Xiaomi 14 vs Meizu 21 Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Xiaomi 14 | Meizu 21 |
|
Released
·
Oct 26, 2023
|
Not announced
·
Expected Dec 2023
|
|
6.4-inch · 2670x1200px
|
6.5-inch · 2340x1080px
|
|
Triple camera
|
Triple camera
|
|
8GB · 256GB
|
8GB · 256GB
|
|
4610 mAh
|
4800 mAh
|
| Check prices | |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Expected Announcement | |
|---|---|
| December, 2023 | |
| Officially announced | |
| Oct 26, 2023 | |
| Prices (MSRP) | |
| 8GB/256GB - €847 | |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.02 x 2.81 x 0.32 inches 152.8 x 71.5 x 8.2 mm |
6.17 x 2.96 x 0.31 inches 156.7 x 75.3 x 7.9 mm |
| Weight | |
| 6.63 oz / 188.0 g | 6.98 oz / 198.0 g |
| Materials | |
| Back: Glass Frame: Aluminum |
|
| Resistance | |
| Yes; IP68 | |
| Biometrics | |
| Optical in-screen fingerprint | Ultrasonic in-screen fingerprint |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | Right: Volume control, Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Black, Silver, Pink, Green | |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.4-inch, 89.41% screen-to-body | 6.5-inch, 89.38% screen-to-body |
| Type | |
| OLED, 120Hz, HDR, 3000 nits | OLED, 120Hz |
| Resolution | |
| 2670x1200px, 20:9 ratio, 460 PPI | 2340x1080px, 393 PPI |
| Features | |
| HDR support, Dolby Vision, Ambient light sensor, Proximity sensor | |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | Untested |
| Bright Min | |
| 2.1 (Average) | Untested |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Snapdragon 8 Gen 3 SM8650-AB (4 nm) | Snapdragon 8 Gen 3 SM8650-AB (4 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 1x3.3GHz Cortex-X4 5x3.2GHz Cortex-A720 2x2.3GHz Cortex-A520 | 1x3.3GHz Cortex-X4 5x3.2GHz Cortex-A720 2x2.3GHz Cortex-A520 |
| GPU | |
| Adreno 750 | Adreno 750 |
| Memory | |
| 8GB/256GB (UFS 4.0) 12GB/256GB 16GB/512GB 16GB/1024GB |
8GB/256GB |
| Storage expansion | |
| not expandable | |
| OS | |
| Android (14) | Android (14) |
PhoneArena Performance Test
| GeekBench 6 Single | |
|---|---|
| 2204 | Untested |
| GeekBench 6 Multi | |
| 6698 | Untested |
| 3D Mark High | |
| 4829 | Untested |
| 3D Mark Low | |
| 3647 | Untested |
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
Battery
| Type | |
|---|---|
| 4610 mAh, Li - Polymer | 4800 mAh |
| Charging | |
| Fast charging Qi wireless charging, Reverse wireless charging |
Fast charging |
| Charge speed | |
| Wired: 90.0W Wireless: 50.0W |
Wired: 80.0W |
Battery Life Estimate
6h 7min
Browsing
16h 5min
Video
6h 57min
Gaming
10h 18min
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
Untested
Video
Untested
Gaming
Untested
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Triple camera | Triple camera |
| Main camera | |
| 50 MP (OIS, Laser and PDAF) Aperture size: F1.6 Focal length: 23 mm Sensor size: 1/1.31" Pixel size: 1.12 μm |
200 MP |
| Second camera | |
| 50 MP (Ultra-wide, Autofocus) Aperture size: F2.2 Focal Length: 14 mm |
12 MP (Ultra-wide) |
| Third camera | |
| 50 MP (Telephoto, OIS) Optical zoom: 3.2x Aperture size: F2.0 Focal Length: 75 mm |
5 MP (Depth information) |
| Flash | |
| Dual LED | LED |
| Video recording | |
| 8K UHD (24 fps), 4K UHD (60 fps), 1080p (960 fps) | |
| Front | |
| 32 MP Video capture: 4K UHD (60 fps) |
|
142
Overall
150
Photo
135
Video
N/A
Overall
N/A
Photo
N/A
Video
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.4 | 5.3 |
| WLAN | |
| Wi-Fi 6,Wi-Fi 6E,Wi-Fi 7 Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
Yes 802.11 a, b, g, n, ac |
| USB | |
| Type-C, USB 3.2 | Type-C |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Barometer, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass |
| Location | |
| Glonass, Galileo, BeiDou, QZSS | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou |
| Other | |
| NFC, Infrared | NFC |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Multiple speakers | Earpiece, Multiple speakers |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation | |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n3, n5, n7, n8, n28, n38, n40, n41, n48, n66, n77, n78, SA, NSA | 5G Ready |
| LTE Bands | |
| 1, 3, 4, 5, 7, 8, 18, 19, 26, 28, 66 | |
| TDD Bands | |
| 34, 38, 39, 40, 41, 42, 48 | |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 6, 8 | |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s | |
| SIM type | |
| Dual Nano SIM + eSIM | Dual Nano SIM |
Alternative variants
With 12GB RAM
| Memory | 12GB |
|---|---|
With 16GB RAM and 512GB internal storage
| Memory | 16GB/512GB |
|---|---|
With 16GB RAM and 1TB internal storage
| Memory | 16GB/1024GB |
|---|---|
Discover more
|
|