Xiaomi 11T Pro vs Xiaomi 15T Pro Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Xiaomi 11T Pro | Xiaomi 15T Pro |
|
Released
·
Oct 02, 2021
|
Released
·
Sep 24, 2025
|
|
6.7-inch · 2400x1080px
|
6.8-inch · 2772x1280px
|
|
Triple camera
|
Triple camera
|
|
8GB · 128GB
|
12GB · 256GB
|
|
5000 mAh
|
5500 mAh
|
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Sep 15, 2021 | Sep 24, 2025 |
| Prices (MSRP) | |
| €649 | 12GB/256GB - €799 |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.46 x 3.03 x 0.35 inches 164.1 x 76.9 x 8.8 mm |
6.41 x 3.07 x 0.31 inches 162.7 x 77.9 x 8 mm |
| Weight | |
| 7.20 oz / 204.0 g | 7.41 oz / 210.0 g |
| Materials | |
| Back: Glass | Frame: Aluminum |
| Resistance | |
| Yes; IP68 | |
| Biometrics | |
| Fingerprint (touch) | Fingerprint (touch) |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | Right: Volume control, Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Meteorite Gray, Moonlight White, Celestial Blue | Black, Gray, Mocha Gold |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.7-inch, 85.06% screen-to-body | 6.8-inch, 90.22% screen-to-body |
| Type | |
| AMOLED, 120Hz, HDR, 1000 nits | AMOLED, 144Hz, HDR10+, 3200 nits |
| Resolution | |
| 2400x1080px, 20:9 ratio, 395 PPI | 2772x1280px, 20:9 ratio, 447 PPI |
| Protection | |
| Corning Gorilla Glass Victus | Corning Gorilla Glass 7i |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | 3192 (Excellent) |
| Bright Min | |
| 2.2 (Average) | 2.1 (Average) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Snapdragon 888 SM8350 (5 nm) | Mediatek Dimensity 9400+ (3 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 2840 MHz Kryo 680 |
Octa-core 1x3.63GHz Cortex-X925 3x3.3GHz Cortex-X4 4x2.4GHz Cortex-A720 |
| GPU | |
| Adreno 660 | Immortalis-G925 |
| Memory | |
| 8GB (LPDDR5)/128GB (UFS 3.1) 8GB/256GB 12GB/256GB |
12GB/256GB (UFS 4.0) 12GB/512GB 12GB/1TB |
| Storage expansion | |
| not expandable | not expandable |
| OS | |
| Android (11) | Android (15) |
PhoneArena Performance Test
| GeekBench 6 Single | |
|---|---|
| Untested | 2538 |
| GeekBench 6 Multi | |
| Untested | 7629 |
| 3D Mark High | |
| Untested | 5861 |
| 3D Mark Low | |
| Untested | 3122 |
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
Battery
| Type | |
|---|---|
| 5000 mAh | 5500 mAh |
| Charging | |
| Fast charging | |
| Charge speed | |
| Wired: 120.0W | Wired: 90.0W Wireless: 50.0W |
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
Untested
Video
Untested
Gaming
Untested
Battery Life Estimate
9h 37min
Browsing
24h 49min
Video
12h 52min
Gaming
12h 9min
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Triple camera | Triple camera |
| Main camera | |
| 108 MP (PDAF) Aperture size: F1.8 |
50 MP (OIS, PDAF) Aperture size: F1.6 Focal length: 23 mm Sensor size: 1/1.31" Pixel size: 1.2 μm |
| Second camera | |
| 8 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.4 |
12 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Focal Length: 15 mm Sensor size: 1/3.06" Pixel size: 1.12 μm |
| Third camera | |
| 5 MP (Macro) Aperture size: F2.4 |
50 MP (Telephoto, PDAF) Optical zoom: 5.0x Aperture size: F3.0 Focal Length: 115 mm |
| Flash | |
| Dual LED | LED |
| Video recording | |
| Yes | 8K UHD (30 fps), 4K UHD (60 fps) |
| Front | |
| Yes | 32 MP |
N/A
Overall
N/A
Photo
N/A
Video
140
Overall
144
Photo
135
Video
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.2 | 6.0 |
| WLAN | |
| Wi-Fi 6,dual-band Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
Wi-Fi 6E,Wi-Fi 7 Wi-Fi Direct, Hotspot |
| USB | |
| Type-C | Type-C |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, QZSS, NavIC, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC | NFC, Infrared |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Multiple speakers | Earpiece, Multiple speakers |
| Features | |
| Dolby Atmos | |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation | |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n3, n5, n7, n8, n20, n28, n38, n40, n41, n66, n77, n78 | n1, n2, n3, n5, n7, n8, n12, n20, n28, n38, n40, n41, n48, n66, n77, n78, SA, NSA |
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 26, 28, 32, 66 | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 26, 28, 32, 66 |
| TDD Bands | |
| 38, 40, 41, 42 | 38, 40, 41, 42 |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 8, 19 | 1, 2, 4, 5, 6, 8 |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s |
| Dual SIM | |
| Yes | |
| SIM type | |
| Nano SIM | Nano SIM, eSIM |
Alternative variants
With 256GB internal storage
| Memory | 256GB |
|---|---|
With 12GB RAM and 256GB internal storage
| Memory | 12GB/256GB |
|---|---|
Discover more
|
|