Samsung Galaxy S21+ vs Apple iPhone 13 Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Samsung Galaxy S21+ | Apple iPhone 13 |
|
Released
·
Jan 29, 2021
|
Released
·
Sep 24, 2021
|
|
6.7-inch · 2400x1080px
|
6.1-inch · 2532x1170px
|
|
Triple camera
|
Dual camera
|
|
8GB · 128GB
|
4GB · 128GB
|
|
4800 mAh
|
3227 mAh
|
| Check prices | Check prices |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Jan 14, 2021 | Sep 14, 2021 |
| Prices (MSRP) | |
| 8GB/128GB - $1000 8GB/256GB - $1050 |
4GB/128GB - $799 | €939 4GB/256GB - $899 4GB/512GB - $1099 |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.35 x 2.98 x 0.31 inches 161.5 x 75.6 x 7.8 mm |
5.78 x 2.81 x 0.30 inches (~0.40 inches with camera bump) 146.7 x 71.5 x 7.65 mm (~10.17 mm with camera bump) |
| Weight | |
| 7.13 oz / 202.0 g Europe version - 200 g |
6.14 oz / 174.0 g |
| Materials | |
| Back: Glass (Corning Gorilla Glass Victus) Frame: Aluminum | Back: Glass Frame: Aluminum |
| Resistance | |
| Water, Dust; IP68 | Water, Dust; IP68 |
| Biometrics | |
| 2D Face unlock, Ultrasonic in-screen fingerprint | 3D Face unlock |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | Left: Volume control, Other; Right: Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Phantom silver, Black, Violet | Red, Starlight, Midnight, Blue, Pink |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.7-inch, 88.63% screen-to-body | 6.1-inch, 87.24% screen-to-body |
| Type | |
| Dynamic AMOLED, 120Hz, HDR, 1300 nits | OLED, 60Hz, HDR, 1200 nits |
| Resolution | |
| 2400x1080px, 20:9 ratio, 393 PPI | 2532x1170px, 19.5:9 ratio, 457 PPI |
| Protection | |
| Corning Gorilla Glass Victus | Ceramic Shield |
| Features | |
| Super Retina XDR, HDR support, Oleophobic coating, Scratch-resistant glass, Ambient light sensor, Proximity sensor | |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | Untested |
| Bright Min | |
| 1.5 (Good) | 1.8 (Good) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Snapdragon 888 (5 nm) Europe version - Exynos 2100 S5E9840 |
Apple A15 Bionic (5 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 1x2.84GHz Kryo 680 3x2.42GHz Kryo 680 4x1.80GHz Kryo 680 Europe version - Octa-core, 1x2.91GHz Cortex-X1, 3x2.81GHz Cortex-A78, 4x2.2GHz Cortex-A55 |
Hexa-core 2x3.23 GHz Avalanche 4x1.82 GHz Blizzard |
| GPU | |
| Adreno 660 Europe version - Mali-G78 MP14 |
Apple GPU 4-core |
| Memory | |
| 8GB (LPDDR5)/128GB (UFS 3.0) 8GB/256GB |
4GB (LPDDR4X)/128GB (NVMe) 4GB/256GB 4GB/512GB |
| Storage expansion | |
| not expandable | not expandable |
| OS | |
| Android (13, 12, 11) | iOS (18.x, 17.x, 16.x, 15.x) |
PhoneArena Performance Test
| GeekBench 6 Single | |
|---|---|
| Untested | 2240 |
| GeekBench 6 Multi | |
| Untested | 5213 |
| 3D Mark High | |
| Untested | 2357 |
| 3D Mark Low | |
| Untested | 1712 |
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
Battery
| Type | |
|---|---|
| 4800 mAh, Li - Polymer | 3227 mAh, Li - Ion |
| Charging | |
| Qualcomm Quick Charge 2.0, USB Power Delivery, Samsung Adaptive Fast Charging Qi and Powermat wireless charging, Reverse wireless charging |
Fast charging Qi wireless charging, MagSafe wireless charging |
| Charge speed | |
| Wired: 25.0W Wireless: 15.0W | Wired: 20.0W Wireless: 15.0W |
Battery Life Estimate
5h 26min
Browsing
10h 50min
Video
8h 27min
Gaming
8h 36min
Battery Life Estimate
5h 45min
Browsing
13h 43min
Video
8h 15min
Gaming
7h 28min
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Triple camera | Dual camera |
| Main camera | |
| 12 MP (OIS, PDAF) Aperture size: F1.8 Focal length: 26 mm Sensor size: 1/1.76" Pixel size: 1.8 μm |
12 MP (Sensor-shift OIS, PDAF) Aperture size: F1.6 Focal length: 26 mm Sensor size: 1/1.9'' Pixel size: 1.7 μm |
| Second camera | |
| 12 MP (Ultra-wide, PDAF) Aperture size: F1.8 Focal Length: 13 mm Sensor size: 1/2.55" Pixel size: 1.4 μm |
12 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.4 Focal Length: 13 mm Sensor size: 1/3.4" |
| Third camera | |
| 64 MP (Telephoto, OIS, PDAF) Aperture size: F2.0 Focal Length: 29 mm Sensor size: 1/2.55" Pixel size: 0.8 μm |
