Samsung Galaxy S20+ vs Samsung Galaxy S10e Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Samsung Galaxy S20+ | Samsung Galaxy S10e |
|
Released
·
Mar 06, 2020
|
Released
·
Mar 08, 2019
|
|
6.7-inch · 3200x1440px
|
5.8-inch · 2280x1080px
|
|
Quad camera
|
Dual camera
|
|
12GB · 128GB
|
6GB · 128GB
|
|
4500 mAh
|
3100 mAh
|
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Feb 11, 2020 | Feb 20, 2019 |
| Prices (MSRP) | |
| 12GB/128GB - $1200 12GB/512GB - $1400 |
6GB/128GB - $750 |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.37 x 2.90 x 0.31 inches 161.9 x 73.7 x 7.8 mm |
5.60 x 2.75 x 0.31 inches 142.2 x 69.9 x 7.9 mm |
| Weight | |
| 6.56 oz / 188.0 g | 5.29 oz / 150.0 g |
| Materials | |
| Back: Glass (Corning Gorilla Glass 6) Frame: Aluminum | Back: Glass (Corning Gorilla Glass 5) Frame: Aluminum |
| Resistance | |
| Water, Dust; IP68 | Water, Dust; IP68 |
| Biometrics | |
| 2D Face unlock, Ultrasonic in-screen fingerprint | 2D Face unlock, Fingerprint (touch) |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | Left: Volume control; Right: Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Cosmic grey, Cloud blue, Cosmic black, Cosmic white, Aura red, Aura blue | Prism blue, Prism black, Prism white, Prism green, Canary yellow, Flamingo pink, Prism silver |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.7-inch, 90.94% screen-to-body | 5.8-inch, 83.35% screen-to-body |
| Type | |
| Dynamic AMOLED, 120Hz, HDR | Dynamic AMOLED, HDR |
| Resolution | |
| 3200x1440px, 20:9 ratio, 524 PPI | 2280x1080px, 19:9 ratio, 438 PPI |
| Protection | |
| Corning Gorilla Glass 6 | Corning Gorilla Glass 6 |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | Untested |
| Bright Min | |
| 1.4 (Good) | 1 (Excellent) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Snapdragon 865 SM8250 (7 nm) International version - Exynos 990 S5E9830 |
Snapdragon 855 (7 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 1x2.84GHz Kryo 585 3x2.42GHz Kryo 585 4x1.80GHz Kryo 585 International version - Octa-core, 2x3.02GHz Exynos M5, 2x2.6GHz Cortex-A76, 4x2.11GHz Cortex-A55 |
Octa-core 2840 MHz Kryo 485 |
| GPU | |
| Adreno 650 International version - Mali-G77 MP11 |
Adreno 640 |
| Memory | |
| 12GB (LPDDR5)/128GB (UFS 3.0) 8GB/128GB 12GB/256GB 12GB/512GB |
6GB (LPDDR4)/128GB 8GB/256GB |
| Storage expansion | |
| microSDXC up to 1000 GB | microSDXC up to 512 GB |
| OS | |
| Android (13, 12, 11, 10) | Android (11, 10, 9.0 Pie) |
Battery
| Type | |
|---|---|
| 4500 mAh, Li - Polymer | 3100 mAh, Li - Ion |
| Charging | |
| Qualcomm Quick Charge 2.0, Samsung Adaptive Fast Charging Qi and Powermat wireless charging, Reverse wireless charging | Qualcomm Quick Charge 2.0, USB Power Delivery, Samsung Adaptive Fast Charging Qi and Powermat wireless charging, Reverse wireless charging |
| Charge speed | |
| Wired: 25.0W Wireless: 15.0W |
|
Battery Life Estimate
5h 25min
Browsing
8h 30min
Video
9h 53min
Gaming
8h 26min
Battery Life Estimate
4h 45min
Browsing
9h 26min
Video
7h 50min
Gaming
6h 35min
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Quad camera | Dual camera |
| Main camera | |
| 12 MP (OIS, PDAF) Aperture size: F1.8 Focal length: 26 mm Sensor size: 1/1.7" Pixel size: 1.8 μm |
12 MP (OIS, PDAF) Aperture size: F1.5/F2.4 Focal length: 26 mm Sensor size: 1/2.55" Pixel size: 1.4 μm |
| Second camera | |
| 12 MP (Ultra-wide, Autofocus) Aperture size: F2.2 Focal Length: 13 mm Pixel size: 1.4 μm |
16 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Focal Length: 12 mm Sensor size: 1/3.1" Pixel size: 1 μm |
| Third camera | |
| 64 MP (Telephoto, OIS, PDAF) Optical zoom: 1.1x Aperture size: F2.0 Focal Length: 29 mm Sensor size: 1/1.7" Pixel size: 0.8 μm |
|
| Fourth camera | |
| 0.3 MP VGA (ToF 3D depth sensing) Aperture size: F1.0 |
|
| Flash | |
| LED | LED |
| Video recording | |
| 8K UHD (24 fps), 4K UHD (60 fps), 1080p (240 fps), 720p (960 fps) OIS, HDR, EIS | 4K UHD (60 fps), 1080p (240 fps), 720p (960 fps) HDR, Time-lapse video, Hyperlapse, Picture-taking during video recording, Video light, EIS, Video calling, Video sharing |
| Front | |
