Samsung Galaxy Tab S9 vs Apple iPad Air 11-inch (M3, 2025) Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Samsung Galaxy Tab S9 | Apple iPad Air 11-inch (M3, 2025) |
|
Released
·
Aug 11, 2023
|
Released
·
Mar 12, 2025
|
|
11.0-inch · 2560x1600px
|
11.0-inch · 2360x1640px
|
|
Single camera
|
Single camera
|
|
8GB · 128GB
|
8GB · 128GB
|
|
8400 mAh
|
7606 mAh
|
| Check prices | Check prices |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Jul 26, 2023 | Mar 04, 2025 |
| Prices (MSRP) | |
| 8GB/128GB - $800 | 8GB/128GB - $599 | €699 8GB/512GB - $829 8GB/1024GB - $1329 |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 10.01 x 6.53 x 0.23 inches 254.3 x 165.8 x 5.9 mm |
9.75 x 7.03 x 0.24 inches 247.6 x 178.5 x 6.1 mm |
| Weight | |
| 17.57 oz / 498.0 g | 16.23 oz / 460.0 g |
| Materials | |
| Back: Aluminum Frame: Aluminum | Back: Aluminum Frame: Aluminum |
| Resistance | |
| Yes; IP68 | |
| Biometrics | |
| Fingerprint (touch) | Fingerprint (touch) |
| Colors | |
| Beige, Graphite | Space Gray, Starlight, Purple, Blue |
Display
| Size | |
|---|---|
| 11.0-inch, 83.20% screen-to-body | 11.0-inch, 82.73% screen-to-body |
| Type | |
| Dynamic AMOLED, 120Hz, HDR | IPS LCD, 60Hz, 500 nits |
| Resolution | |
| 2560x1600px, 16:10 ratio, 274 PPI | 2360x1640px, 261 PPI |
| Protection | |
| Corning Gorilla Glass 5 | |
| Features | |
| HDR support, Scratch-resistant glass, Ambient light sensor | |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | 536 (Poor) |
| Bright Min | |
| 1.6 (Good) | 1.7 (Good) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Snapdragon 8 Gen 2 SM8550-AC (4 nm) | Apple M3 |
| Processor | |
| Octa-core 1x3.36GHz Cortex-X3 2x2.8GHz Cortex-A715 2x2.8GHz Cortex-A710 3x2.0GHz Cortex-A510 |
Octa-core |
| GPU | |
| Adreno 740 | Apple GPU 9-core |
| Memory | |
| 8GB/128GB (UFS) 12GB/256GB |
8GB/128GB 8GB/256GB 8GB/512GB 8GB/1024GB |
| Storage expansion | |
| microSDXC up to 1024 GB | not expandable |
| OS | |
| Android (14, 13) | iPadOS (18.x) |
PhoneArena Performance Test
| GeekBench 6 Single | |
|---|---|
| 2128 | 3017 |
| GeekBench 6 Multi | |
| 5657 | 11728 |
| 3D Mark High | |
| 3853 | 5177 |
| 3D Mark Low | |
| 3033 | 3262 |
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
Battery
| Type | |
|---|---|
| 8400 mAh, Li - Polymer | 7606 mAh |
| Charge speed | |
| Wired: 45.0W | |
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
8h 6min
Video
6h 25min
Gaming
Untested
Battery Life Estimate
4h 18min
Browsing
9h 35min
Video
6h 45min
Gaming
5h 12min
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Single camera | Single camera |
| Main camera | |
| 13 MP (Autofocus) Aperture size: F2.0 Focal length: 26 mm Sensor size: 1/3.4" Pixel size: 1.0 μm |
12 MP Aperture size: F1.8 Sensor size: 1/3" Pixel size: 1.22 μm |
| Flash | |
| LED | |
| Video recording | |
| 4K UHD (30 fps), 1080p (30 fps) | 4K UHD (60 fps) |
| Front | |
| 12 MP Video capture: 4K UHD (30 fps) |
12 MP Video capture: 1080p (60 fps) |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.3 | 5.3 |
| WLAN | |
| Wi-Fi 6,Wi-Fi 6E Wi-Fi Direct 802.11 a, b, g, n, ac, ax | Wi-Fi 6,Wi-Fi 6E Wi-Fi Direct 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Type-C | Type-C, USB 3.1 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Ambient light sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Barometer, Ambient light sensor |
| Location | |
| GPS, Glonass, Galileo, BeiDou | GPS, A-GPS, Glonass |
| Other | |
| Tethering, Computer sync, OTA sync | Tethering, Computer sync, OTA sync |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Multiple speakers | Multiple speakers |
| Features | |
| Dolby Atmos, Album art cover, Background playback | Album art cover, Background playback |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n3, n5, n7, n8, n20, n28, n38, n40, n41, n66, n77, n78 | 5G Ready |
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 20, 25, 26, 28, 32, 66 | |
| TDD Bands | |
| 38, 40, 41 | |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 5, 8 | |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s |
| SIM type | |
| Nano SIM, eSIM | eSIM |
Alternative variants
With 12GB RAM and 256GB internal storage
| Memory | 12GB/256GB |
|---|---|
Wi-fi Only
With 256GB internal storage
| Memory | 256GB |
|---|---|
With 512GB internal storage
| Memory | 512GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | €829 |
With 1TB internal storage
| Memory | 1024GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | €1329 |
Discover more
|
|