- Home
- Samsung Phones
- You are here
Samsung Galaxy Tab S10+
Full Specifications
I want it
2 users
I have it
1 user
I had it
1 user
Deals
Availability |
|
|---|---|
| Prices (MSRP) | 12GB/256GB - $999 | €1119 |
Design |
|
|---|---|
| Dimensions |
11.24 x 7.30 x 0.22 inches 285.4 x 185.4 x 5.6 mm |
| Weight |
20.32 oz / 576.0 g Wi-Fi only version - 571 g |
| Materials |
Back: Aluminum Frame: Aluminum |
| Resistance | Yes; IP68 |
| Biometrics | Optical in-screen fingerprint |
| Colors | Moonstone Gray, Platinum Silver |
| This device has different variants: View all | |
Display |
|
|---|---|
| Size | 12.4-inch, 84.26% screen-to-body |
| Type | Dynamic AMOLED, 120Hz, HDR |
| Resolution | 2800x1752px, 16:10 ratio, 266 PPI |
| Features | HDR support, Scratch-resistant glass, Ambient light sensor |
Hardware |
|
|---|---|
| System chip | Mediatek Dimensity 9300+ (4 nm) |
| Processor |
Octa-core 1x3.25GHz Cortex-X4 3x2.85GHz Cortex-X4 4x2.0GHz Cortex-A720 |
| GPU | Immortalis-G720 MC12 |
| Memory |
12GB/256GB 12GB/512GB |
| Storage expansion | microSDXC up to 1024 GB |
| OS | Android (14) |
| This device has different variants: View all | |
| PhoneArena Performance Test | |
|---|---|
| GeekBench 6 Single | 2072 |
| GeekBench 6 Multi | 7242 |
| 3D Mark High | 3879 |
| 3D Mark Low | Untested |
|
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
|
|
Battery |
|
|---|---|
| Type | 10090 mAh |
| Charge speed | Wired: 45.0W |
Camera |
|
|---|---|
| Rear | Dual camera |
| Main camera |
13 MP (Autofocus) Aperture size: F2.0 Focal length: 26 mm Sensor size: 1/3.4" Pixel size: 1.0 μm |
| Second camera |
8 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 |
| Flash | LED |
| Video recording | Yes |
| Front | 12 MP |
Connectivity & Features |
|
|---|---|
| Bluetooth | 5.3 |
| WLAN |
Wi-Fi 6,Wi-Fi 6E Wi-Fi Direct 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | Type-C |
| Sensors | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor |
| Location | Glonass, Galileo, BeiDou |
| Other | Tethering, Computer sync, OTA sync |
Multimedia |
|
|---|---|
| Headphones | No 3.5mm jack |
| Speakers | Multiple speakers |
| Features | Dolby Atmos, Album art cover, Background playback |
Cellular |
|
|---|---|
| 5G Bands | 5G Ready |
| 3G Bands | 2, 3, 5, 8 |
| Data Speed | HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSPA |
| SIM type | Nano SIM, eSIM |
Alternative variants
With 512GB internal storage
| Differences from the main variant: | |
|---|---|
| Memory | 512GB |
Wi-Fi Only
| Differences from the main variant: | |
|---|---|
| Weight | 20.14 oz / 571.0 g |
Despite our efforts to provide full and correct Samsung Galaxy Tab S10+ specifications, there is always a possibility of admitting a mistake. If you see any wrong or incomplete data, please
If you are interested in using our specs commercially, check out our Phone specs database licensing page.
Related News
Galaxy Tab S10+ does 95% of what the Tab S11 Ultra can and is now $160 off on Amazon
This year’s Amazon Spring Sale has brought some pretty unmissable tablet deals to splurge on. One of the standout offers is that sweet $160 discount on none other than the uber-premium Galaxy Tab S10+.With this price cut, bargain hunters can score th...
-$160
At $200 off, the Galaxy Tab S10+ becomes a more affordable beast that'll last you years
During my usual hunt for unmissable deals today, I stumbled upon a generous offer on the Galaxy Tab S10+ that I think will make you want one, even if you aren’t in the market for a new tablet right now.The promo is available on Amazon and applies to ...
-$200
Amazon cuts a whopping $283 off the 512GB Galaxy Tab S10+ powerhouse
View now at Amazon Since we didn’t get a “Plus” model with the Galaxy Tab S11 lineup, the Galaxy Tab S10+ is still the go-to option for shoppers who are looking for a 12.4-inch Android powerhouse. And right now, Amazon has turned the 512GB model of ...
-$283
You can still get the 512GB Galaxy Tab S10+ at its lowest price ever and save $340
View now at Amazon We recently shared that the 512GB version of the Galaxy Tab S10+ in Moonstone Gray is selling for 30% off, dropping it to a new all-time low. Honestly, I didn’t think this deal would stay available for long. So, you can understand...
-$340