OnePlus Pad 2 vs Samsung Galaxy Tab S10+ Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| OnePlus Pad 2 | Samsung Galaxy Tab S10+ |
|
Released
·
Aug 01, 2024
|
Released
·
Oct 03, 2024
|
|
12.1-inch · 3000x2120px
|
12.4-inch · 2800x1752px
|
|
Single camera
|
Dual camera
|
|
8GB · 128GB
|
12GB · 256GB
|
|
9510 mAh
|
10090 mAh
|
| Check prices | Check prices |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Jul 16, 2024 | |
| Prices (MSRP) | |
| €550 | 12GB/256GB - $999 | €1119 |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 10.58 x 7.68 x 0.26 inches 268.7 x 195.1 x 6.5 mm |
11.24 x 7.30 x 0.22 inches 285.4 x 185.4 x 5.6 mm |
| Weight | |
| 20.60 oz / 584.0 g | 20.32 oz / 576.0 g Wi-Fi only version - 571 g |
| Materials | |
| Back: Aluminum Frame: Aluminum | Back: Aluminum Frame: Aluminum |
| Resistance | |
| Yes; IP68 | |
| Biometrics | |
| Optical in-screen fingerprint | |
| Colors | |
| Nimbus Gray | Moonstone Gray, Platinum Silver |
Display
| Size | |
|---|---|
| 12.1-inch, 84.92% screen-to-body | 12.4-inch, 84.26% screen-to-body |
| Type | |
| IPS LCD, 144Hz, HDR, 900 nits | Dynamic AMOLED, 120Hz, HDR |
| Resolution | |
| 3000x2120px, 304 PPI | 2800x1752px, 16:10 ratio, 266 PPI |
| Features | |
| HDR support, Dolby Vision, Ambient light sensor | HDR support, Scratch-resistant glass, Ambient light sensor |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | Untested |
| Bright Min | |
| 2.1 (Average) | Untested |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Snapdragon 8 Gen 3 SM8650-AB (3 nm) | Mediatek Dimensity 9300+ (4 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 1x3.3GHz Cortex-X4 3x3.2GHz Cortex-A720 2x3.0GHz Cortex-A720 2x2.3GHz Cortex-A520 |
Octa-core 1x3.25GHz Cortex-X4 3x2.85GHz Cortex-X4 4x2.0GHz Cortex-A720 |
| GPU | |
| Adreno 750 | Immortalis-G720 MC12 |
| Memory | |
| 8GB/128GB (UFS 3.1) | 12GB/256GB 12GB/512GB |
| Storage expansion | |
| not expandable | microSDXC up to 1024 GB |
| OS | |
| Android (14) | Android (14) |
PhoneArena Performance Test
| GeekBench 6 Single | |
|---|---|
| 931 | 2072 |
| GeekBench 6 Multi | |
| 4585 | 7242 |
| 3D Mark High | |
| 4484 | 3879 |
| 3D Mark Low | |
| 3566 | Untested |
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
Battery
| Type | |
|---|---|
| 9510 mAh | 10090 mAh |
| Charge speed | |
| Wired: 67.0W | Wired: 45.0W |
Battery Life Estimate
4h 5min
Browsing
10h 43min
Video
4h 44min
Gaming
6h 42min
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
Untested
Video
Untested
Gaming
Untested
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Single camera | Dual camera |
| Main camera | |
| 13 MP Aperture size: F2.2 Focal length: 23 mm |
13 MP (Autofocus) Aperture size: F2.0 Focal length: 26 mm Sensor size: 1/3.4" Pixel size: 1.0 μm |
| Second camera | |
| 8 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 |
|
| Flash | |
| LED | LED |
| Video recording | |
| 4K UHD (30 fps) | Yes |
| Front | |
| 8 MP | 12 MP |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.4 | 5.3 |
| WLAN | |
| Wi-Fi 6,Wi-Fi 7 Wi-Fi Direct 802.11 a, b, g, n, ac, ax | Wi-Fi 6,Wi-Fi 6E Wi-Fi Direct 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Type-C, USB 3.2 | Type-C |
| Sensors | |
| Accelerometer, Compass, Ambient light sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor |
| Location | |
| Glonass, Galileo, BeiDou | |
| Other | |
| NFC, Tethering, Computer sync, OTA sync | Tethering, Computer sync, OTA sync |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Multiple speakers | Multiple speakers |
| Features | |
| Album art cover, Background playback | Dolby Atmos, Album art cover, Background playback |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| 5G Ready | |
| 3G Bands | |
| 2, 3, 5, 8 | |
| Data Speed | |
| HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSPA | |
| SIM type | |
| Nano SIM, eSIM | |
Alternative variants
With 512GB internal storage
| Memory | 512GB |
|---|---|
Wi-Fi Only
| Weight | 20.14 oz / 571.0 g |
|---|---|
Discover more
|
|