Samsung Galaxy Tab S9 FE+ vs Apple iPad Air 13-inch (M3, 2025) Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Samsung Galaxy Tab S9 FE+ | Apple iPad Air 13-inch (M3, 2025) |
|
Released
·
Oct 16, 2023
|
Released
·
Mar 12, 2025
|
|
12.4-inch · 2560x1600px
|
13.0-inch · 2732x2048px
|
|
Dual camera
|
Single camera
|
|
8GB · 128GB
|
8GB · 128GB
|
|
10090 mAh
|
9705 mAh
|
| Check prices | Check prices |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Oct 04, 2023 | Mar 04, 2025 |
| Prices (MSRP) | |
| 8GB/128GB - $950 8GB/256GB - $1080 8GB/512GB - $1329 8GB/1024GB - $1579 |
|
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 7.30 x 11.24 x 0.26 inches 185.4 x 285.4 x 6.5 mm |
11.05 x 8.46 x 0.24 inches 280.6 x 214.9 x 6.1 mm |
| Weight | |
| 22.15 oz / 628.0 g Wi-Fi only version - 627 g |
21.76 oz / 617.0 g |
| Materials | |
| Back: Aluminum Frame: Aluminum | Back: Aluminum Frame: Aluminum |
| Resistance | |
| Yes; IP68 | |
| Biometrics | |
| Fingerprint (touch) | |
| Colors | |
| Space Gray, Starlight, Purple, Blue | |
Display
| Size | |
|---|---|
| 12.4-inch, 81.69% screen-to-body | 13.0-inch, 86.76% screen-to-body |
| Type | |
| IPS LCD, 90Hz | IPS LCD, 60Hz, 600 nits |
| Resolution | |
| 2560x1600px, 243 PPI | 2732x2048px, 4:3 ratio, 263 PPI |
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Exynos 1380 S5E8835 (5 nm) | Apple M3 |
| Processor | |
| Octa-core 2400 MHz |
Octa-core |
| GPU | |
| Mali G68 MP5 | Apple GPU 9-core |
| Memory | |
| 8GB/128GB 12GB/256GB |
8GB/128GB 8GB/256GB 8GB/512GB 8GB/1024GB |
| Storage expansion | |
| not expandable | |
| OS | |
| Android (13) | iPadOS (18.x) |
Battery
| Type | |
|---|---|
| 10090 mAh | 9705 mAh |
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Dual camera | Single camera |
| Main camera | |
| 8 MP | 12 MP Aperture size: F1.8 Sensor size: 1/3" Pixel size: 1.22 μm |
| Second camera | |
| 8 MP (Ultra-wide) | |
| Video recording | |
| Yes | 4K UHD (60 fps) |
| Front | |
| 12 MP | 12 MP Video capture: 1080p (60 fps) |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.3 | 5.3 |
| WLAN | |
| Wi-Fi 6 Wi-Fi Direct 802.11 a, b, g, n, ac, ax | Wi-Fi 6,Wi-Fi 6E Wi-Fi Direct 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Type-C | Type-C, USB 3.1 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Ambient light sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Barometer, Ambient light sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS | GPS, A-GPS, Glonass |
| Other | |
| Tethering, Computer sync, OTA sync | Tethering, Computer sync, OTA sync |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Multiple speakers | Multiple speakers |
| Features | |
| Album art cover, Background playback | Album art cover, Background playback |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| 5G Ready | 5G Ready |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s | |
| SIM type | |
| eSIM | |
Alternative variants
With 12GB RAM and 256GB internal storage
| Memory | 12GB/256GB |
|---|---|
Wi-Fi Only
Wi-Fi Only
| Weight | 22.12 oz / 627.0 g |
|---|---|
With 256GB internal storage
| Memory | 256GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | €1080 |
With 512GB internal storage
| Memory | 512GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | €1329 |
With 1TB internal storage
| Memory | 1024GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | €1579 |
Discover more
|
|