OnePlus 8T vs Samsung Galaxy S24 Ultra Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| OnePlus 8T | Samsung Galaxy S24 Ultra |
|
Released
·
Oct 23, 2020
|
Released
·
Jan 31, 2024
|
|
6.5-inch · 2400x1080px
|
6.8-inch · 3088x1440px
|
|
Quad camera
|
Quad camera
|
|
12GB · 256GB
|
12GB · 256GB
|
|
4500 mAh
|
5000 mAh
|
| Check prices | |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Oct 14, 2020 | Jan 17, 2024 |
| Prices (MSRP) | |
| 12GB/256GB - $749 | €699 | 12GB/256GB - $1300 | €1449 12GB/512GB - $1420 12GB/1024GB - $1660 |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.33 x 2.92 x 0.33 inches 160.7 x 74.1 x 8.4 mm |
6.39 x 3.11 x 0.34 inches (~0.37 inches with camera bump) 162.3 x 79 x 8.6 mm (~9.5 mm with camera bump) |
| Weight | |
| 6.63 oz / 188.0 g | 8.22 oz / 233.0 g |
| Materials | |
| Back: Glass (Corning Gorilla Glass 5) Frame: Aluminum |
Back: Glass (Corning Gorilla Glass Armor) Frame: Titanium |
| Resistance | |
| Water, Dust; IP68 | |
| Biometrics | |
| 2D Face unlock, Optical in-screen fingerprint | Ultrasonic in-screen fingerprint |
| Features | |
| Stylus | |
| Keys | |
| Left: Volume control; Right: Lock/Unlock key | Right: Volume control, Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Aquamarine green, Lunar silver | Titanium Black, Titanium Gray, Titanium Violet, Titanium Yellow, Titanium Blue, Titanium Green, Titanium Orange |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.5-inch, 86.86% screen-to-body | 6.8-inch, 89.12% screen-to-body |
| Type | |
| AMOLED, 120Hz | Dynamic AMOLED, 120Hz, HDR, 2600 nits |
| Resolution | |
| 2400x1080px, 20:9 ratio, 402 PPI | 3088x1440px, 19.5:9 ratio, 501 PPI |
| Protection | |
| Corning Gorilla Glass | Corning Gorilla Glass Armor |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | 2310 (Excellent) |
| Bright Min | |
| 2.5 (Average) | 1.1 (Good) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Snapdragon 865 SM8250-AB (7 nm) | Snapdragon 8 Gen 3 SM8650-AB (4 nm) |
| Processor | |
| Octa-core Kryo 585 |
Octa-core 1x3.39GHz Cortex-X4 5x3.1GHz Cortex-A720 2x2.2GHz Cortex-A520 |
| GPU | |
| Adreno 650 | Adreno 750 |
| Memory | |
| 12GB (LPDDR4)/256GB (UFS 3.1) 8GB/128GB |
12GB (LPDDR5X)/256GB (UFS 4.0) 12GB/512GB 12GB/1024GB |
| Storage expansion | |
| not expandable | not expandable |
| OS | |
| Android (11) | Android (14), up to 7 OS updates |
PhoneArena Performance Test
| GeekBench 6 Single | |
|---|---|
| Untested | 2187 |
| GeekBench 6 Multi | |
| Untested | 6669 |
| 3D Mark High | |
| Untested | 4960 |
| 3D Mark Low | |
| Untested | 2710 |
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
Battery
| Type | |
|---|---|
| 4500 mAh | 5000 mAh, Li - Ion |
| Charging | |
| OnePlus Warp Charge | Fast charging Qi wireless charging, Reverse wireless charging |
| Charge speed | |
| Wired: 65.0W | Wired: 45.0W Wireless: 15.0W |
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
10h 54min
Video
8h 48min
Gaming
Untested
Battery Life Estimate
7h 39min
Browsing
20h 6min
Video
8h 18min
Gaming
13h 53min
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Quad camera | Quad camera |
| Main camera | |
| 48 MP (OIS, PDAF) Aperture size: F1.7 Focal length: 26 mm Sensor size: 1/2" Pixel size: 0.8 μm |
200 MP (OIS, Laser and PDAF) Sensor name: Samsung ISOCELL HP2 Aperture size: F1.7 Focal length: 24 mm Sensor size: 1/1.3" Pixel size: 0.6 μm |
| Second camera | |
| 16 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Focal Length: 14 mm Sensor size: 1/3.6" Pixel size: 1 μm |
