Samsung Galaxy Note10 vs Motorola edge Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Samsung Galaxy Note10 | Motorola edge |
|
Released
·
Aug 23, 2019
|
Released
·
May 14, 2020
|
|
6.3-inch · 2280x1080px
|
6.7-inch · 2340x1080px
|
|
Triple camera
|
Quad camera
|
|
8GB · 256GB
|
6GB · 256GB
|
|
3500 mAh
|
4500 mAh
|
| Check prices | |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Aug 07, 2019 | Apr 22, 2020 |
| Prices (MSRP) | |
| $950 | $700 |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 5.94 x 2.83 x 0.31 inches 151 x 71.8 x 7.9 mm |
6.36 x 2.80 x 0.37 inches 161.64 x 71.1 x 9.29 mm |
| Weight | |
| 5.89 oz / 167.0 g | 6.63 oz / 188.0 g |
| Materials | |
| Back: Glass (Corning Gorilla Glass 6) Frame: Aluminum | Back: Plastic Frame: Aluminum |
| Resistance | |
| Water, Dust; IP68 | Splash; IP52 |
| Biometrics | |
| 2D Face unlock, Ultrasonic in-screen fingerprint | 2D Face unlock, Optical in-screen fingerprint |
| Features | |
| Stylus | |
| Keys | |
| Left: Volume control, Lock/Unlock key | Right: Volume control, Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Aura glow, Aura white, Aura black | Solar black, Midnight magenta |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.3-inch, 91.34% screen-to-body | 6.7-inch, 95.91% screen-to-body |
| Type | |
| Dynamic AMOLED, HDR | OLED, 90Hz, HDR |
| Resolution | |
| 2280x1080px, 19:9 ratio, 400 PPI | 2340x1080px, 19.5:9 ratio, 385 PPI |
| Protection | |
| Corning Gorilla Glass 6 | Corning Gorilla Glass 5 |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | Untested |
| Bright Min | |
| 1.5 (Good) | 2.2 (Average) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Snapdragon 855 SM8150 (7 nm) | Snapdragon 765 SM7250-AA (7 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 2840 MHz Kryo 485 |
Octa-core 2300 MHz Kryo 475 |
| GPU | |
| Adreno 640 | Adreno 620 |
| Memory | |
| 8GB (LPDDR4)/256GB (UFS 3.0) | 6GB (LPDDR4)/256GB (UFS 2.1) 6GB/128GB |
| Storage expansion | |
| not expandable | microSDXC up to 1000 GB |
| OS | |
| Android (11, 10, 9.0 Pie) | Android (10) |
Battery
| Type | |
|---|---|
| 3500 mAh, Li - Ion | 4500 mAh, Li - Polymer |
| Charging | |
| Qualcomm Quick Charge 2.0, USB Power Delivery, Samsung Adaptive Fast Charging Qi and Powermat wireless charging, Reverse wireless charging |
Motorola TurboPowe |
| Charge speed | |
| Wired: 25.0W Wireless: 12.0W |
Wired: 18.0W |
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
10h 43min
Video
7h 45min
Gaming
Untested
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
Untested
Video
10h 29min
Gaming
7h 36min
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Triple camera | Quad camera |
| Main camera | |
| 12 MP (OIS, PDAF) Aperture size: F1.5/F2.4 Focal length: 27 mm Sensor size: 1/2.55" Pixel size: 1.4 μm |
64 MP (PDAF) Aperture size: F1.8 Sensor size: 1/1.7" Pixel size: 0.8 μm |
| Second camera | |
| 16 MP (Ultra-wide) Optical zoom: 2.0x Aperture size: F2.2 Focal Length: 13 mm Pixel size: 1 μm |
16 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Focal Length: 13 mm Pixel size: 1.0 μm |
| Third camera | |
| 12 MP (Telephoto, OIS, PDAF) Optical zoom: 2.0x Aperture size: F2.1 Focal Length: 52 mm Sensor size: 1/3.6" Pixel size: 1 μm |
8 MP (Telephoto) Optical zoom: 2.0x Aperture size: F2.4 Pixel size: 1.12 μm |
| Fourth camera | |
| ToF 3D depth sensing | |
| Flash | |
| LED | LED |
| Video recording | |
| 4K UHD (60 fps), 1080p (240 fps), 720p (960 fps) OIS, HDR, Time-lapse video, Hyperlapse, EIS | 4K UHD (30 fps), 1080p (60 fps) Time-lapse video, Hyperlapse, EIS |
