Apple iPad Pro 11-inch (M4, 2024) vs Samsung Galaxy S26 Ultra Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Apple iPad Pro 11-inch (M4, 2024) | Samsung Galaxy S26 Ultra |
|
Released
·
May 07, 2024
|
Released
·
Mar 11, 2026
|
|
11.0-inch · 2420x1688px
|
6.9-inch · 3120x1440px
|
|
Single camera
|
Quad camera
|
|
8GB · 256GB
|
12GB · 256GB
|
|
8160 mAh
|
5000 mAh
|
| Check prices | Check prices |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| May 07, 2024 | Feb 25, 2026 |
| Prices (MSRP) | |
| 8GB/256GB - $999 | 12GB/256GB - $1300 12GB/512GB - $1500 16GB/1TB - $1800 |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 9.83 x 6.99 x 0.25 inches 249.7 x 177.5 x 5.3 |
6.44 x 3.07 x 0.31 inches (~0.39 inches with camera bump) 163.6 x 78.1 x 7.9 mm (~10 mm with camera bump) |
| Weight | |
| 15.73 oz / 446.0 g | 7.55 oz / 214.0 g |
| Materials | |
| Back: Aluminum Frame: Aluminum | Back: Glass (Corning Gorilla Glass Armor 2) Frame: Aluminum |
| Resistance | |
| Water, Dust; IP68 | |
| Biometrics | |
| 3D Face unlock | Ultrasonic in-screen fingerprint |
| Features | |
| Stylus | |
| Keys | |
| Right: Volume control | Right: Volume control, Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Silver, Space Black | Cobalt Violet, Sky Blue, Black, White, Silver Shadow, Pink Gold |
Display
| Size | |
|---|---|
| 11.0-inch, 82.63% screen-to-body | 6.9-inch, 90.30% screen-to-body |
| Type | |
| OLED, 120Hz, HDR | Dynamic AMOLED, 120Hz, HDR10+, 2600 nits |
| Resolution | |
| 2420x1688px, 268 PPI | 3120x1440px, 19.5:9 ratio, 498 PPI |
| Protection | |
| Corning Gorilla Glass Armor 2 | |
| Features | |
| HDR support, Oleophobic coating, Ambient light sensor | |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | 2420 (Excellent) |
| Bright Min | |
| Untested | 0.8 (Excellent) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Apple M4 | Snapdragon 8 Elite Gen 5 for Galaxy SM8850-1-AD (3 nm) |
| Processor | |
| Octa-core | Octa-core 2x4.74GHz Oryon V3 Phoenix L 6x3.63GHz Oryon V3 Phoenix M |
| GPU | |
| Apple 10-core GPU | Adreno 840 |
| Memory | |
| 8GB/256GB 8GB/512GB 8GB/1024GB 8GB/2048GB |
12GB (LPDDR5X)/256GB (UFS 4.0) 12GB/512GB 16GB/1024GB |
| Storage expansion | |
| not expandable | not expandable |
| OS | |
| iPadOS (16.x) | Android (16), up to 7 OS updates |
PhoneArena Performance Test
| GeekBench 6 Single | |
|---|---|
| Untested | 3753 |
| GeekBench 6 Multi | |
| Untested | 11259 |
| 3D Mark High | |
| Untested | 7801 |
| 3D Mark Low | |
| Untested | 3741 |
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
Battery
| Type | |
|---|---|
| 8160 mAh, Li - Polymer | 5000 mAh, Li - Ion |
| Charging | |
| USB Power Delivery Qi2 wireless charging, Reverse wireless charging |
|
| Charge speed | |
| Wired: 18.0W | Wired: 60.0W Wireless: 15.0W |
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
Untested
Video
Untested
Gaming
Untested
Battery Life Estimate
7h 35min
Browsing
20h 10min
Video
9h 54min
Gaming
9h 17min
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Single camera | Quad camera |
| Main camera | |
| 12 MP (Laser and PDAF) Aperture size: F1.8 |
200 MP (OIS, PDAF) Sensor name: Samsung ISOCELL HP2 Aperture size: F1.4 Focal length: 23 mm Sensor size: 1/1.3" Pixel size: 0.6 μm |
| Second camera | |
| ToF 3D depth sensing | 50 MP (Ultra-wide, PDAF) Sensor name: Samsung JN3 Aperture size: F1.9 Sensor size: 1/2.5" Pixel size: 0.7 μm |
| Third camera | |
| 10 MP (Telephoto, OIS, PDAF) Sensor name: Sony IMX754 Optical zoom: 3.0x Aperture size: F2.4 Sensor size: 1/3.94" Pixel size: 1.12 μm |
|
| Fourth camera | |
| 50 MP (Telephoto, Periscope, OIS, PDAF) Sensor name: Sony IMX854 Optical zoom: 5.0x Aperture size: F2.9 Focal Length: 115 mm Sensor size: 1/2.52" Pixel size: 0.7 μm |
|
| Flash | |
| LED | LED |
| Video recording | |
| 4K UHD (60 fps), 1080p (240 fps), 720p (30 fps) Time-lapse video |
8K UHD (30 fps), 4K UHD (120 fps), 1080p (240 fps) HDR, Continuous autofocus, Picture-taking during video recording |
| Front | |
| 12 MP (Wide Angle, HDR) Video capture: 1080p (60 fps) |
12 MP (PDAF, HDR) Video capture: 4K UHD (60 fps) |
N/A
Overall
N/A
Photo
N/A
Video
157
Overall
165
Photo
149
Video
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.3 | 6.0 |
| WLAN | |
| Wi-Fi 6,Wi-Fi 6E MIMO, Wi-Fi Direct 802.11 a, b, g, n, ac, ax | Wi-Fi 6,Wi-Fi 6E,Wi-Fi 7 Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Type-C | Type-C, USB 3.2 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Barometer, LiDAR scanner, Ambient light sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Barometer, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Hearing aid compatible | |
| M3/T4 | |
| Location | |
| GPS, A-GPS | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| Tethering, Computer sync | NFC, Ultra Wideband (UWB) |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Multiple speakers | Earpiece, Multiple speakers |
| Features | |
| Dolby Atmos, Album art cover, Background playback, Dolby Digital, Dolby Digital Plus | 32-Bit DAC, aptX, aptX-HD |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n2, n3, n5, n7, n8, n12, n14, n20, n25, n28, n29, n30, n38, n40, n41, n48, n66, n70, n71, n75, n77, n78, n79 | n1, n2, n5, n7, n25, n28, n41, n66, n71, n77, n78, n257, n258, n260, n261, SA, NSA, Sub-6, mmWave |
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 17, 18, 19, 20, 21, 25, 26, 28, 29, 30, 32, 66, 71 | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 29, 30, 66, 71 |
| TDD Bands | |
| 34, 38, 39, 40, 41, 42, 48 | 38, 39, 40, 41, 48 |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 8 | 1, 2, 4, 5, 8 |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s | LTE-A Pro Cat 20 (2000/150 Mbit/s), HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s |
| SIM type | |
| Nano SIM, eSIM | |
Alternative variants
With 512GB internal storage
| Memory | 512GB |
|---|---|
With 1TB internal storage
| Memory | 1024GB |
|---|---|
With 2TB internal storage
| Memory | 2048GB |
|---|---|
Discover more
|
|