Samsung Galaxy Fold vs Samsung Galaxy S22 Ultra Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Samsung Galaxy Fold | Samsung Galaxy S22 Ultra |
|
Released
·
Sep 27, 2019
|
Released
·
Feb 25, 2022
|
|
7.3-inch · 2152x1536px
|
6.8-inch · 3088x1440px
|
|
Triple camera
|
Quad camera
|
|
12GB · 512GB
|
8GB · 128GB
|
|
4380 mAh
|
5000 mAh
|
| Check prices | |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Feb 20, 2019 | Feb 09, 2022 |
| Prices (MSRP) | |
| $1980 | 8GB/128GB - $1200 | €1249 12GB/256GB - $1299 | €1349 12GB/512GB - $1399 | €1449 12GB/1024GB - $1599 | €1649 |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.33 x 4.64 x 0.27 inches 160.9 x 117.9 x 6.9 mm |
6.43 x 3.07 x 0.35 inches (~0.41 inches with camera bump) 163.3 x 77.9 x 8.9 mm (~10.50 mm with camera bump) |
| Folded | |
| (160.9 x 62.8 x 17.1 mm) | |
| Weight | |
| 9.74 oz / 276.0 g | 8.08 oz / 229.0 g |
| Materials | |
| Back: Glass (Corning Gorilla Glass Victus) Frame: Aluminum |
|
| Resistance | |
| Water, Dust; IP68 | |
| Biometrics | |
| 2D Face unlock, Fingerprint (touch) | 2D Face unlock, Ultrasonic in-screen fingerprint |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | |
| Colors | |
| Space silver, Cosmos black | Phantom Black, White, Burgundy, Green |
Display
| Size | |
|---|---|
| 7.3-inch, 85.79% screen-to-body | 6.8-inch, 89.72% screen-to-body |
| Type | |
| Dynamic AMOLED, HDR | Dynamic AMOLED, 120Hz, HDR, 1750 nits |
| Resolution | |
| 2152x1536px, 362 PPI | 3088x1440px, 19.3:9 ratio, 501 PPI |
| Protection | |
| Corning Gorilla Glass Victus+ | |
| Features | |
| Folding inside the device, HDR support, Ambient light sensor, Proximity sensor | |
| Front cover display | |
| 4.6 inches 1680 x720 px Super AMOLED Scratch-resistant glass (Corning Gorilla Glass 6) |
|
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | 1519 (Good) |
| Bright Min | |
| Untested | 1.6 (Good) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Snapdragon 855 (7 nm) | Snapdragon 8 Gen 1 SM8450 (4 nm) International version - Samsung Exynos 2200 (4 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 2840 MHz Kryo 485 |
Octa-core 1x3.00GHz Cortex-X2 3x2.50GHz Cortex-A710 4x1.80GHz Cortex-A510 International version - Octa-core, 1x2.8GHz Cortex-X2, 3x2.50GHz Cortex-A710, 4x1.7GHz Cortex-A510 |
| GPU | |
| Adreno 640 | Adreno 730 International version - Xclipse 920 |
| Memory | |
| 12GB (LPDDR4)/512GB (UFS 3.0) | 8GB (LPDDR5)/128GB (UFS 3.1) 12GB/256GB 12GB/512GB 12GB/1024GB |
| Storage expansion | |
| not expandable | not expandable |
| OS | |
| Android (9.0 Pie) | Android (14, 13, 12) |
PhoneArena Performance Test
| GeekBench 6 Single | |
|---|---|
| Untested | 1656 |
| GeekBench 6 Multi | |
| Untested | 3551 |
| 3D Mark High | |
| Untested | 2203 |
| 3D Mark Low | |
| Untested | 1624 |
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
Battery
| Type | |
|---|---|
| 4380 mAh, Li - Polymer | 5000 mAh, Li - Ion |
| Charging | |
| Qualcomm Quick Charge 2.0, Samsung Adaptive Fast Charging Qi and Powermat wireless charging, Reverse wireless charging | Fast charging Qi wireless charging, Reverse wireless charging |
| Charge speed | |
| Wired: 45.0W Wireless: 15.0W |
|
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
Untested
Video
Untested
Gaming
Untested
Battery Life Estimate
5h 24min
Browsing
13h 17min
Video
7h 27min
Gaming
7h 15min
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Triple camera | Quad camera |
| Main camera | |
| 12 MP (OIS, PDAF) Aperture size: F1.5/F2.4 Focal length: 26 mm Sensor size: 1/2.55" Pixel size: 1.4 μm |
108 MP (OIS, PDAF) Aperture size: F1.8 Focal length: 23 mm Sensor size: 1/1.33" Pixel size: 0.8 μm |
| Second camera | |
| 16 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Focal Length: 12 mm Pixel size: 1 μm |
12 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Focal Length: 13 mm Sensor size: 1/2.55" Pixel size: 1.4 μm |