|
| Flash | |
| LED | LED |
| Video recording | |
| 8K UHD (24 fps), 4K UHD (60 fps), 1080p (240 fps), 720p (960 fps) OIS, HDR, Hyperlapse, Video light, EIS |
4K UHD (60 fps), 1080p (240 fps), 720p (30 fps) OIS, HDR, Time-lapse video, Continuous autofocus, Picture-taking during video recording, Video light |
| Front | |
| 10 MP (PDAF, HDR) Video capture: 4K UHD (60 fps) | 12 MP (Time-of-Flight (ToF), Autofocus, HDR) Video capture: 4K UHD (60 fps) |
N/A
Overall
N/A
Photo
N/A
Video
131
Overall
135
Photo
128
Video
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.0 | 5.0 |
| WLAN | |
| Wi-Fi 6,dual-band MIMO, Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax | Wi-Fi 6,dual-band MIMO, Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Type-C, USB 3.2 | Lightning |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Hall (for flip covers), Barometer, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Barometer, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Hearing aid compatible | |
| M3/T3 | M3/T4 |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, QZSS, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC, ANT+ | NFC, Ultra Wideband (UWB) |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Multiple speakers | Earpiece, Loudspeaker |
| Features | |
| 32-Bit DAC, Dolby Atmos, aptX, Dolby Digital, Dolby Digital Plus | Dolby Atmos |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n2, n5, n12, n25, n41, n66, n71, n77, n260, n261, SA, NSA, Sub-6, mmWave | n1, n2, n3, n5, n7, n8, n12, n20, n25, n28, n38, n40, n41, n48, n66, n71, n77, n78, n79, n258, n260, n261 International version - n1, n2, n3, n5, n7, n8, n12, n20, n25, n28, n29, n30, n38, n40, n41, n48, n66, n71, n77, n78, n79, SA, NSA, Sub-6 |
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 30, 66, 71 | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 17, 18, 19, 20, 21, 25, 26, 28, 29, 30, 32, 66, 71 International version - 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 17, 18, 19, 20, 21, 25, 26, 28, 29, 30, 32, 66, 71 |
| TDD Bands | |
| 38, 39, 40, 41, 46, 48 | 34, 38, 39, 40, 41, 42, 46, 48 International version - 34, 38, 39, 40, 41, 42, 46, 48 |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 8 | 1, 2, 4, 5, 6, 8 |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s, UMTS | LTE-A Pro Cat 18 (1200/150 Mbit/s), HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s |
| Dual SIM | |
| Yes | |
| SIM type | |
| Nano SIM | Nano SIM, eSIM |
| HD Voice | |
| Yes | |
| VoLTE | |
| Yes | |
Regulatory Approval
| FCC approval | |
|---|---|
| Date approved: Dec 18, 2020 FCC ID value: A3LSMG996U | Date approved: Sep 14, 2021 FCC ID value: BCG-E3997A |
| Measured SAR | |
| Head: 0.65 W/kg Body: 0.95 W/kg Simultaneous Transmission: 1.59 W/kg Wireless Router: 1.04 W/kg Phablet: 3.97 W/kg |
Head: 0.96 W/kg Body: 0.96 W/kg Simultaneous Transmission: 1.45 W/kg Wireless Router: 0.96 W/kg |
Alternative variants
with 256GB storage
| Memory | 256GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $1050 |
With 256GB internal storage
| Memory | 256GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $899 |
for Europe
| System chip | Samsung Exynos 2100 (5 nm) |
|---|---|
| Processor |
Octa-core 1x2.91GHz Cortex-X1 3x2.81GHz Cortex-A78 4x2.2GHz Cortex-A55 |
| GPU | Mali G78 MP14 |
| Weight | 7.05 oz / 200.0 g |
| 5G Bands | SA, NSA, Sub-6 |
| FCC approval |
Date approved: Dec 18, 2020 FCC ID value: A3LSMG996B |
| Measured SAR |
Head: 0.24 W/kg Body: 0.75 W/kg Simultaneous Transmission: 3.59 W/kg Wireless Router: 1.26 W/kg Phablet: 1.95 W/kg |
With 512GB internal storage
| Memory | 512GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $1099 |
International
| 5G Bands | n1, n2, n3, n5, n7, n8, n12, n20, n25, n28, n29, n30, n38, n40, n41, n48, n66, n71, n77, n78, n79, SA, NSA, Sub-6 |
|---|---|
| LTE Bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 17, 18, 19, 20, 21, 25, 26, 28, 29, 30, 32, 66, 71 |
| TDD Bands | 34, 38, 39, 40, 41, 42, 46, 48 |
Discover more
|
|