| Front | |
| 10 MP (Autofocus, HDR) Video capture: 4K UHD (30 fps) |
25 MP (EIS, HDR) Video capture: 1080p (30 fps) |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.0 | 5.1 |
| WLAN | |
| Wi-Fi 6,dual-band MIMO, Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
dual-band Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac |
| USB | |
| Type-C, USB 3.1 | Type-C, USB 2.0 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Hall (for flip covers), Barometer, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Hearing aid compatible | |
| M3/T3 | |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC, ANT+ | NFC |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Multiple speakers | Earpiece, Multiple speakers |
| Features | |
| 32-Bit DAC, Dolby Atmos, aptX-HD | |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | Wireless screen share |
| Radio | |
| FM | FM |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation | Noise cancellation |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n2, n5, n12, n25, n41, n66, n71, Sub-6 Europe version - n1, n3, n7, n28, n38, n78, Sub-6 |
|
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 29, 30, 66, 71 | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 20, 25, 26, 66, 71 Europe version - 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 20, 26, 28, 32, 66 |
| TDD Bands | |
| 38, 39, 40, 41, 46, 48 | 38, 39, 40, 41 Europe version - 38, 40, 41 |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 8 | 1, 2, 4, 5, 8 |
| Data Speed | |
| LTE-A Pro Cat 20 (2000/150 Mbit/s), HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s, UMTS | LTE-A Pro Cat 16 (1000/150 Mbit/s), HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s |
| Dual SIM | |
| Yes | |
| SIM type | |
| Nano SIM | Nano SIM |
| HD Voice | |
| Yes | |
Regulatory Approval
| FCC approval | |
|---|---|
| Date approved: Jul 22, 2019 FCC ID value: A3LSMN970U | Date approved: Jun 18, 2020 FCC ID value: IHDT56YU1 |
| Measured SAR | |
| Head: 0.30 W/kg Body: 0.95 W/kg Simultaneous Transmission: 1.59 W/kg Wireless Router: 1.02 W/kg Phablet: 3.96 W/kg |
Head: 0.45 W/kg Body: 1.45 W/kg Simultaneous Transmission: 1.59 W/kg Wireless Router: 1.48 W/kg Phablet: 3.36 W/kg |
Alternative variants
International version
| System chip | Samsung Exynos 9 9825 (7 nm) |
|---|---|
| Processor |
Octa-core 2700 MHz Exynos M4, ARM Cortex-A75 and ARM Cortex-A55 |
| GPU | Mali-G76 MP12 |
| Dual SIM | Yes |
| FCC approval |
Date approved: Jul 16, 2019 FCC ID value: A3LSMN970F |
| Measured SAR |
Head: 0.27 W/kg Body: 1.08 W/kg Simultaneous Transmission: 3.85 W/kg Wireless Router: 1.19 W/kg Phablet: 2.38 W/kg |
for Europe
| Memory | 128GB |
|---|---|
| 5G Bands | n1, n3, n7, n28, n38, n78, Sub-6 |
| LTE Bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 20, 26, 28, 32, 66 |
| TDD Bands | 38, 40, 41 |
for Verizon and Xfinity Mobile
| LTE Bands | 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 18, 19, 20, 26, 28, 66 |
|---|---|
| 3G Bands | 5, 8, 2, 1 |
for T-Mobile
| LTE Bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 66, 71 |
|---|---|
| 3G Bands | 5, 4, 2, 1 |
for AT&T
| LTE Bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 14, 18, 19, 20, 28, 29, 30, 66 |
|---|---|
| TDD Bands | 38, 39, 40, 41, 46 |
for Sprint
| LTE Bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 20, 25, 26, 28, 66, 71 |
|---|---|
| TDD Bands | 38, 39, 40, 41, 46 |
for US Cellular
| LTE Bands | 2, 4, 5, 8, 12, 13, 18, 19, 25, 66, 71 |
|---|---|
| TDD Bands | 38, 39, 40, 46 |
| 3G Bands | 5, 8, 2, 1 |
Discover more
|
|