OPPO Reno vs DOOGEE S200X Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| OPPO Reno | DOOGEE S200X |
|
Released
·
Jun 05, 2019
|
|
|
6.4-inch · 2340x1080px
|
6.7-inch · 2400x1080px
|
|
Dual camera
|
Triple camera
|
|
8GB · 256GB
|
12GB · 512GB
|
|
3765 mAh
|
10100 mAh
|
| Check prices | |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Apr 24, 2019 | |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.17 x 2.93 x 0.35 inches 156.6 x 74.3 x 9 mm |
7.07 x 3.25 x 0.63 inches 179.5 x 82.5 x 16 mm |
| Weight | |
| 6.53 oz / 185.0 g | |
| Materials | |
| Back: Glass (Corning Gorilla Glass 5) | |
| Biometrics | |
| Optical in-screen fingerprint | Fingerprint (touch) |
| Keys | |
| Left: Volume control; Right: Lock/Unlock key | |
| Colors | |
| Black, Green | Black, Yellow, Green |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.4-inch, 86.21% screen-to-body | 6.7-inch, 73.55% screen-to-body |
| Type | |
| AMOLED | IPS LCD, 120Hz |
| Resolution | |
| 2340x1080px, 19.5:9 ratio, 403 PPI | 2400x1080px, 20:9 ratio, 392 PPI |
| Protection | |
| Corning Gorilla Glass 6 | |
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Snapdragon 710 SDM710 (10 nm) | MediaTek Dimensity 7050 (6 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 2200 MHz Kryo 360 |
Octa-core |
| GPU | |
| Adreno 616 | Mali G68 |
| Memory | |
| 8GB (LPDDR4)/256GB 6GB/128GB |
12GB/512GB |
| Storage expansion | |
| not expandable | microSDXC up to 2048 GB |
| OS | |
| Android (9.0 Pie) | Android (14) |
Battery
| Type | |
|---|---|
| 3765 mAh | 10100 mAh, Li - Ion |
| Charge speed | |
| Wired: 33.0W | |
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Dual camera | Triple camera |
| Main camera | |
| 48 MP (PDAF) Aperture size: F1.7 Sensor size: 1/2" Pixel size: 0.8 μm |
100 MP Aperture size: F1.8 |
| Second camera | |
| 5 MP (Depth information) Aperture size: F2.4 |
20 MP |
| Third camera | |
| 2 MP (Macro) | |
| Flash | |
| LED | LED |
| Video recording | |
| 4K UHD (30 fps), 1080p (60 fps) Time-lapse video, Video calling, Video sharing |
Yes |
| Front | |
| 16 MP Video capture: 1080p (30 fps) |
20 MP |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.0 | 5.2 |
| WLAN | |
| dual-band Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac | Wi-Fi 6 Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Type-C | Type-C |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC | NFC |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Loudspeaker | Earpiece, Loudspeaker |
| Features | |
| Dolby Atmos | |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | Wireless screen share |
| Radio | |
| FM, Stereo, RDS | |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation | Noise cancellation |
Cellular
| LTE Bands | |
|---|---|
| 1, 3, 5, 7, 8, 20, 28 | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 18, 19, 25, 26, 28, 66 |
| TDD Bands | |
| 38, 40, 41 | 38, 40, 41 |
| 3G Bands | |
| 5, 8, 1 | 1, 2, 4, 5, 8 |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s | |
| Dual SIM | |
| Yes | |
| SIM type | |
| Nano SIM | |
Alternative variants
with 128 GB storage
| Memory | 6GB/128GB |
|---|---|
Discover more
|
|