Samsung Galaxy Tab S10+ vs Apple iPad Pro 13-inch (M5, 2025) Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Samsung Galaxy Tab S10+ | Apple iPad Pro 13-inch (M5, 2025) |
|
Released
·
Oct 03, 2024
|
Released
·
Oct 22, 2025
|
|
12.4-inch · 2800x1752px
|
13.0-inch · 2752x2064px
|
|
Dual camera
|
Single camera
|
|
12GB · 256GB
|
12GB · 256GB
|
|
10090 mAh
|
10290 mAh
|
| Check prices | Check prices |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Oct 16, 2025 | |
| Prices (MSRP) | |
| 12GB/256GB - $999 | €1119 | 8GB/256GB - $1299 |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 11.24 x 7.30 x 0.22 inches 285.4 x 185.4 x 5.6 mm |
11.09 x 8.48 x 0.24 inches 281.6 x 215.5 x 5.1 mm |
| Weight | |
| 20.32 oz / 576.0 g Wi-Fi only version - 571 g |
20.53 oz / 582.0 g |
| Materials | |
| Back: Aluminum Frame: Aluminum | Back: Aluminum Frame: Aluminum |
| Resistance | |
| Yes; IP68 | |
| Biometrics | |
| Optical in-screen fingerprint | 3D Face unlock |
| Keys | |
| Right: Volume control | |
| Colors | |
| Moonstone Gray, Platinum Silver | Silver, Space Gray |
Display
| Size | |
|---|---|
| 12.4-inch, 84.26% screen-to-body | 13.0-inch, 86.26% screen-to-body |
| Type | |
| Dynamic AMOLED, 120Hz, HDR | OLED, 120Hz, HDR |
| Resolution | |
| 2800x1752px, 16:10 ratio, 266 PPI | 2752x2064px, 4:3 ratio, 265 PPI |
| Features | |
| HDR support, Scratch-resistant glass, Ambient light sensor | HDR support, Oleophobic coating, Ambient light sensor |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | 1578 (Good) |
| Bright Min | |
| Untested | 0.9 (Excellent) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Mediatek Dimensity 9300+ (4 nm) | Apple M5 |
| Processor | |
| Octa-core 1x3.25GHz Cortex-X4 3x2.85GHz Cortex-X4 4x2.0GHz Cortex-A720 |
Nona-core |
| GPU | |
| Immortalis-G720 MC12 | Apple 10-core GPU |
| Memory | |
| 12GB/256GB 12GB/512GB | 12GB/256GB 12GB/512GB 16GB/1TB 16GB/2TB |
| Storage expansion | |
| microSDXC up to 1024 GB | not expandable |
| OS | |
| Android (14) | iPadOS (26.x) |
PhoneArena Performance Test
| GeekBench 6 Single | |
|---|---|
| 2072 | 4130 |
| GeekBench 6 Multi | |
| 7242 | 15402 |
| 3D Mark High | |
| 3879 | 8881 |
| 3D Mark Low | |
| Untested | 6860 |
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
Battery
| Type | |
|---|---|
| 10090 mAh | 10290 mAh, Li - Polymer |
| Charge speed | |
| Wired: 45.0W | Wired: 18.0W |
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
Untested
Video
Untested
Gaming
Untested
Battery Life Estimate
6h 24min
Browsing
15h 19min
Video
9h 18min
Gaming
7h 59min
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Dual camera | Single camera |
| Main camera | |
| 13 MP (Autofocus) Aperture size: F2.0 Focal length: 26 mm Sensor size: 1/3.4" Pixel size: 1.0 μm |
12 MP (PDAF) Aperture size: F1.8 |
| Second camera | |
| 8 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 |
ToF 3D depth sensing |
| Flash | |
| LED | LED |
| Video recording | |
| Yes | 4K UHD (60 fps), 1080p (240 fps), 720p (30 fps) Time-lapse video |
| Front | |
| 12 MP | 12 MP (EIS, Wide Angle, HDR) Video capture: 1080p (60 fps) |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.3 | 6.0 |
| WLAN | |
| Wi-Fi 6,Wi-Fi 6E Wi-Fi Direct 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
Wi-Fi 6E,Wi-Fi 7 MIMO, Wi-Fi Direct |
| USB | |
| Type-C | Type-C |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Barometer, LiDAR scanner, Ambient light sensor |
| Location | |
| Glonass, Galileo, BeiDou | |
| Other | |
| Tethering, Computer sync, OTA sync | Tethering, Computer sync |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Multiple speakers | Multiple speakers |
| Features | |
| Dolby Atmos, Album art cover, Background playback | Dolby Atmos, Album art cover, Background playback, Dolby Digital, Dolby Digital Plus |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| 5G Ready | n1, n2, n3, n4, n5, n7, n8, n12, n14, n20, n25, n28, n29, n30, n38, n40, n41, n48, n66, n70, n71, n75, n77, n78, n79 |
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 17, 18, 19, 20, 21, 25, 26, 28, 29, 32, 66, 71 | |
| TDD Bands | |
| 34, 38, 39, 40, 41, 42, 48 | |
| 3G Bands | |
| 2, 3, 5, 8 | 1, 2, 4, 5, 8 |
| Data Speed | |
| HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSPA | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s |
| SIM type | |
| Nano SIM, eSIM | eSIM |
Alternative variants
With 512GB internal storage
| Memory | 512GB |
|---|---|
Wi-Fi Only
| Weight | 20.14 oz / 571.0 g |
|---|---|
Discover more
|
|