Samsung Galaxy Tab S6 Lite vs Samsung Galaxy Tab A7 Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Samsung Galaxy Tab S6 Lite | Samsung Galaxy Tab A7 |
|
Released
·
May 05, 2020
|
Released
·
Oct 08, 2020
|
|
10.4-inch · 2000x1200px
|
10.4-inch · 2000x1200px
|
|
Single camera
|
Single camera
|
|
4GB · 64GB
|
3GB · 32GB
|
|
7040 mAh
|
7040 mAh
|
| Check prices | Check prices |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Apr 16, 2020 | Oct 08, 2020 |
| Prices (MSRP) | |
| 4GB/64GB - $350 4GB/128GB - $420 |
3GB/32GB - $230 | €223 3GB/64GB - $280 |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 9.63 x 6.07 x 0.28 inches 244.5 x 154.3 x 7 mm |
9.75 x 6.20 x 0.28 inches 247.6 x 157.4 x 7 mm |
| Weight | |
| 16.47 oz / 465.0 g | 16.79 oz / 476.0 g |
| Materials | |
| Back: Aluminum | |
| Features | |
| Stylus | |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | |
| Colors | |
| Oxford gray, Angora blue, Chiffon pink | Dark gray, Silver, Gold |
Display
| Size | |
|---|---|
| 10.4-inch, 81.63% screen-to-body | 10.4-inch, 78.94% screen-to-body |
| Type | |
| IPS LCD | IPS LCD |
| Resolution | |
| 2000x1200px, 16:10 ratio, 224 PPI | 2000x1200px, 5:3 ratio, 224 PPI |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | Untested |
| Bright Min | |
| 9 (Poor) | Untested |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Samsung Exynos 9611 (10 nm) | Snapdragon 662 SM6115 (11 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 2300 MHz 4x2.3GHz Cortex-A73 4x1.7GHz Cortex-A53 |
Octa-core 4x2.0GHz Kryo 260 4x1.8GHz Kryo 260 |
| GPU | |
| Mali-G72 MP3 | Adreno 610 |
| Memory | |
| 4GB (LPDDR4)/64GB 4GB/128GB |
3GB/32GB 3GB/64GB |
| Storage expansion | |
| microSDXC up to 1000 GB | microSDXC up to 1024 GB |
| OS | |
| Android (11, 10) | Android (12, 11, 10) |
Battery
| Type | |
|---|---|
| 7040 mAh | 7040 mAh |
| Charging | |
| Fast charging | |
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
Untested
Video
9h 46min
Gaming
7h 52min
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
Untested
Video
Untested
Gaming
Untested
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Single camera | Single camera |
| Main camera | |
| 8 MP (Autofocus) Aperture size: F1.9 |
8 MP (Autofocus) |
| Video recording | |
| 1080p (30 fps) | 1080p (30 fps) |
| Front | |
| 5 MP | 5 MP Video capture: 1080p (30 fps) |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.0 | 5.0 |
| WLAN | |
| dual-band Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac | dual-band Wi-Fi Direct 802.11 a, b, g, n, ac |
| USB | |
| Type-C, USB 2.0 | Type-C, USB 2.0 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Hall (for flip covers), Ambient light sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Hall (for flip covers), Ambient light sensor |
| Location | |
| GPS, Glonass, BeiDou | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou |
| Other | |
| ANT+, Tethering, Computer sync, OTA sync | Tethering, Computer sync, OTA sync |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| 3.5mm jack | 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Multiple speakers | Multiple speakers |
| Features | |
| Dolby Atmos | Dolby Atmos |
Alternative variants
with LTE
| Weight | 16.47 oz / 467.0 g |
|---|---|
| LTE Bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 20, 28, 66 |
| TDD Bands | 38, 40 |
| 3G Bands | 5, 8, 4, 2, 1 |
| Data Speed | LTE-A Cat 13/5 (400/75 Mbit/s), HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s |
| SIM type | Nano SIM |
with 64GB storage
| Memory | 64GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $280 |
with 128GB storage
| Memory | 128GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $420 |
with LTE support
| Weight | 16.83 oz / 477.0 g |
|---|---|
| LTE Bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 20, 28, 66 |
| TDD Bands | 38, 40 |
| 3G Bands | 5, 8, 4, 2, 1 |
| Data Speed | LTE-A Cat 13/5 (400/75 Mbit/s), HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s |
| SIM type | Nano SIM |
Discover more
|
|