| 10 MP (PDAF, HDR) Video capture: 4K UHD (60 fps) |
10 MP (Autofocus, HDR) Video capture: 4K UHD |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.0 | 5.0 |
| WLAN | |
| Wi-Fi 6,dual-band MIMO, Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax | Wi-Fi 6,dual-band MIMO, Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Type-C, USB 3.2 | Type-C, USB 3.1 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Hall (for flip covers), Barometer, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Hall (for flip covers), Barometer, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Hearing aid compatible | |
| M3/T4 | |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC, ANT+ | NFC, ANT+ |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Multiple speakers | Earpiece, Multiple speakers |
| Features | |
| 32-Bit DAC, Dolby Atmos, aptX, Dolby Digital, Dolby Digital Plus | 32-Bit DAC, Dolby Atmos, aptX-HD |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n2, n5, n41, n66, n71, n260, n261, SA, NSA, Sub-6, mmWave International version - n1, n3, n5, n7, n8, n28, n40, n77, n78, Sub-6 |
|
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 29, 30, 66, 71 International version - 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 32, 66 |
1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 29, 30, 66, 71 |
| TDD Bands | |
| 38, 39, 40, 41, 46, 48 | 38, 39, 40, 41, 46 |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 8 | 1, 2, 4, 5, 8 |
| Data Speed | |
| LTE-A Pro Cat 20 (2000/150 Mbit/s), HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s | LTE-A Pro Cat 20 (2000/150 Mbit/s), HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s |
| SIM type | |
| Nano SIM | Nano SIM |
| HD Voice | |
| Yes | |
Regulatory Approval
| FCC approval | |
|---|---|
| Date approved: Jan 28, 2020 FCC ID value: A3LSMG986B | Date approved: Feb 01, 2019 FCC ID value: A3LSMG970U |
| Measured SAR | |
| Head: 0.25 W/kg Body: 0.89 W/kg Simultaneous Transmission: 1.59 W/kg Wireless Router: 1.35 W/kg Phablet: 2.95 W/kg |
Head: 0.36 W/kg Body: 0.92 W/kg Simultaneous Transmission: 1.59 W/kg Wireless Router: 1.36 W/kg |
Alternative variants
Global variant
| System chip | Samsung Exynos 990 (7 nm) |
|---|---|
| Processor |
Octa-core 2x2.73GHz Exynos M5 2x2.5GHz Cortex-A76 4x2.0GHz Cortex-A55 |
| GPU | Mali G77 MP11 |
| 5G Bands | n1, n3, n5, n7, n8, n28, n40, n77, n78, Sub-6 |
| LTE Bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 32, 66 |
| Dual SIM | Yes |
| SIM type | Nano SIM, eSIM |
International version
| System chip | Samsung Exynos 9 9820 (8 nm) |
|---|---|
| Processor |
Octa-core 2700 MHz Exynos M4, ARM Cortex-A75 and ARM Cortex-A55 |
| GPU | Mali-G76 MP12 |
| Dual SIM | Yes |
| FCC approval |
Date approved: Feb 15, 2019 FCC ID value: A3LSMG970F |
| Measured SAR |
Head: 0.34 W/kg Body: 0.70 W/kg Simultaneous Transmission: 1.59 W/kg Wireless Router: 1.28 W/kg |
non 5G variant
| Memory | 8GB |
|---|---|
| Weight | 6.56 oz / 186.0 g |
| FCC approval |
Date approved: Jan 28, 2020 FCC ID value: A3LSMG985F |
| Measured SAR |
Head: 0.26 W/kg Body: 1.03 W/kg Simultaneous Transmission: 1.59 W/kg Wireless Router: 1.37 W/kg Phablet: 3.00 W/kg |
with 256 GB storage
| Memory | 8GB/256GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $850 |
with 256GB storage
| Memory | 256GB |
|---|---|
with 512GB storage
| Memory | 512GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $1400 |
for Verizon
| LTE Bands | 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 18, 19, 20, 26, 28, 66 |
|---|---|
| 3G Bands | 5, 8, 2, 1 |
for AT&T
| LTE Bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 29, 30, 66 |
|---|---|
| TDD Bands | 38, 39, 40, 41, 46 |
for T-Mobile
| LTE Bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 66, 71 |
|---|---|
| 3G Bands | 5, 4, 2, 1 |
for Sprint
| LTE Bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 20, 25, 26, 28, 66, 71 |
|---|---|
| TDD Bands | 38, 39, 40, 41, 46 |
for U.S. Cellular
| LTE Bands | 2, 4, 5, 12, 13, 25, 66, 71 |
|---|---|
| TDD Bands | 38, 39, 40, 46, 48 |
| 3G Bands | 5, 8, 2, 1 |
Discover more
|
|