Samsung Galaxy Tab S10 FE vs Samsung Galaxy Tab S10 FE+ Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Samsung Galaxy Tab S10 FE | Samsung Galaxy Tab S10 FE+ |
|
Released
·
Apr 03, 2025
|
Released
·
Apr 03, 2025
|
|
10.9-inch · 2304x1440px
|
13.1-inch · 2560x1600px
|
|
Single camera
|
Single camera
|
|
8GB · 128GB
|
8GB · 128GB
|
|
8000 mAh
|
10090 mAh
|
| Check prices | |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Apr 02, 2025 | Apr 02, 2025 |
| Prices (MSRP) | |
| 8GB/128GB - $499 | €579 12GB/256GB - $569 | €629 |
8GB/128GB - $649 | €749 12GB/256GB - $749 |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 10.01 x 6.53 x 0.24 inches 254.3 x 165.8 x 6.0 mm |
11.83 x 7.67 x 0.24 inches 300.6 x 194.7 x 6.0 mm |
| Weight | |
| 17.64 oz / 500.0 g Wi-Fi only version - 497 g |
23.56 oz / 668.0 g Wi-Fi only version - 664 g |
| Materials | |
| Back: Aluminum Frame: Aluminum | Back: Aluminum Frame: Aluminum |
| Resistance | |
| Yes; IP68 | Yes; IP68 |
| Biometrics | |
| Fingerprint (touch) | Fingerprint (touch) |
| Colors | |
| Black, Grey, Blue | Black, Grey, Blue |
Display
| Size | |
|---|---|
| 10.9-inch, 81.69% screen-to-body | 13.1-inch, 85.00% screen-to-body |
| Type | |
| IPS LCD, 90Hz, 800 nits | IPS LCD, 90Hz, 800 nits |
| Resolution | |
| 2304x1440px, 249 PPI | 2560x1600px, 230 PPI |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| 703 (Poor) | 779 (Poor) |
| Bright Min | |
| 2.1 (Average) | 2.1 (Average) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Exynos 1580 (5 nm) | Exynos 1580 (5 nm) |
| Processor | |
| Octa-core | Octa-core |
| GPU | |
| Mali G68 MP5 | Mali G68 MP5 |
| Memory | |
| 8GB/128GB 12GB/256GB | 8GB/128GB 12GB/256GB |
| Storage expansion | |
| microSDXC up to 2048 GB | microSDXC up to 2048 GB |
| OS | |
| Android (15) | Android (15) |
PhoneArena Performance Test
| GeekBench 6 Single | |
|---|---|
| 1352 | 1354 |
| GeekBench 6 Multi | |
| 3866 | 3907 |
| 3D Mark High | |
| 1332 | 1289 |
| 3D Mark Low | |
| 1268 | 1279 |
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
Battery
| Type | |
|---|---|
| 8000 mAh, Li - Ion | 10090 mAh, Li - Ion |
| Charging | |
| Fast charging | |
| Charge speed | |
| Wired: 45.0W | Wired: 45.0W |
Battery Life Estimate
7h 6min
Browsing
16h 30min
Video
9h 52min
Gaming
10h 46min
Battery Life Estimate
7h 40min
Browsing
17h 13min
Video
11h 22min
Gaming
10h 46min
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Single camera | Single camera |
| Main camera | |
| 13 MP | 13 MP |
| Video recording | |
| Yes | Yes |
| Front | |
| 12 MP | 12 MP |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.3 | 5.3 |
| WLAN | |
| Wi-Fi 6 Wi-Fi Direct 802.11 a, b, g, n, ac, ax | Wi-Fi 6 Wi-Fi Direct 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Type-C | Type-C |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Ambient light sensor | Accelerometer, Gyroscope, Ambient light sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS | GPS, A-GPS |
| Other | |
| Tethering, Computer sync, OTA sync | Tethering, Computer sync, OTA sync |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Multiple speakers | Multiple speakers |
| Features | |
| Album art cover, Background playback | Album art cover, Background playback |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| 5G Ready | 5G Ready |
| SIM type | |
| Nano SIM, eSIM | Nano SIM, eSIM |
Alternative variants
Wi-Fi Only
| Weight | 17.53 oz / 497.0 g |
|---|---|
Wi-Fi Only
| Weight | 23.42 oz / 664.0 g |
|---|---|
With 12GB RAM and 256GB internal storage
| Memory | 12GB/256GB |
|---|---|
With 12GB RAM and 256GB internal storage
| Memory | 12GB/256GB |
|---|---|
Discover more
|
|