12 MP (Ultra-wide, PDAF) Sensor name: Sony IMX564 Aperture size: F2.2 Focal Length: 13 mm Sensor size: 1/2.55" Pixel size: 1.4 μm |
| Third camera | |
| 5 MP (Macro) Aperture size: F2.4 | 10 MP (Telephoto, OIS, PDAF) Sensor name: Sony IMX754 Optical zoom: 3.0x Aperture size: F2.4 Focal Length: 67 mm Sensor size: 1/3.52" Pixel size: 1.12 μm |
| Fourth camera | |
| 2 MP (Black and White) Aperture size: F2.4 |
50 MP (Telephoto, Periscope, OIS, PDAF) Sensor name: Sony IMX854 Optical zoom: 5.0x Aperture size: F3.4 Focal Length: 111 mm Sensor size: 1/2.52" Pixel size: 0.7 μm |
| Flash | |
| Dual LED | LED |
| Video recording | |
| 4K UHD (60 fps), 1080p (240 fps), 720p (480 fps) Time-lapse video, EIS |
8K UHD (30 fps), 4K UHD (120 fps), 1080p (240 fps) HDR, Continuous autofocus, Picture-taking during video recording |
| Front | |
| 16 MP (EIS, HDR) Video capture: 1080p (30 fps) |
12 MP (PDAF, HDR) Video capture: 4K UHD (60 fps) |
N/A
Overall
N/A
Photo
N/A
Video
156
Overall
162
Photo
151
Video
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.1 | 5.3 |
| WLAN | |
| Wi-Fi 6,dual-band MIMO, Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax | Wi-Fi 6,Wi-Fi 6E,Wi-Fi 7,tri-band Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 ax |
| USB | |
| Type-C, USB 3.1 | Type-C, USB 3.2 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Barometer, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Barometer, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Hearing aid compatible | |
| M3/T4 | |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Dual-band positioning, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC | NFC, Ultra Wideband (UWB) |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Multiple speakers | Earpiece, Multiple speakers |
| Features | |
| Dolby Atmos, aptX-HD | aptX, aptX-HD |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n2, n3, n5, n25, n41, n66, n71, SA, NSA | n1, n2, n3, n5, n7, n8, n12, n20, n25, n28, n38, n40, n41, n66, n75, n77, n78, SA, NSA, Sub-6, mmWave |
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 29, 30, 66, 71 | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 32, 66 |
| TDD Bands | |
| 34, 38, 39, 40, 41, 46, 48 | 38, 39, 40, 41 |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 6, 8 | 1, 2, 5, 8 |
| Data Speed | |
| LTE-A Pro Cat 18 (1200/150 Mbit/s), HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s | LTE-A Pro Cat 20 (2000/150 Mbit/s), HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s |
| Dual SIM | |
| Yes | |
| SIM type | |
| Nano SIM | Dual Nano SIM + eSIM |
Regulatory Approval
| FCC approval | |
|---|---|
| Date approved: Apr 13, 2021 FCC ID value: 2ABZ2-EF009 | Date approved: Nov 29, 2023 FCC ID value: A3LSMS928U |
| Measured SAR | |
| Head: 1.09 W/kg Body: 0.73 W/kg Simultaneous Transmission: 1.29 W/kg Wireless Router: 1.04 W/kg |
Head: 1.26 W/kg Body: 0.62 W/kg Simultaneous Transmission: 1.59 W/kg Wireless Router: 1.26 W/kg |
Alternative variants
with 128GB storage for Europe
| Memory | 8GB/128GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | €600 |
With 512GB internal storage
| Memory | 512GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $1420 |
for Europe
| 5G Bands | n1, n3, n7, n28, n41, n78, SA, NSA |
|---|---|
| LTE Bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 32, 66 |
| TDD Bands | 34, 38, 39, 40, 41, 42 |
With 1TB internal storage
| Memory | 1024GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $1660 |
for T-Mobile, single nano SIM
| Resistance | Water, Dust; IP68 |
|---|---|
Discover more
|
|