Xiaomi 15 vs Samsung Galaxy A57 5G Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Xiaomi 15 | Samsung Galaxy A57 5G |
|
Released
·
Oct 29, 2024
|
Announced
·
Mar 25, 2026
|
|
6.4-inch · 2670x1200px
|
6.7-inch · 2340x1080px
|
|
Triple camera
|
Triple camera
|
|
12GB · 256GB
|
8GB · 128GB
|
|
5240 mAh
|
5000 mAh
|
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Mar 25, 2026 | |
| Prices (MSRP) | |
| 12GB/256GB - €999 12GB/512GB - €1100 |
8GB/128GB - $550 |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.00 x 2.80 x 0.32 inches 152.3 x 71.2 x 8.08 mm |
6.36 x 3.02 x 0.27 inches (~0.38 inches with camera bump) 161.5 x 76.8 x 6.9 (~9.7 mm with camera bump) |
| Weight | |
| 6.67 oz / 189.0 g | 6.31 oz / 179.0 g |
| Materials | |
| Back: Glass | Back: Glass (Corning Gorilla Glass Victus+) Frame: Aluminum |
| Resistance | |
| Yes; IP68 | Water, Dust; IP67 |
| Biometrics | |
| Ultrasonic in-screen fingerprint | Optical in-screen fingerprint |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | Right: Volume control, Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Awesome Navy, Awesome Grey, Awesome Icyblue, Awesome Lilac | |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.4-inch, 90.03% screen-to-body | 6.7-inch, 87.64% screen-to-body |
| Type | |
| OLED, 120Hz, HDR, 3200 nits | Super AMOLED Plus, 120Hz, HDR, 1900 nits |
| Resolution | |
| 2670x1200px, 20:9 ratio, 460 PPI | 2340x1080px, 19.5:9 ratio, 385 PPI |
| Protection | |
| Corning Gorilla Glass Victus+ | |
| Features | |
| HDR support, Dolby Vision | |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| 3175 (Excellent) | Untested |
| Bright Min | |
| 1.9 (Good) | Untested |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Snapdragon 8 Elite SM8750-AB (3 nm) | Exynos 1680 (4 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 2x4.32GHz Prime cores 6x3.53GHz Performance core |
Octa-core 1x 2.9 GHz Cortex-A720 4x 2.6 GHz Cortex-A720 3x 1.95 GHz Cortex-A520 |
| GPU | |
| Adreno 830 | Samsung Xclipse 550 |
| Memory | |
| 12GB/256GB (UFS 4.0) 12GB/512GB 16GB/512GB 16GB/1024GB |
8GB (LPDDR5X)/128GB (UFS 3.1) 8GB/256GB |
| Storage expansion | |
| not expandable | not expandable |
| OS | |
| Android (14) | Android (16), up to 7 OS updates |
PhoneArena Performance Test
| GeekBench 6 Single | |
|---|---|
| 3053 | Untested |
| GeekBench 6 Multi | |
| 9261 | Untested |
| 3D Mark High | |
| 6220 | Untested |
| 3D Mark Low | |
| 4475 | Untested |
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
Battery
| Type | |
|---|---|
| 5240 mAh | 5000 mAh, Li - Ion |
| Charging | |
| Fast charging Qi wireless charging, Reverse wireless charging |
Fast charging |
| Charge speed | |
| Wired: 90.0W Wireless: 50.0W |
Wired: 45.0W |
Battery Life Estimate
7h 18min
Browsing
17h 6min
Video
9h 49min
Gaming
11h 38min
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
Untested
Video
Untested
Gaming
Untested
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Triple camera | Triple camera |
| Main camera | |
| 50 MP (OIS, Laser and PDAF) Aperture size: F1.6 Focal length: 23 mm |
50 MP (OIS, PDAF) Aperture size: F1.8 Sensor size: 1/1.56" Pixel size: 1.0 μm |
| Second camera | |
| 50 MP (Telephoto, Periscope, OIS) Optical zoom: Yes Aperture size: F2.2 | 13 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Sensor size: 1/3.2" Pixel size: 1.12 μm |
| Third camera | |
| 50 MP (Telephoto, Periscope, OIS) Optical zoom: Yes Aperture size: F2.0 Focal Length: 60 mm |
5 MP (Macro) Aperture size: F2.4 |
| Flash | |
| Dual LED | LED |
| Video recording | |
| 8K UHD (30 fps), 4K UHD (60 fps), 1080p (960 fps) | 4K UHD (30 fps) |
| Front | |
| 32 MP Video capture: 4K UHD (60 fps) |
12 MP Video capture: 4K UHD (30 fps) |
146
Overall
153
Photo
138
Video
N/A
Overall
N/A
Photo
N/A
Video
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.4 | 5.3 |
| WLAN | |
| Wi-Fi 6,Wi-Fi 6E,Wi-Fi 7 Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax | Wi-Fi 6 Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Type-C, USB 3.2 | Type-C, USB 2.0 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Barometer | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Hearing aid compatible | |
| M3/T4 | |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, QZSS, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC, Infrared | NFC |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Multiple speakers | Earpiece, Multiple speakers |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n3, n5, n7, n8, n28, n38, n40, n41, n48, n66, n77, n78, n79, SA, NSA | n1, n3, n5, n7, n8, n20, n28, n66 |
| LTE Bands | |
| 1, 3, 4, 5, 7, 8, 18, 19, 26, 28, 66 | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 20, 25, 26, 28, 66 |
| TDD Bands | |
| 34, 38, 39, 40, 41, 42, 48 | 38, 40, 41 |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 6, 8 | 1, 2, 4, 5, 8 |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s | |
| SIM type | |
| Dual Nano SIM + eSIM | Dual Nano SIM + eSIM |
Alternative variants
With 512GB internal storage
| Memory | 512GB |
|---|---|
With 16GB RAM and 512GB internal storage
| Memory | 16GB/512GB |
|---|---|
With 16GB RAM and 1TB internal storage
| Memory | 16GB/1024GB |
|---|---|
Discover more
|
|