- Home
- OnePlus Phones
- You are here
OnePlus 15R
Full Specifications
I want it
0 users
I have it
0 users
I had it
0 users
Deals
Popular Comparisons
The OnePlus 15R is most commonly compared with these phones:
Availability |
|
|---|---|
| Prices (MSRP) | 12GB/256GB - €700 |
Design |
|
|---|---|
| Dimensions |
6.43 x 3.03 x 0.32 inches 163.4 x 77 x 8.1 mm |
| Weight | 7.51 oz / 213.0 g |
| Materials |
Back: Glass Frame: Aluminum |
| Resistance | Water, Dust; IP69 |
| Biometrics | Ultrasonic in-screen fingerprint |
| Keys | Right: Volume control, Lock/Unlock key |
| Colors | Charcoal Black, Mint Breeze, Electric Violet |
Display |
|
|---|---|
| Size | 6.8-inch, 90.16% screen-to-body |
| Type | AMOLED, 165Hz, HDR10+, 3600 nits |
| Resolution | 2800x1272px, 20:9 ratio, 450 PPI |
| Protection | Corning Gorilla Glass 7i |
| PhoneArena Display Test | |
|---|---|
| Bright Max (20% APL) | 3507 (Excellent) |
| Bright Min | 1.9 (Good) |
|
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
|
|
Hardware |
|
|---|---|
| System chip | Snapdragon 8 Gen 5 (3 nm) |
| Processor |
Octa-core 2x3.8GHz Oryon V3 Phoenix L 6x3.32GHz Oryon V3 Phoenix M |
| GPU | Adreno 840 |
| Memory |
12GB (LPDDR5X)/256GB (UFS 4.0) 12GB/512GB |
| Storage expansion | not expandable |
| OS | Android (16) |
| PhoneArena Performance Test | |
|---|---|
| GeekBench 6 Single | 2604 |
| GeekBench 6 Multi | 6802 |
| 3D Mark High | 4994 |
| 3D Mark Low | 3064 |
|
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
|
|
Battery |
|
|---|---|
| Type | 7400 mAh, Li - Polymer |
| Charging | Fast charging |
| Charge speed | Wired: 80.0W |
| PhoneArena Battery Test | |
|---|---|
| Battery Life Estimate: | 8h 47min |
| Browsing: | 18h 10min |
| Gaming: | 14h 40min |
| Video: | 13h 0min |
|
Learn more on our
PhoneArena Battery Test Results page.
|
|
Camera |
|
|---|---|
| Rear | Dual camera |
| Main camera |
50 MP (OIS, PDAF) Aperture size: F1.8 Focal length: 24 mm Sensor size: 1/1.56" Pixel size: 1.0 μm |
| Second camera |
8 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Focal Length: 16 mm Sensor size: 1/4" Pixel size: 1.12 μm |
| Flash | LED |
| Video recording | 4K UHD (120 fps), 1080p (240 fps) |
| Front |
32 MP Video capture: 4K UHD (30 fps) |
| PhoneArena Camera Test | |
|---|---|
| Overall score: | 130 |
| Photo score: | 139 |
| Video score: | 122 |
|
Learn more on our
PhoneArena Camera Test Results page.
|
|
Connectivity & Features |
|
|---|---|
| Bluetooth | 6.0 |
| WLAN |
Wi-Fi 6,Wi-Fi 7 Wi-Fi Direct, Hotspot |
| USB | Type-C, USB 2.0 |
| Sensors | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | NFC, Infrared |
Multimedia |
|
|---|---|
| Headphones | No 3.5mm jack |
| Speakers | Earpiece, Multiple speakers |
Cellular |
|
|---|---|
| 5G Bands | 5G Ready |
| Data Speed | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s |
| SIM type | Dual Nano SIM |
Despite our efforts to provide full and correct OnePlus 15R specifications, there is always a possibility of admitting a mistake. If you see any wrong or incomplete data, please
If you are interested in using our specs commercially, check out our Phone specs database licensing page.
Rival Devices
Discover the top rivals of OnePlus 15R
Related News
Flagship-killer OnePlus 15R drops to a new record low and scores you up to $155 in freebies
Looking for a flagship-level phone at a price that won’t break the bank? Well, look no further and just go ahead and snag a brand-new OnePlus 15R with this deal right now!Amazon has finally discounted this bargain of a phone by $100, allowing shopper...
-$100
This amazing new OnePlus 15R deal saves you $100 and adds two gifts worth $155
Even though it's only April 27, OnePlus seems to have kicked off a spectacular May 2026 sale in the US, allowing you to save big (among others) on what was already one of the best Android phones around.I'm not talking about the OnePlus 15 super-flags...
-$100
OnePlus fans in the US and Europe: here's the bad news you've been dreading, with a date attached
Yesterday, we reported on the growing evidence that suggests OnePlus is shutting down operations in the US, the UK, and the EU. Although the information was not clear at the time, a now-deleted post by a well-known tipster Yogesh Brar was the startin...
OnePlus 15R now ships with free earbuds, becoming an even bigger bargain for savvy shoppers
View now at OnePlus If you’re looking for a new Android powerhouse that won’t break the bank, you’re likely eyeing either the Galaxy S25 FE or the OnePlus 15R. While both phones are exceptional, the latter currently comes with two gifts at the offic...
-$50
Discover More
Latest News
Top Stories