Samsung Galaxy S20 Ultra 5G vs Samsung Galaxy Note 20 Ultra Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Samsung Galaxy S20 Ultra 5G | Samsung Galaxy Note 20 Ultra |
|
Released
·
Mar 06, 2020
|
Released
·
Aug 21, 2020
|
|
6.9-inch · 3200x1440px
|
6.9-inch · 3088x1440px
|
|
Quad camera
|
Triple camera
|
|
12GB · 128GB
|
12GB · 128GB
|
|
5000 mAh
|
4500 mAh
|
| Check prices | |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Feb 11, 2020 | Aug 05, 2020 |
| Prices (MSRP) | |
| 12GB/128GB - $1400 16GB/512GB - $1600 |
12GB/128GB - $1300 12GB/256GB - €1266 12GB/512GB - $1450 |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.57 x 2.99 x 0.35 inches 166.9 x 76 x 8.8 mm |
6.49 x 3.04 x 0.32 inches 164.8 x 77.2 x 8.1 mm |
| Weight | |
| 7.83 oz / 222.0 g | 7.34 oz / 208.0 g |
| Materials | |
| Back: Glass (Corning Gorilla Glass 6) Frame: Aluminum |
Back: Glass (Corning Gorilla Glass Victus) Frame: Stainless steel |
| Resistance | |
| Water, Dust; IP68 | Water, Dust; IP68 |
| Biometrics | |
| 2D Face unlock, Ultrasonic in-screen fingerprint | 2D Face unlock, Ultrasonic in-screen fingerprint |
| Features | |
| Stylus | |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | Right: Volume control, Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Cosmic black, Cosmic grey | Mystic black, Mystic bronze, Mystic white |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.9-inch, 90.70% screen-to-body | 6.9-inch, 91.63% screen-to-body |
| Type | |
| Dynamic AMOLED, 120Hz, HDR, 1400 nits | Dynamic AMOLED, 120Hz, HDR |
| Resolution | |
| 3200x1440px, 20:9 ratio, 509 PPI | 3088x1440px, 19.3:9 ratio, 496 PPI |
| Protection | |
| Corning Gorilla Glass 6 | Corning Gorilla Glass Victus |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | Untested |
| Bright Min | |
| 1.5 (Good) | 1.6 (Good) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Snapdragon 865 SM8250 (7 nm) International version - Exynos 990 S5E9830 |
Snapdragon 865+ SM8250-AB (7 nm) Europe version - Exynos 990 |
| Processor | |
| Octa-core Kryo 585 International version - Octa-core, 2x3.02GHz Exynos M5, 2x2.6GHz Cortex-A76, 4x2.11GHz Cortex-A55 |
Octa-core 1x3.1GHz Kryo 585 3x2.42GHz Kryo 585 4x1.80GHz Kryo 585 Europe version - Octa-core, 2x2.73GHz Exynos M5, 2x2.5GHz Cortex-A76, 4x2.0 GHz Cortex-A55 |
| GPU | |
| Adreno 650 International version - Mali-G77 MP11 |
Adreno 650 Europe version - Mali G77 MP11 |
| Memory | |
| 12GB (LPDDR5)/128GB (UFS 3.0) 12GB/256GB 16GB/512GB |
12GB (LPDDR5)/128GB (UFS 3.0) 12GB/256GB 12GB/512GB |
| Storage expansion | |
| microSDXC up to 1000 GB | microSDXC up to 1000 GB |
| OS | |
| Android (13, 12, 11, 10) | Android (13, 12, 11, 10) |
PhoneArena Performance Test
| GeekBench 6 Single | |
|---|---|
| 610 | 1208 |
| GeekBench 6 Multi | |
| 2573 | 3047 |
| 3D Mark High | |
| Untested | 1510 |
| 3D Mark Low | |
| Untested | 1097 |
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
Battery
| Type | |
|---|---|
| 5000 mAh, Li - Polymer | 4500 mAh, Li - Polymer |
| Charging | |
| Qualcomm Quick Charge 2.0, Samsung Adaptive Fast Charging Qi and Powermat wireless charging, Reverse wireless charging | Qualcomm Quick Charge 2.0, Samsung Adaptive Fast Charging Qi and Powermat wireless charging, Reverse wireless charging |
| Charge speed | |
| Wired: 45.0W Wireless: 15.0W |
|
Battery Life Estimate
5h 57min
Browsing
10h 2min
Video
10h 29min
Gaming
9h 12min
Battery Life Estimate
4h 37min
Browsing
9h 33min
Video
7h 0min
Gaming
7h 17min
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Quad camera | Triple camera |
| Main camera | |
| 108 MP (OIS, PDAF) Aperture size: F1.8 Focal length: 26 mm | 108 MP (OIS, Laser and PDAF) Aperture size: F1.8 Focal length: 26 mm Sensor size: 1/1.33" Pixel size: 0.8 μm |
| Second camera | |
| 12 MP (Ultra-wide, Autofocus) Aperture size: F2.2 Focal Length: 13 mm Pixel size: 1.4 μm | 12 MP (Ultra-wide, Autofocus) Aperture size: F2.2 Focal Length: 13 mm Sensor size: 1/2.55" Pixel size: 1.4 μm |
| Third camera | |
| 48 MP (Telephoto, OIS, PDAF) Aperture size: F3.5 Focal Length: 102 mm Sensor size: 1/2" Pixel size: 0.8 μm |
