OnePlus 13 vs OnePlus 15R Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| OnePlus 13 | OnePlus 15R |
|
Released
·
Jan 07, 2025
|
Released
·
Dec 22, 2025
|
|
6.8-inch · 3168x1440px
|
6.8-inch · 2800x1272px
|
|
Triple camera
|
Dual camera
|
|
12GB · 256GB
|
12GB · 256GB
|
|
6000 mAh
|
7400 mAh
|
| Check prices | Check prices |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Oct 31, 2024 | |
| Prices (MSRP) | |
| 12GB/256GB - $900 | €999 16GB/512GB - $1000 | €1049 |
12GB/256GB - €700 |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.41 x 3.01 x 0.33 inches 162.9 x 76.5 x 8.5 mm |
6.43 x 3.03 x 0.32 inches 163.4 x 77 x 8.1 mm |
| Weight | |
| 7.41 oz / 210.0 g | 7.51 oz / 213.0 g |
| Materials | |
| Back: Glass Frame: Aluminum | Back: Glass Frame: Aluminum |
| Resistance | |
| Water, Dust; IP69 | Water, Dust; IP69 |
| Biometrics | |
| Ultrasonic in-screen fingerprint | Ultrasonic in-screen fingerprint |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | Right: Volume control, Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Black, Blue, White | Charcoal Black, Mint Breeze, Electric Violet |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.8-inch, 90.88% screen-to-body | 6.8-inch, 90.16% screen-to-body |
| Type | |
| AMOLED, 120Hz, 4500 nits | AMOLED, 165Hz, HDR10+, 3600 nits |
| Resolution | |
| 3168x1440px, 20:9 ratio, 510 PPI | 2800x1272px, 20:9 ratio, 450 PPI |
| Protection | |
| Corning Gorilla Glass Victus 2 | Corning Gorilla Glass 7i |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| 2326 (Excellent) | 3507 (Excellent) |
| Bright Min | |
| 1.8 (Good) | 1.9 (Good) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Snapdragon 8 Elite SM8750-AB (3 nm) | Snapdragon 8 Gen 5 (3 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 2x4.32GHz Oryon V2 PhoenixL 6x3.53GHz Oryon V2 PhoenixM |
Octa-core 2x3.8GHz Oryon V3 Phoenix L 6x3.32GHz Oryon V3 Phoenix M |
| GPU | |
| Adreno 830 | Adreno 840 |
| Memory | |
| 12GB (LPDDR5X)/256GB (UFS 4.0) 12GB/512GB 16GB/512GB 24GB/1024GB |
12GB (LPDDR5X)/256GB (UFS 4.0) 12GB/512GB |
| Storage expansion | |
| not expandable | not expandable |
| OS | |
| Android (15) | Android (16) |
PhoneArena Performance Test
| GeekBench 6 Single | |
|---|---|
| 2967 | 2604 |
| GeekBench 6 Multi | |
| 9081 | 6802 |
| 3D Mark High | |
| 6330 | 4994 |
| 3D Mark Low | |
| 4452 | 3064 |
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
Battery
| Type | |
|---|---|
| 6000 mAh, Si - Carbon | 7400 mAh, Li - Polymer |
| Charging | |
| Fast charging Qi wireless charging, Reverse wireless charging |
Fast charging |
| Charge speed | |
| Wired: 100.0W Wireless: 50.0W |
Wired: 80.0W |
Battery Life Estimate
7h 30min
Browsing
21h 34min
Video
9h 12min
Gaming
8h 12min
Battery Life Estimate
8h 47min
Browsing
18h 10min
Video
13h 0min
Gaming
14h 40min
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Triple camera | Dual camera |
| Main camera | |
| 50 MP (OIS, PDAF) Aperture size: F1.6 Focal length: 23 mm Sensor size: 1/1.43" Pixel size: 1.12 μm |
50 MP (OIS, PDAF) Aperture size: F1.8 Focal length: 24 mm Sensor size: 1/1.56" Pixel size: 1.0 μm |
| Second camera | |
| 50 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.0 Focal Length: 15 mm |
8 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Focal Length: 16 mm Sensor size: 1/4" Pixel size: 1.12 μm |
| Third camera | |
| 50 MP (Telephoto, Periscope, OIS, PDAF) Optical zoom: 3.0x Aperture size: F2.6 Focal Length: 73 mm |
|
| Flash | |
| LED | LED |
| Video recording | |
| 8K UHD (30 fps), 4K UHD (60 fps), 1080p (240 fps) | 4K UHD (120 fps), 1080p (240 fps) |
| Front | |
| 32 MP Video capture: 4K UHD (30 fps) | 32 MP Video capture: 4K UHD (30 fps) |
145
Overall
149
Photo
141
Video
130
Overall
139
Photo
122
Video
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.4 | 6.0 |
| WLAN | |
| Wi-Fi 6,Wi-Fi 7 Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
Wi-Fi 6,Wi-Fi 7 Wi-Fi Direct, Hotspot |
| USB | |
| Type-C, USB 3.2 | Type-C, USB 2.0 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC | NFC, Infrared |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Multiple speakers | Earpiece, Multiple speakers |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n2, n3, n5, n7, n8, n12, n20, n25, n28, n30, n38, n40, n41, n48, n66, n71, n75, n77, n78 | 5G Ready |
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 30, 32, 71 | |
| TDD Bands | |
| 38, 39, 40 | |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s |
| SIM type | |
| eSIM, Dual Nano SIM | Dual Nano SIM |
Alternative variants
With 512GB internal storage
| Memory | 512GB |
|---|---|
With 16GB RAM and 512GB internal storage
| Memory | 16GB/512GB |
|---|---|
With 24GB RAM and 1TB internal storage
| Memory | 24GB/1024GB |
|---|---|
Discover more
|
|