Samsung Galaxy Tab S6 vs Samsung Galaxy Tab S10 FE Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Samsung Galaxy Tab S6 | Samsung Galaxy Tab S10 FE |
|
Released
·
Aug 09, 2019
|
Released
·
Apr 03, 2025
|
|
10.5-inch · 2560x1600px
|
10.9-inch · 2304x1440px
|
|
Dual camera
|
Single camera
|
|
8GB · 256GB
|
8GB · 128GB
|
|
7040 mAh
|
8000 mAh
|
| Check prices | |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Jul 31, 2019 | Apr 02, 2025 |
| Prices (MSRP) | |
| 8GB/256GB - $730 6GB/128GB - $650 |
8GB/128GB - $499 | €579 12GB/256GB - $569 | €629 |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 9.63 x 6.28 x 0.22 inches 244.5 x 159.5 x 5.7 mm |
10.01 x 6.53 x 0.24 inches 254.3 x 165.8 x 6.0 mm |
| Weight | |
| 14.82 oz / 420.0 g | 17.64 oz / 500.0 g Wi-Fi only version - 497 g |
| Materials | |
| Back: Aluminum | Back: Aluminum Frame: Aluminum |
| Resistance | |
| Yes; IP68 | |
| Biometrics | |
| 2D Face unlock, Optical in-screen fingerprint | Fingerprint (touch) |
| Features | |
| Stylus | |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | |
| Colors | |
| Mountain gray, Cloud blue, Rose blush | Black, Grey, Blue |
Display
| Size | |
|---|---|
| 10.5-inch, 81.93% screen-to-body | 10.9-inch, 81.69% screen-to-body |
| Type | |
| Super AMOLED, HDR | IPS LCD, 90Hz, 800 nits |
| Resolution | |
| 2560x1600px, 16:10 ratio, 288 PPI | 2304x1440px, 249 PPI |
| Features | |
| HDR support, Ambient light sensor | |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | 703 (Poor) |
| Bright Min | |
| 1.7 (Good) | 2.1 (Average) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Snapdragon 855 SM8150 (7 nm) | Exynos 1580 (5 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 2840 MHz Kryo 485 |
Octa-core |
| GPU | |
| Adreno 640 | Mali G68 MP5 |
| Memory | |
| 8GB (LPDDR4)/256GB 6GB/128GB |
8GB/128GB 12GB/256GB |
| Storage expansion | |
| microSDXC up to 1000 GB | microSDXC up to 2048 GB |
| OS | |
| Android (12, 11, 10, 9.0 Pie) | Android (15) |
PhoneArena Performance Test
| GeekBench 6 Single | |
|---|---|
| Untested | 1352 |
| GeekBench 6 Multi | |
| Untested | 3866 |
| 3D Mark High | |
| Untested | 1332 |
| 3D Mark Low | |
| Untested | 1268 |
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
Battery
| Type | |
|---|---|
| 7040 mAh | 8000 mAh, Li - Ion |
| Charging | |
| Fast charging | |
| Charge speed | |
| Wired: 45.0W | |
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
Untested
Video
Untested
Gaming
Untested
Battery Life Estimate
7h 6min
Browsing
16h 30min
Video
9h 52min
Gaming
10h 46min
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Dual camera | Single camera |
| Main camera | |
| 13 MP (Autofocus) Aperture size: F1.9 Focal length: 26 mm Sensor size: 1/3.4" Pixel size: 1 μm |
13 MP |
| Second camera | |
| 5 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Pixel size: 1.12 μm |
|
| Video recording | |
| 4K UHD (30 fps) | Yes |
| Front | |
| 8 MP (Dual-Camera) | 12 MP |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.0 | 5.3 |
| WLAN | |
| dual-band MIMO, Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac | Wi-Fi 6 Wi-Fi Direct 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Type-C, USB 3.1 | Type-C |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Hall (for flip covers), Ambient light sensor | Accelerometer, Gyroscope, Ambient light sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS |
| Other | |
| ANT+, Tethering, Computer sync, OTA sync | Tethering, Computer sync, OTA sync |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Multiple speakers | Multiple speakers |
| Features | |
| Dolby Atmos, Album art cover, Background playback | Album art cover, Background playback |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | |
| Additional microphone(s) | |
| Yes | |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| 5G Ready | |
| SIM type | |
| Nano SIM, eSIM | |
Alternative variants
with 128 GB storage
| Memory | 6GB/128GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $650 |
Wi-Fi Only
| Weight | 17.53 oz / 497.0 g |
|---|---|
with LTE support
| LTE Bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 20, 25, 26, 28, 32, 66 |
|---|---|
| TDD Bands | 38, 40, 41 |
| 3G Bands | 5, 8, 4, 2, 1 |
| Data Speed | LTE-A Pro Cat 20 (2000/150 Mbit/s) |
| SIM type | Nano SIM |
With 12GB RAM and 256GB internal storage
| Memory | 12GB/256GB |
|---|---|
Discover more
|
|