vivo X100 vs Xiaomi 17 Ultra Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| vivo X100 | Xiaomi 17 Ultra |
|
Released
·
Nov 21, 2023
|
Released
·
Dec 27, 2025
|
|
6.8-inch · 2800x1280px
|
6.9-inch · 2608x1200px
|
|
Triple camera
|
Triple camera
|
|
12GB · 256GB
|
12GB · 512GB
|
|
5000 mAh
|
6800 mAh
|
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Dec 25, 2025 | |
| Prices (MSRP) | |
| 16GB/512GB - €1499 | |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.46 x 2.96 x 0.33 inches 164.1 x 75.2 x 8.5 mm |
6.41 x 3.06 x 0.33 inches 162.9 x 77.6 x 8.5 mm |
| Weight | |
| 7.13 oz / 202.0 g | 8.11 oz / 230.0 g |
| Materials | |
| Back: Plastic Frame: Aluminum |
|
| Resistance | |
| Yes; IP68 | Water, Dust; IP69 |
| Biometrics | |
| Optical in-screen fingerprint | Ultrasonic in-screen fingerprint |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | Right: Volume control, Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Black, White, Blue, Orange | Black, White, Starry Green, Purple |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.8-inch, 90.90% screen-to-body | 6.9-inch, 93.16% screen-to-body |
| Type | |
| AMOLED, 120Hz, 3000 nits | AMOLED, 120Hz, Dolby Vision, 3500 nits |
| Resolution | |
| 2800x1280px, 20:9 ratio, 454 PPI | 2608x1200px, 19.5:5 ratio, 416 PPI |
| Features | |
| Ambient light sensor, Proximity sensor | |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | 3515 (Excellent) |
| Bright Min | |
| Untested | 1 (Excellent) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| MediaTek Dimensity 9300 MT6989 (4 nm) | Snapdragon 8 Elite Gen 5 SM8850-AC (3 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 1x3.25GHz Cortex-X4 3x2.85GHz Cortex-X4 4x2.0GHz Cortex-A720 |
Octa-core 2x4.6GHz Oryon V3 Phoenix L 6x3.62GHz Oryon V3 Phoenix M |
| GPU | |
| Immortalis-G720 MC12 | Adreno 840 |
| Memory | |
| 12GB/256GB (UFS 4.0) 16GB/256GB 16GB/512GB 16GB/1024GB |
12GB/512GB (UFS 4.1) 16GB/512GB 16GB/1TB |
| Storage expansion | |
| not expandable | not expandable |
| OS | |
| Android (14) | Android (16) |
PhoneArena Performance Test
| GeekBench 6 Single | |
|---|---|
| Untested | 3525 |
| GeekBench 6 Multi | |
| Untested | 10545 |
| 3D Mark High | |
| Untested | 6305 |
| 3D Mark Low | |
| Untested | 3899 |
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
Battery
| Type | |
|---|---|
| 5000 mAh | 6800 mAh, Si - Carbon |
| Charging | |
| Fast charging Reverse wired charging | Fast charging Qi wireless charging, Reverse wireless charging, Reverse wired charging |
| Charge speed | |
| Wired: 120.0W | Wired: 90.0W Wireless: 50.0W |
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
Untested
Video
Untested
Gaming
Untested
Battery Life Estimate
9h 2min
Browsing
22h 39min
Video
14h 9min
Gaming
7h 10min
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Triple camera | Triple camera |
| Main camera | |
| 50 MP (OIS, Laser autofocus) Aperture size: F4.6 Sensor size: 1/1.49" |
50 MP Aperture size: F1.7 Focal length: 23 mm Sensor size: 1" |
| Second camera | |
| 64 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.0 Focal Length: 15 mm Sensor size: 1/2.76" | 50 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Focal Length: 14 mm Sensor size: 1/2.76" Pixel size: 0.64 μm |
| Third camera | |
| 64 MP (Telephoto, Periscope, OIS, PDAF) Optical zoom: 3.0x Aperture size: F2.6 Focal Length: 70 mm Sensor size: 1/2" |
200 MP (Telephoto, Periscope) Optical zoom: 4.2x Aperture size: F2.4/F3.0 Focal Length: 100 mm Sensor size: 1/1.4" Pixel size: 0.56 μm |
| Fourth camera | |
| ToF 3D depth sensing | |
| Flash | |
| LED | LED |
| Video recording | |
| 4K UHD, 1080p | 8K UHD (30 fps), 4K UHD (120 fps) |
| Front | |
| 32 MP | 50 MP |
N/A
Overall
N/A
Photo
N/A
Video
155
Overall
163
Photo
147
Video
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.4 | 5.4 |
| WLAN | |
| Wi-Fi 6,Wi-Fi 7 Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
Wi-Fi 6,Wi-Fi 7 Wi-Fi Direct, Hotspot |
| USB | |
| Type-C, USB 2.0 | Type-C, USB 3.2 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Barometer, Emergency SOS via satellite (SMS sending/receiving), Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, QZSS, NavIC, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, QZSS, NavIC, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC, Infrared | NFC, Infrared |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Multiple speakers | Earpiece, Multiple speakers |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n3, n5, n8, n28, n38, n40, n41, n77, n78, SA, NSA | n1, n2, n3, n5, n7, n8, n12, n20, n25, n26, n28, n38, n40, n41, n48, n66, n77, n78, n80, n84, SA, NSA |
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 18, 19, 26, 28 | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 66 |
| TDD Bands | |
| 34, 38, 39, 40, 41 | 34, 38, 39, 40, 41, 42, 48 |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 6, 8 | |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s |
| SIM type | |
| Dual Nano SIM | eSIM, Dual Nano SIM |
Alternative variants
With 16GB RAM
| Memory | 16GB |
|---|---|
With 16GB RAM and 512GB internal storage
| Memory | 16GB/512GB |
|---|---|
With 16GB RAM and 1TB internal storage
| Memory | 16GB/1024GB |
|---|---|
Discover more
|
|