Samsung Galaxy Tab S9+ vs Huawei MatePad Pro 13.2 PaperMatte (2025) Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Samsung Galaxy Tab S9+ | Huawei MatePad Pro 13.2 PaperMatte (2025) |
|
Released
·
Aug 11, 2023
|
Released
·
Dec 26, 2024
|
|
12.4-inch · 2800x1752px
|
13.2-inch · 2880x1920px
|
|
Dual camera
|
Dual camera
|
|
12GB · 256GB
|
12GB · 256GB
|
|
10090 mAh
|
10100 mAh
|
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Jul 26, 2023 | |
| Prices (MSRP) | |
| 12GB/256GB - €1268 | 12GB/256GB - €1049 |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 11.24 x 7.30 x 0.22 inches 285.4 x 185.4 x 5.7 mm |
11.38 x 7.72 x 0.22 inches 289.1 x 196.1 x 5.5 mm |
| Weight | |
| 20.67 oz / 586.0 g Wi-Fi only version - 581 g |
20.46 oz / 580.0 g LTE version - 590 g |
| Materials | |
| Back: Aluminum Frame: Aluminum |
|
| Resistance | |
| Yes; IP68 | |
| Biometrics | |
| Fingerprint (touch) | Fingerprint (touch) |
| Colors | |
| Beige, Graphite | Black, White, Gold |
Display
| Size | |
|---|---|
| 12.4-inch, 84.26% screen-to-body | 13.2-inch, 91.54% screen-to-body |
| Type | |
| Dynamic AMOLED, 120Hz, HDR | OLED, 144Hz, HDR, 1000 nits |
| Resolution | |
| 2800x1752px, 16:10 ratio, 266 PPI | 2880x1920px, 3:2 ratio, 262 PPI |
| Protection | |
| Corning Gorilla Glass 5 | |
| Features | |
| HDR support, Scratch-resistant glass, Ambient light sensor | HDR support, Ambient light sensor |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | 776 (Poor) |
| Bright Min | |
| 1.6 (Good) | 1.9 (Good) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Snapdragon 8 Gen 2 SM8550-AC (4 nm) | Kirin T92 |
| Processor | |
| Octa-core 1x3.36GHz Cortex-X3 2x2.8GHz Cortex-A715 2x2.8GHz Cortex-A710 3x2.0GHz Cortex-A510 |
Octa-core |
| GPU | |
| Adreno 740 | Yes |
| Memory | |
| 12GB/256GB (UFS) 12GB/512GB | 12GB/256GB 12GB/512GB 16GB/1024GB |
| Storage expansion | |
| microSDXC up to 1024 GB | not expandable |
| OS | |
| Android (14, 13) | HarmonyOS |
PhoneArena Performance Test
| GeekBench 6 Single | |
|---|---|
| 2122 | 1575 |
| GeekBench 6 Multi | |
| 5665 | 4536 |
| 3D Mark High | |
| 3920 | 1840 |
| 3D Mark Low | |
| 3341 | 1835 |
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
Battery
| Type | |
|---|---|
| 10090 mAh, Li - Polymer | 10100 mAh |
| Charging | |
| Fast charging Reverse wired charging |
|
| Charge speed | |
| Wired: 45.0W | Wired: 100.0W |
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
8h 44min
Video
6h 21min
Gaming
Untested
Battery Life Estimate
4h 32min
Browsing
7h 47min
Video
6h 36min
Gaming
10h 11min
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Dual camera | Dual camera |
| Main camera | |
| 13 MP (Autofocus) Aperture size: F2.0/F26.0 Sensor size: 1/3.4" |
50 MP (PDAF) Aperture size: F1.8 |
| Second camera | |
| 8 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 | 8 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 |
| Flash | |
| LED | LED |
| Video recording | |
| 4K UHD (30 fps), 1080p (30 fps) | 4K UHD (30 fps) |
| Front | |
| 12 MP Video capture: 4K UHD (30 fps) |
16 MP Video capture: 1080p (30 fps) |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.3 | 5.2 |
| WLAN | |
| Wi-Fi 6,Wi-Fi 6E Wi-Fi Direct 802.11 a, b, g, n, ac, ax | Wi-Fi 6 Wi-Fi Direct 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Type-C, USB 3.2 | Type-C, USB 3.1 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor |
| Location | |
| GPS, Glonass, Galileo, BeiDou | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou |
| Other | |
| Tethering, Computer sync, OTA sync | Tethering, Computer sync, OTA sync |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Multiple speakers | Multiple speakers |
| Features | |
| Dolby Atmos, Album art cover, Background playback | Album art cover, Background playback |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n3, n5, n7, n8, n20, n28, n38, n40, n41, n66, n77, n78, SA, NSA, Sub-6 | |
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 20, 25, 26, 28, 32, 66 | |
| TDD Bands | |
| 40, 41 | |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 8 | |
| Data Speed | |
| HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSPA | |
| SIM type | |
| Nano SIM, eSIM | |
Alternative variants
With 512GB internal storage
| Memory | 512GB |
|---|---|
With 512GB internal storage
| Memory | 512GB |
|---|---|
Wi-Fi Only
| Weight | 20.49 oz / 581.0 g |
|---|---|
With 16GB RAM and 1TB internal storage
| Memory | 16GB/1024GB |
|---|---|
With LTE
| Weight | 20.81 oz / 590.0 g |
|---|---|
| 3G Bands | 1, 2, 5, 8 |
| Data Speed | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s |
| SIM type | Nano SIM |
Discover more
|
|