Samsung Galaxy A54 5G vs Motorola Edge (2025) Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Samsung Galaxy A54 5G | Motorola Edge (2025) |
|
Released
·
Mar 24, 2023
|
Released
·
May 25, 2025
|
|
6.4-inch · 2400x1080px
|
6.7-inch · 2712x1220px
|
|
Triple camera
|
Triple camera
|
|
6GB · 128GB
|
8GB · 256GB
|
|
5000 mAh
|
5200 mAh
|
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Mar 15, 2023 | May 25, 2025 |
| Prices (MSRP) | |
| $549 | |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.23 x 3.02 x 0.32 inches (~0.40 inches with camera bump) 158.2 x 76.7 x 8.2 mm (~10.19 mm with camera bump) |
6.35 x 2.88 x 0.31 inches (~0.44 inches with camera bump) 161.2 x 73.1 x 8 mm (~11.16 mm with camera bump) |
| Weight | |
| 7.13 oz / 202.0 g | 6.38 oz / 181.0 g |
| Materials | |
| Back: Glass Frame: Plastic |
Frame: Aluminum |
| Resistance | |
| Yes; IP67 | Water, Dust; IP68/69; MIL-STD-810 certified |
| Biometrics | |
| Optical in-screen fingerprint | Optical in-screen fingerprint |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | Right: Volume control, Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Awesome Graphite, Awesome Lime, Awesome White, Awesome Violet | Deep Forest |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.4-inch, 81.47% screen-to-body | 6.7-inch, 91.84% screen-to-body |
| Type | |
| Super AMOLED, 120Hz, HDR | P-OLED, 120Hz, HDR, 4500 nits |
| Resolution | |
| 2400x1080px, 20:9 ratio, 411 PPI | 2712x1220px, 20:9 ratio, 444 PPI |
| Protection | |
| Corning Gorilla Glass | |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | 1375 (Average) |
| Bright Min | |
| 1.6 (Good) | 3.1 (Poor) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Exynos 1380 (5 nm) | MediaTek Dimensity 7400 (4 nm) |
| Processor | |
| Octa-core | Octa-core 4x2.6GHz Cortex-A78 4x2.0GHz Cortex-A55 |
| GPU | |
| Mali-G68 MP5 | Mali-G615 MC2 |
| Memory | |
| 6GB/128GB 8GB/128GB 8GB/256GB |
8GB/256GB (UFS 2.2) |
| Storage expansion | |
| microSDXC up to 1024 GB | not expandable |
| OS | |
| Android (13) | Android (15) |
PhoneArena Performance Test
| GeekBench 6 Single | |
|---|---|
| 994 | 1085 |
| GeekBench 6 Multi | |
| 2765 | 3056 |
| 3D Mark High | |
| 809 | 1016 |
| 3D Mark Low | |
| 805 | 982 |
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
Battery
| Type | |
|---|---|
| 5000 mAh | 5200 mAh |
| Charging | |
| Fast charging | Fast charging Qi wireless charging |
| Charge speed | |
| Wired: 25.0W | Wired: 68.0W Wireless: 15.0W |
Battery Life Estimate
6h 17min
Browsing
16h 11min
Video
7h 44min
Gaming
9h 36min
Battery Life Estimate
6h 45min
Browsing
16h 8min
Video
9h 20min
Gaming
9h 41min
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Triple camera | Triple camera |
| Main camera | |
| 50 MP (OIS, Autofocus) Aperture size: F1.8 | 50 MP (OIS, PDAF) Aperture size: F1.8 Sensor size: 1/1.56" Pixel size: 1.0 μm |
| Second camera | |
| 12 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 |
50 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.0 Focal Length: 12 mm Pixel size: 0.64 μm |
| Third camera | |
| 5 MP (Macro) Aperture size: F2.4 |
10 MP (Telephoto) Optical zoom: 3.0x Aperture size: F2.0 Focal Length: 73 mm Sensor size: 1/3.94" Pixel size: 1.0 μm |
| Flash | |
| LED | LED |
| Video recording | |
| Yes | 4K UHD (30 fps), 1080p (120 fps) |
| Front | |
| 32 MP | 50 MP Video capture: 4K UHD (30 fps) |
121
Overall
126
Photo
116
Video
130
Overall
137
Photo
122
Video
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.3 | 5.2 |
| WLAN | |
| Wi-Fi 6 Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax | Wi-Fi 6,Wi-Fi 6E Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Type-C, USB 2.0 | Type-C |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Barometer, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, NavIC, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC | NFC |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Multiple speakers | Earpiece, Multiple speakers |
| Features | |
| Dolby Atmos | |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation | |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n3, n7, n8, n20, n28, n38, n40, n41, n77, n78, 5G Ready | n1, n2, n3, n5, n7, n12, n14, n20, n25, n28, n29, n30, n38, n40, n41, n48, n66, n70, n71, n77, n78, SA, NSA |
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 20, 26, 28, 32, 66 | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 20, 26, 28, 32, 66 |
| TDD Bands | |
| 38, 40, 41 | 38, 39, 40, 41, 42, 43 |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 8 | 1, 2, 4, 5, 8 |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s |
| Dual SIM | |
| Yes | |
| SIM type | |
| Nano SIM, eSIM | Nano SIM, eSIM |
Alternative variants
With 8GB RAM
| Memory | 8GB |
|---|---|
With 8GB RAM and 256GB internal storage
| Memory | 8GB/256GB |
|---|---|
Discover more
|
|