Xiaomi 14 vs OPPO Find X9 Pro Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Xiaomi 14 | OPPO Find X9 Pro |
|
Released
·
Oct 26, 2023
|
Released
·
Oct 22, 2025
|
|
6.4-inch · 2670x1200px
|
6.8-inch · 2772x1272px
|
|
Triple camera
|
Triple camera
|
|
8GB · 256GB
|
12GB · 256GB
|
|
4610 mAh
|
7500 mAh
|
| Check prices | |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Oct 26, 2023 | |
| Prices (MSRP) | |
| 8GB/256GB - €847 | 12GB/256GB - $776 |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.02 x 2.81 x 0.32 inches 152.8 x 71.5 x 8.2 mm |
6.35 x 3.01 x 0.33 inches 161.3 x 76.5 x 8.3 mm |
| Weight | |
| 6.63 oz / 188.0 g | 7.90 oz / 224.0 g |
| Materials | |
| Back: Glass Frame: Aluminum | Back: Glass (Corning Gorilla Glass) Frame: Aluminum |
| Resistance | |
| Yes; IP68 | Water, Dust; IP69 |
| Biometrics | |
| Optical in-screen fingerprint | Ultrasonic in-screen fingerprint |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | |
| Colors | |
| Black, Silver, Pink, Green | Silk White, Titanium Charcoal, Velvet Red |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.4-inch, 89.41% screen-to-body | 6.8-inch, 91.16% screen-to-body |
| Type | |
| OLED, 120Hz, HDR, 3000 nits | AMOLED, 120Hz, 3600 nits |
| Resolution | |
| 2670x1200px, 20:9 ratio, 460 PPI | 2772x1272px, 19.5:9 ratio, 450 PPI |
| Protection | |
| Corning Gorilla Glass | |
| Features | |
| HDR support, Dolby Vision, Ambient light sensor, Proximity sensor | |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | 3545 (Excellent) |
| Bright Min | |
| 2.1 (Average) | 1.6 (Good) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Snapdragon 8 Gen 3 SM8650-AB (4 nm) | MediaTek Dimensity 9500 (3 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 1x3.3GHz Cortex-X4 5x3.2GHz Cortex-A720 2x2.3GHz Cortex-A520 |
Octa-core 1x4.21GHz C1-Ultra 3x3.5GHz C1-Premium 4x2.7GHz C1-Pro |
| GPU | |
| Adreno 750 | Arm G1-Ultra |
| Memory | |
| 8GB/256GB (UFS 4.0) 12GB/256GB 16GB/512GB 16GB/1024GB | 12GB/256GB (UFS 4.1) 12GB/512GB 16GB/512GB 16GB/1024GB |
| Storage expansion | |
| not expandable | not expandable |
| OS | |
| Android (14) | Android (16), up to 5 OS updates |
PhoneArena Performance Test
| GeekBench 6 Single | |
|---|---|
| 2204 | 3218 |
| GeekBench 6 Multi | |
| 6698 | 9380 |
| 3D Mark High | |
| 4829 | 6828 |
| 3D Mark Low | |
| 3647 | 3625 |
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
Battery
| Type | |
|---|---|
| 4610 mAh, Li - Polymer | 7500 mAh, Si - Carbon |
| Charging | |
| Fast charging Qi wireless charging, Reverse wireless charging | Reverse wireless charging |
| Charge speed | |
| Wired: 90.0W Wireless: 50.0W | Wired: 80.0W Wireless: 50.0W |
Battery Life Estimate
6h 7min
Browsing
16h 5min
Video
6h 57min
Gaming
10h 18min
Battery Life Estimate
9h 50min
Browsing
25h 34min
Video
13h 30min
Gaming
11h 17min
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Triple camera | Triple camera |
| Main camera | |
| 50 MP (OIS, Laser and PDAF) Aperture size: F1.6 Focal length: 23 mm Sensor size: 1/1.31" Pixel size: 1.12 μm |
50 MP (OIS, PDAF) Aperture size: F1.5 Focal length: 23 mm Sensor size: 1/1.28" Pixel size: 1.22 μm |
| Second camera | |
| 50 MP (Ultra-wide, Autofocus) Aperture size: F2.2 Focal Length: 14 mm |
50 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.0 Focal Length: 15 mm Sensor size: 1/2.76" Pixel size: 0.64 μm |
| Third camera | |
| 50 MP (Telephoto, OIS) Optical zoom: 3.2x Aperture size: F2.0 Focal Length: 75 mm |
200 MP (Telephoto, Periscope, OIS, PDAF) Optical zoom: 3.0x Aperture size: F2.1 Focal Length: 70 mm Sensor size: 1/1.56" Pixel size: 0.5 μm |
| Flash | |
| Dual LED | LED |
| Video recording | |
| 8K UHD (24 fps), 4K UHD (60 fps), 1080p (960 fps) | 4K UHD (120 fps), 1080p (240 fps) |
| Front | |
| 32 MP Video capture: 4K UHD (60 fps) |
50 MP |
142
Overall
150
Photo
135
Video
152
Overall
162
Photo
142
Video
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.4 | 6.0 |
| WLAN | |
| Wi-Fi 6,Wi-Fi 6E,Wi-Fi 7 Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
Wi-Fi 6,Wi-Fi 7 Wi-Fi Direct, Hotspot |
| USB | |
| Type-C, USB 3.2 | Type-C, USB 3.2 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Barometer, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| Glonass, Galileo, BeiDou, QZSS | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, QZSS, NavIC, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC, Infrared | NFC, Infrared |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Multiple speakers | Earpiece, Multiple speakers |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n3, n5, n7, n8, n28, n38, n40, n41, n48, n66, n77, n78, SA, NSA | n1, n3, n5, n7, n8, n20, n28, n38, n40, n41, n66, n77, n78 |
| LTE Bands | |
| 1, 3, 4, 5, 7, 8, 18, 19, 26, 28, 66 | 1, 3, 4, 5, 7, 8, 18, 19, 20, 26, 28, 66 |
| TDD Bands | |
| 34, 38, 39, 40, 41, 42, 48 | 34, 38, 39, 40, 41, 42, 48 |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 6, 8 | 1, 2, 5, 8 |
| SIM type | |
| Dual Nano SIM + eSIM | Dual Nano SIM |
Alternative variants
With 12GB RAM
| Memory | 12GB |
|---|---|
With 16GB RAM and 512GB internal storage
| Memory | 16GB/512GB |
|---|---|
With 16GB RAM and 1TB internal storage
| Memory | 16GB/1024GB |
|---|---|
Discover more
|
|