Nothing CMF Phone 2 Pro vs Motorola Moto G Stylus 5G (2025) Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Nothing CMF Phone 2 Pro | Motorola Moto G Stylus 5G (2025) |
|
Released
·
May 06, 2025
|
Released
·
Apr 17, 2025
|
|
6.8-inch · 2392x1080px
|
6.7-inch · 2712x1220px
|
|
Triple camera
|
Dual camera
|
|
8GB · 128GB
|
8GB · 128GB
|
|
5000 mAh
|
5000 mAh
|
| Check prices | |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Apr 28, 2025 | Apr 08, 2025 |
| Prices (MSRP) | |
| 8GB/128GB - $276 | €249 | 8GB/128GB - $399 |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.46 x 3.07 x 0.31 inches 164 x 78 x 7.8 |
6.38 x 2.94 x 0.33 inches (~0.37 inches with camera bump) 162.15 x 74.78 x 8.29 mm (~9.5 mm with camera bump) |
| Weight | |
| 6.53 oz / 185.0 g | 6.74 oz / 191.0 g |
| Materials | |
| Back: Plastic | Back: Plastic Frame: Plastic |
| Resistance | |
| Water, Dust; IP54 | Yes; IP68; MIL-STD-810 certified |
| Biometrics | |
| Optical in-screen fingerprint | Optical in-screen fingerprint |
| Features | |
| Stylus | |
| Keys | |
| Left: Volume control; Right: Lock/Unlock key, Other | Right: Volume control, Lock/Unlock key |
| Colors | |
| White, Black, Orange, Light Green | PANTONE Gibraltar Sea, PANTONE Surf the Web |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.8-inch, 86.68% screen-to-body | 6.7-inch, 89.54% screen-to-body |
| Type | |
| AMOLED, 120Hz, 3000 nits | AMOLED, 120Hz, HDR, 3000 nits |
| Resolution | |
| 2392x1080px, 20:9 ratio, 388 PPI | 2712x1220px, 20:9 ratio, 444 PPI |
| Protection | |
| Corning Gorilla Glass 3 | |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| 1207 (Average) | 2411 (Excellent) |
| Bright Min | |
| 2.2 (Average) | 2.7 (Average) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Mediatek Dimensity 7300 Pro (4 nm) | Snapdragon 6 Gen 3 SM6475-AB (4 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 4x2.5GHz Cortex-A78 4x2.0GHz Cortex-A55 |
Octa-core 4x2.4GHz Cortex-A78 4x1.8GHz Cortex-A55 |
| GPU | |
| Mali-G615 MC2 | Adreno 600 |
| Memory | |
| 8GB/128GB 8GB/256GB | 8GB (LPDDR4X)/128GB (uMCP) 8GB/256GB |
| Storage expansion | |
| microSDXC | microSDXC up to 2048 GB |
| OS | |
| Android (15) | Android (15) |
PhoneArena Performance Test
| GeekBench 6 Single | |
|---|---|
| 1013 | 1019 |
| GeekBench 6 Multi | |
| 2936 | 2894 |
| 3D Mark High | |
| 850 | 845 |
| 3D Mark Low | |
| 844 | 839 |
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
Battery
| Type | |
|---|---|
| 5000 mAh | 5000 mAh, Li - Ion |
| Charging | |
| Reverse wired charging | Fast charging Qi wireless charging |
| Charge speed | |
| Wired: 33.0W | Wired: 68.0W Wireless: 15.0W |
Battery Life Estimate
7h 55min
Browsing
14h 19min
Video
13h 27min
Gaming
11h 58min
Battery Life Estimate
5h 17min
Browsing
13h 59min
Video
6h 20min
Gaming
7h 57min
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Triple camera | Dual camera |
| Main camera | |
| 50 MP (PDAF) Aperture size: F1.8 Sensor size: 1/1.57" |
50 MP (OIS, PDAF) Aperture size: F1.8 Focal length: 24 mm Sensor size: 1/1.56" Pixel size: 1.0 μm |
| Second camera | |
| 8 MP (Ultra-wide) | 13 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Focal Length: 16 mm Sensor size: 1/3" Pixel size: 1.12 μm |
| Third camera | |
| 50 MP (Telephoto) Optical zoom: 2.0x |
|
| Flash | |
| LED | LED |
| Video recording | |
| 4K UHD (30 fps), 1080p (60 fps) | 4K UHD (30 fps), 1080p (60 fps) |
| Front | |
| 16 MP | 32 MP Video capture: 4K UHD (30 fps) |
125
Overall
134
Photo
116
Video
125
Overall
132
Photo
119
Video
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.3 | 5.4 |
| WLAN | |
| Wi-Fi 6 Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax | Wi-Fi 6,Wi-Fi 6E Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Yes | Type-C, USB 2.0 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Hall (for flip covers), Barometer, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, QZSS, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo |
| Other | |
| NFC | |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Multiple speakers | Earpiece, Multiple speakers |
| Features | |
| Dolby Atmos | |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n2, n3, n5, n7, n8, n12, n20, n28, n38, n40, n41, n66, n71, n78, 5G Ready | n1, n2, n3, n5, n7, n13, n14, n20, n25, n29, n30, n38, n40, n41, n48, n66, n70, n71, n77, n78, SA, NSA |
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 18, 19, 20, 28, 66, 71 | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 29, 30, 66, 71 |
| TDD Bands | |
| 38, 40, 41, 42, 48 | 38, 39, 40, 41, 48 |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 6, 8, 19 | 1, 2, 4, 5, 8 |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s |
| SIM type | |
| Dual Nano SIM | Nano SIM, eSIM |
Alternative variants
With 256GB internal storage
| Memory | 256GB |
|---|---|
With 256GB internal storage
| Memory | 256GB |
|---|---|
Discover more
|
|