| Third camera | |
| 12 MP (Telephoto, OIS, PDAF) Optical zoom: 2.0x Aperture size: F2.4 Focal Length: 52 mm Sensor size: 1/3.6" Pixel size: 1 μm |
10 MP (Telephoto) Optical zoom: 3.0x Aperture size: F2.4 Focal Length: 69 mm Sensor size: 1/3.52" Pixel size: 1.12 μm |
| Fourth camera | |
| 10 MP (Telephoto) Optical zoom: 10.0x Aperture size: F4.9 Focal Length: 230 mm Sensor size: 1/3.52" Pixel size: 1.12 μm |
|
| Flash | |
| LED | LED |
| Video recording | |
| 4K UHD (60 fps), 1080p (240 fps), 720p (960 fps) HDR, Continuous autofocus, EIS | 8K UHD (24 fps), 4K UHD (60 fps), 1080p (240 fps), 720p (960 fps) EIS, 10-bit HDR |
| Front | |
| 10 MP (Dual-Camera, Autofocus) Folded: 10 MP Video capture: 4K UHD (60 fps) | 40 MP (PDAF) Video capture: 4K UHD (60 fps) |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.0, Yes | 5.2 |
| WLAN | |
| Wi-Fi 6,dual-band MIMO, Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax | Wi-Fi 6 Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Type-C, USB 3.1 | Type-C, USB 3.2 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Hall (for flip covers), Barometer, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Barometer, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Hearing aid compatible | |
| M4/T3 | M3/T4 |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC, ANT+ | NFC |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Multiple speakers | Earpiece, Multiple speakers |
| Features | |
| 32-Bit DAC, Dolby Atmos, aptX-HD | |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation | |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n2, n3, n5, n7, n8, n12, n20, n25, n28, n38, n40, n41, n66, n71, n75, n77, n78, SA, NSA, Sub-6, mmWave International version - n1, n2, n3, n5, n7, n8, n12, n20, n25, n28, n38, n40, n41, n66, n75, n77, n78, SA, NSA, Sub-6 |
|
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 14, 18, 19, 20, 28, 29, 30, 66 | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 32, 66, 71 |
| TDD Bands | |
| 38, 39, 40, 41, 46 | 38, 39, 40, 41 |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 8 | 1, 2, 4, 5, 8 |
| Data Speed | |
| LTE-A Pro Cat 18 (1200/150 Mbit/s), HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s |
| Dual SIM | |
| Yes | |
| SIM type | |
| Nano SIM, eSIM | Dual Nano SIM + eSIM |
Regulatory Approval
| FCC approval | |
|---|---|
| Date approved: Aug 07, 2019 FCC ID value: A3LSMF900U | Date approved: Mar 30, 2022 FCC ID value: A3LSMS908U |
| Measured SAR | |
| Head: 0.41 W/kg Body: 0.66 W/kg Simultaneous Transmission: 1.59 W/kg Wireless Router: 1.20 W/kg Phablet: 3.98 W/kg |
Head: 1.18 W/kg Body: 0.98 W/kg Simultaneous Transmission: 1.58 W/kg Wireless Router: 1.22 W/kg |
Alternative variants
Single SIM
| 5G Bands | n78, Sub-6 |
|---|---|
| LTE Bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 66 |
| TDD Bands | 38, 39, 40, 41 |
| FCC approval |
Date approved: Jun 24, 2019 FCC ID value: A3LSMF907B |
| Measured SAR |
Head: 0.38 W/kg Body: 0.72 W/kg Simultaneous Transmission: 1.59 W/kg Wireless Router: 0.99 W/kg Phablet: 3.98 W/kg |
With 12GB RAM and 256GB internal storage
| Memory | 12GB/256GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $1299 | €1349 |
With 12GB RAM and 512GB internal storage
| Memory | 12GB/512GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $1399 | €1449 |
With 12GB RAM and 1TB internal storage
| Memory | 12GB/1024GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $1599 | €1649 |
International
| System chip | Samsung Exynos 2200 (4 nm) |
|---|---|
| Processor |
Octa-core 1x2.8GHz Cortex-X2 3x2.50GHz Cortex-A710 4x1.7GHz Cortex-A510 |
| GPU | Xclipse 920 |
| Weight | 8.04 oz / 228.0 g |
| 5G Bands | n1, n2, n3, n5, n7, n8, n12, n20, n25, n28, n38, n40, n41, n66, n75, n77, n78, SA, NSA, Sub-6 |
Discover more
|
|