Xiaomi 14T Pro vs Xiaomi 17 Ultra Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Xiaomi 14T Pro | Xiaomi 17 Ultra |
|
Released
·
Sep 26, 2024
|
Released
·
Dec 27, 2025
|
|
6.7-inch · 2712x1220px
|
6.9-inch · 2608x1200px
|
|
Triple camera
|
Triple camera
|
|
12GB · 256GB
|
12GB · 512GB
|
|
5000 mAh
|
6800 mAh
|
| Check prices | Check prices |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Dec 25, 2025 | |
| Prices (MSRP) | |
| 12GB/256GB - €900 | 16GB/512GB - €1499 |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.31 x 2.96 x 0.33 inches 160.4 x 75.1 x 8.4 mm |
6.41 x 3.06 x 0.33 inches 162.9 x 77.6 x 8.5 mm |
| Weight | |
| 7.37 oz / 209.0 g | 8.11 oz / 230.0 g |
| Materials | |
| Frame: Aluminum | Back: Plastic Frame: Aluminum |
| Resistance | |
| Yes; IP68 | Water, Dust; IP69 |
| Biometrics | |
| Fingerprint (touch) | Ultrasonic in-screen fingerprint |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | |
| Colors | |
| Titan Gray, Titan Blue, Titan Black | Black, White, Starry Green, Purple |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.7-inch, 88.98% screen-to-body | 6.9-inch, 93.16% screen-to-body |
| Type | |
| AMOLED, 144Hz, HDR, 4000 nits | AMOLED, 120Hz, Dolby Vision, 3500 nits |
| Resolution | |
| 2712x1220px, 20:9 ratio, 446 PPI | 2608x1200px, 19.5:5 ratio, 416 PPI |
| Features | |
| Ambient light sensor, Proximity sensor | |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | 3515 (Excellent) |
| Bright Min | |
| 1.9 (Good) | 1 (Excellent) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Mediatek Dimensity 9300+ (4 nm) | Snapdragon 8 Elite Gen 5 SM8850-AC (3 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 1x3.4GHz Cortex-X4 3x2.85GHz Cortex-X4 4x2.0GHz Cortex-A720 |
Octa-core 2x4.6GHz Oryon V3 Phoenix L 6x3.62GHz Oryon V3 Phoenix M |
| GPU | |
| Immortalis-G720 MC12 | Adreno 840 |
| Memory | |
| 12GB/256GB (UFS 4.0) 12GB/512GB 12GB/1024GB 16GB/512GB |
12GB/512GB (UFS 4.1) 16GB/512GB 16GB/1TB |
| Storage expansion | |
| not expandable | not expandable |
| OS | |
| Android (14) | Android (16) |
PhoneArena Performance Test
| GeekBench 6 Single | |
|---|---|
| 2172 | 3525 |
| GeekBench 6 Multi | |
| 7011 | 10545 |
| 3D Mark High | |
| 4578 | 6305 |
| 3D Mark Low | |
| 3307 | 3899 |
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
Battery
| Type | |
|---|---|
| 5000 mAh | 6800 mAh, Si - Carbon |
| Charging | |
| Fast charging Qi wireless charging, Reverse wireless charging, Reverse wired charging |
|
| Charge speed | |
| Wired: 120.0W Wireless: 50.0W | Wired: 90.0W Wireless: 50.0W |
Battery Life Estimate
7h 46min
Browsing
20h 16min
Video
9h 34min
Gaming
11h 28min
Battery Life Estimate
9h 2min
Browsing
22h 39min
Video
14h 9min
Gaming
7h 10min
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Triple camera | Triple camera |
| Main camera | |
| 50 MP (OIS, PDAF) Aperture size: F1.6 Focal length: 23 mm Sensor size: 1/1.31" Pixel size: 1.2 μm |
50 MP Aperture size: F1.7 Focal length: 23 mm Sensor size: 1" |
| Second camera | |
| 12 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Focal Length: 15 mm Sensor size: 1/3.06" Pixel size: 1.12 μm |
50 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Focal Length: 14 mm Sensor size: 1/2.76" Pixel size: 0.64 μm |
| Third camera | |
| 50 MP (Telephoto, PDAF) Optical zoom: 2.6x Aperture size: F2.6 Focal Length: 60 mm Pixel size: 0.61 μm |
200 MP (Telephoto, Periscope) Optical zoom: 4.2x Aperture size: F2.4/F3.0 Focal Length: 100 mm Sensor size: 1/1.4" Pixel size: 0.56 μm |
| Fourth camera | |
| ToF 3D depth sensing | |
| Flash | |
| LED | LED |
| Video recording | |
| 8K UHD (30 fps), 4K UHD (60 fps) | 8K UHD (30 fps), 4K UHD (120 fps) |
| Front | |
| 32 MP | 50 MP |
142
Overall
149
Photo
135
Video
155
Overall
163
Photo
147
Video
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.4 | 5.4 |
| WLAN | |
| Wi-Fi 6E,Wi-Fi 7 Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac |
Wi-Fi 6,Wi-Fi 7 Wi-Fi Direct, Hotspot |
| USB | |
| Type-C | Type-C, USB 3.2 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Barometer, Emergency SOS via satellite (SMS sending/receiving), Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, QZSS, NavIC, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, QZSS, NavIC, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC, Infrared | NFC, Infrared |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Multiple speakers | Earpiece, Multiple speakers |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n2, n3, n5, n7, n8, n12, n20, n28, n38, n40, n41, n48, n66, n77, n78, SA, NSA | n1, n2, n3, n5, n7, n8, n12, n20, n25, n26, n28, n38, n40, n41, n48, n66, n77, n78, n80, n84, SA, NSA |
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 26, 28, 32, 66 | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 66 |
| TDD Bands | |
| 38, 40, 41, 42 | 34, 38, 39, 40, 41, 42, 48 |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 6, 8 | |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s |
| SIM type | |
| Nano SIM, eSIM | eSIM, Dual Nano SIM |
Alternative variants
With 512GB internal storage
| Memory | 512GB |
|---|---|
With 16GB RAM and 512GB internal storage
| Memory | 16GB/512GB |
|---|---|
With 1TB internal storage
| Memory | 1024GB |
|---|---|
Discover more
|
|