12 MP (Telephoto, OIS, PDAF) Optical zoom: 5.0x Aperture size: F3.0 Focal Length: 120 mm Pixel size: 1.0 μm |
| Fourth camera | |
| 0.3 MP VGA (ToF 3D depth sensing) | |
| Flash | |
| LED | LED |
| Video recording | |
| 8K UHD (24 fps), 4K UHD (60 fps), 1080p (240 fps), 720p (960 fps) OIS, HDR, Time-lapse video, EIS | 8K UHD (24 fps), 4K UHD (60 fps), 1080p (240 fps), 720p (960 fps) OIS, HDR, Time-lapse video, Hyperlapse, Object tracking, EIS |
| Front | |
| 40 MP (PDAF, HDR) Video capture: 4K UHD (60 fps) |
10 MP (PDAF, HDR) Video capture: 4K UHD |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.0 | 5.0 |
| WLAN | |
| Wi-Fi 6,dual-band MIMO, Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax | Wi-Fi 6 MIMO, Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 ax |
| USB | |
| Type-C, USB 3.2 | Type-C, USB 3.2 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Hall (for flip covers), Barometer, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Hall (for flip covers), Barometer, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Hearing aid compatible | |
| M3/T4 | M3/T3 |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC, ANT+ | NFC, ANT+ |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Multiple speakers | Earpiece, Multiple speakers |
| Features | |
| 32-Bit DAC, Dolby Atmos, aptX, Dolby Digital, Dolby Digital Plus | 32-Bit DAC, Dolby Atmos, aptX, Dolby Digital, Dolby Digital Plus |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n2, n5, n41, n66, n71, n260, n261, SA, NSA, Sub-6, mmWave International version - n1, n3, n5, n7, n8, n28, n40, n77, n78, Sub-6 |
n2, n5, n41, n66, n71, n260, n261, SA, NSA, Sub-6, mmWave |
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 29, 30, 66, 71 International version - 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 32, 66 |
1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 29, 30, 66, 71 |
| TDD Bands | |
| 38, 39, 40, 41, 46, 48 International version - 38, 39, 40, 41 |
38, 39, 40, 41, 46, 48 |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 8 | 1, 2, 4, 5, 8 |
| Data Speed | |
| LTE-A Pro Cat 20 (2000/150 Mbit/s), HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s | LTE-A Pro Cat 20 (2000/150 Mbit/s), HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s |
| SIM type | |
| Nano SIM | Nano SIM |
| HD Voice | |
| Yes | |
Regulatory Approval
| FCC approval | |
|---|---|
| Date approved: Jan 28, 2020 FCC ID value: A3LSMG988B | Date approved: Jul 06, 2020 FCC ID value: A3LSMN986U |
| Measured SAR | |
| Head: 0.26 W/kg Body: 0.41 W/kg Simultaneous Transmission: 1.57 W/kg Wireless Router: 1.04 W/kg Phablet: 2.12 W/kg |
Head: 0.78 W/kg Body: 1.04 W/kg Simultaneous Transmission: 1.59 W/kg Wireless Router: 1.18 W/kg Phablet: 3.92 W/kg |
Alternative variants
Global variant
| System chip | Samsung Exynos 990 (7 nm) |
|---|---|
| Processor |
Octa-core 2700 MHz Mongoose M5, Arm Cortex-A76 and Arm Cortex-A55 |
| GPU | Mali G77 MP11 |
| 5G Bands | n1, n3, n5, n7, n8, n28, n40, n77, n78, Sub-6 |
| LTE Bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 32, 66 |
| TDD Bands | 38, 39, 40, 41 |
| Dual SIM | Yes |
| SIM type | Nano SIM, eSIM |
for Europe
| System chip | Samsung Exynos 990 (7 nm) |
|---|---|
| Processor |
Octa-core 2x2.73GHz Exynos M5 2x2.5GHz Cortex-A76 4x2.0 GHz Cortex-A55 |
| GPU | Mali G77 MP11 |
| Memory | 256GB |
| Prices (MSRP) | €1266 |
with 256GB storage
| Memory | 256GB |
|---|---|
with 512GB storage
| Memory | 512GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $1450 |
with 512GB storage
| Memory | 16GB/512GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $1600 |
for Verizon
| 5G Bands | n260, n261, mmWave |
|---|---|
| LTE Bands | 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 18, 19, 20, 26, 28, 66 |
| TDD Bands | 38, 39, 40, 41, 46 |
for Sprint
| LTE Bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 20, 25, 26, 28, 66, 71 |
|---|---|
for Verizon
| LTE Bands | 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 18, 19, 20, 26, 28, 66 |
|---|---|
| 3G Bands | 5, 8, 2, 1 |
for T-Mobile
| LTE Bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 66, 71 |
|---|---|
| 3G Bands | 5, 4, 2, 1 |
Discover more
|
|