Xiaomi 15 Pro vs Huawei Mate 70 Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Xiaomi 15 Pro | Huawei Mate 70 |
|
Released
·
Oct 29, 2024
|
Released
·
Nov 26, 2024
|
|
6.8-inch · 3200x1440px
|
6.7-inch · 2688x1216px
|
|
Triple camera
|
Triple camera
|
|
12GB · 256GB
|
12GB · 256GB
|
|
6100 mAh
|
5300 mAh
|
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Prices (MSRP) | |
|---|---|
| 12GB/256GB - €720 | |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.35 x 2.96 x 0.33 inches 161.3 x 75.3 x 8.35 mm |
6.33 x 2.99 x 0.31 inches 160.9 x 75.9 x 7.8 mm |
| Weight | |
| 7.51 oz / 213.0 g | 7.16 oz / 203.0 g |
| Materials | |
| Back: Glass | Back: Glass Frame: Aluminum |
| Resistance | |
| Yes; IP68 | Water, Dust; IP69 |
| Biometrics | |
| Optical in-screen fingerprint | Fingerprint (touch) |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | |
| Colors | |
| Black, Purple, White, Green | |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.8-inch, 91.52% screen-to-body | 6.7-inch, 89.07% screen-to-body |
| Type | |
| AMOLED, 120Hz, HDR, 3500 nits | OLED, 120Hz |
| Resolution | |
| 3200x1440px, 20:9 ratio, 518 PPI | 2688x1216px, 440 PPI |
| Features | |
| HDR support, Dolby Vision | |
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Snapdragon 8 Elite SM8750-AB (3 nm) | Kirin |
| Processor | |
| Octa-core 2x4.32GHz Prime cores 6x3.53GHz Performance core |
Octa-core |
| GPU | |
| Adreno 830 | Yes |
| Memory | |
| 12GB/256GB (UFS 4.0) 16GB/512GB 16GB/1024GB |
12GB/256GB 12GB/512GB 12GB/1024GB |
| Storage expansion | |
| not expandable | not expandable |
| OS | |
| Android (14) | HarmonyOS |
Battery
| Type | |
|---|---|
| 6100 mAh | 5300 mAh |
| Charging | |
| Fast charging Qi wireless charging, Reverse wireless charging | Reverse wireless charging, Reverse wired charging |
| Charge speed | |
| Wired: 90.0W Wireless: 80.0W |
Wired: 66.0W Wireless: 50.0W |
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Triple camera | Triple camera |
| Main camera | |
| 50 MP (OIS, Laser and PDAF) Aperture size: F1.4 Focal length: 23 mm |
50 MP (OIS, PDAF) Aperture size: F4.0/F1.4 Focal length: 24 mm |
| Second camera | |
| 50 MP (Ultra-wide, Autofocus) Aperture size: F2.2 | 40 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Focal Length: 13 mm |
| Third camera | |
| 50 MP (Telephoto, Periscope, OIS) Optical zoom: 5.0x Aperture size: F2.5 Focal Length: 120 mm |
48 MP (Telephoto, Periscope, OIS, PDAF) Optical zoom: 5.0x Aperture size: F3.4 Focal Length: 125 mm |
| Flash | |
| Dual LED | LED |
| Video recording | |
| 8K UHD (24 fps), 4K UHD (60 fps), 1080p (960 fps) | 4K UHD |
| Front | |
| 32 MP Video capture: 4K UHD (60 fps) |
13 MP |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.4 | 5.2 |
| WLAN | |
| Wi-Fi 6,Wi-Fi 6E,Wi-Fi 7 Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax | Wi-Fi 6,Wi-Fi 7 Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Type-C, USB 3.2 | Type-C |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Barometer | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Emergency SOS via satellite (SMS sending/receiving), Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC, Infrared | NFC |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Multiple speakers | Earpiece, Multiple speakers |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n3, n5, n7, n8, n28, n38, n40, n41, n48, n66, n77, n78, n79, SA, NSA | 5G Ready |
| LTE Bands | |
| 1, 3, 4, 5, 7, 8, 18, 19, 26, 28, 66 | |
| TDD Bands | |
| 34, 38, 39, 40, 41, 42, 48 | |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 6, 8 | |
| Data Speed | |
| LTE-A | |
| SIM type | |
| Dual Nano SIM + eSIM | Dual Nano SIM |
Alternative variants
With 16GB RAM and 512GB internal storage
| Memory | 16GB/512GB |
|---|---|
With 512GB internal storage
| Memory | 512GB |
|---|---|
With 16GB RAM and 1TB internal storage
| Memory | 16GB/1024GB |
|---|---|
With 1TB internal storage
| Memory | 1024GB |
|---|---|
Discover more
|
|