Nokia 7.2 vs Apple iPhone 13 Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Nokia 7.2 | Apple iPhone 13 |
|
Released
·
Sep 30, 2019
|
Released
·
Sep 24, 2021
|
|
6.3-inch · 2340x1080px
|
6.1-inch · 2532x1170px
|
|
Triple camera
|
Dual camera
|
|
6GB · 128GB
|
4GB · 128GB
|
|
3500 mAh
|
3227 mAh
|
| Check prices | |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Sep 05, 2019 | Sep 14, 2021 |
| Prices (MSRP) | |
| 4GB/128GB - $799 | €939 4GB/256GB - $899 4GB/512GB - $1099 |
|
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.29 x 2.96 x 0.32 inches 159.88 x 75.11 x 8.25 mm |
5.78 x 2.81 x 0.30 inches (~0.40 inches with camera bump) 146.7 x 71.5 x 7.65 mm (~10.17 mm with camera bump) |
| Weight | |
| 6.35 oz / 180.0 g | 6.14 oz / 174.0 g |
| Materials | |
| Back: Glass (Corning Gorilla Glass 3) Frame: Plastic |
Back: Glass Frame: Aluminum |
| Resistance | |
| Water, Dust; IP68 | |
| Biometrics | |
| Fingerprint (touch) | 3D Face unlock |
| Features | |
| Notification light | |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | Left: Volume control, Other; Right: Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Cyan green, Charcoal, Ice | Red, Starlight, Midnight, Blue, Pink |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.3-inch, 81.11% screen-to-body | 6.1-inch, 87.24% screen-to-body |
| Type | |
| IPS LCD, HDR | OLED, 60Hz, HDR, 1200 nits |
| Resolution | |
| 2340x1080px, 19.5:9 ratio, 409 PPI | 2532x1170px, 19.5:9 ratio, 457 PPI |
| Protection | |
| Corning Gorilla Glass 3 | Ceramic Shield |
| Features | |
| Super Retina XDR, HDR support, Oleophobic coating, Scratch-resistant glass, Ambient light sensor, Proximity sensor | |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | Untested |
| Bright Min | |
| 5.2 (Poor) | 1.8 (Good) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Snapdragon 660 SDM660 (14 nm) | Apple A15 Bionic (5 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 2200 MHz Kryo 260 |
Hexa-core 2x3.23 GHz Avalanche 4x1.82 GHz Blizzard |
| GPU | |
| Adreno 512 | Apple GPU 4-core |
| Memory | |
| 6GB (LPDDR4)/128GB 4GB/64GB |
4GB (LPDDR4X)/128GB (NVMe) 4GB/256GB 4GB/512GB |
| Storage expansion | |
| microSDXC up to 512 GB | not expandable |
| OS | |
| Android (10, 9.0 Pie) | iOS (18.x, 17.x, 16.x, 15.x) |
PhoneArena Performance Test
| GeekBench 6 Single | |
|---|---|
| Untested | 2240 |
| GeekBench 6 Multi | |
| Untested | 5213 |
| 3D Mark High | |
| Untested | 2357 |
| 3D Mark Low | |
| Untested | 1712 |
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
Battery
| Type | |
|---|---|
| 3500 mAh | 3227 mAh, Li - Ion |
| Charging | |
| Fast charging Qi wireless charging, MagSafe wireless charging |
|
| Charge speed | |
| Wired: 20.0W Wireless: 15.0W |
|
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
Untested
Video
7h 29min
Gaming
Untested
Battery Life Estimate
5h 45min
Browsing
13h 43min
Video
8h 15min
Gaming
7h 28min
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Triple camera | Dual camera |
| Main camera | |
| 48 MP (PDAF) Aperture size: F1.8 Sensor size: 1/2" Pixel size: 0.8 μm |
12 MP (Sensor-shift OIS, PDAF) Aperture size: F1.6 Focal length: 26 mm Sensor size: 1/1.9'' Pixel size: 1.7 μm |
| Second camera | |
| 8 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 |
12 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.4 Focal Length: 13 mm Sensor size: 1/3.4" |
| Third camera | |
| 5 MP (Depth information) | |
| Flash | |
| LED | LED |
| Video recording | |
| 1080p | 4K UHD (60 fps), 1080p (240 fps), 720p (30 fps) OIS, HDR, Time-lapse video, Continuous autofocus, Picture-taking during video recording, Video light |
| Front | |
| 20 MP Video capture: 1080p (30 fps) |
12 MP (Time-of-Flight (ToF), Autofocus, HDR) Video capture: 4K UHD (60 fps) |
N/A
Overall
N/A
Photo
N/A
Video
131
Overall
135
Photo
128
Video
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.0 | 5.0 |
| WLAN | |
| dual-band Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 b, g, n, ac | Wi-Fi 6,dual-band MIMO, Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Type-C, USB 2.0 | Lightning |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Barometer, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Hearing aid compatible | |
| M3/T4 | |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, QZSS, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC, Ultra Wideband (UWB) | |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Loudspeaker | Earpiece, Loudspeaker |
| Features | |
| aptX | Dolby Atmos |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | |
| Radio | |
| FM | |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation | |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n2, n3, n5, n7, n8, n12, n20, n25, n28, n38, n40, n41, n48, n66, n71, n77, n78, n79, n258, n260, n261 International version - n1, n2, n3, n5, n7, n8, n12, n20, n25, n28, n29, n30, n38, n40, n41, n48, n66, n71, n77, n78, n79, SA, NSA, Sub-6 |
|
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 28, 66 Global version - 1, 3, 5, 7, 8, 20, 28 |
1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 17, 18, 19, 20, 21, 25, 26, 28, 29, 30, 32, 66, 71 International version - 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 17, 18, 19, 20, 21, 25, 26, 28, 29, 30, 32, 66, 71 |
| TDD Bands | |
| 38, 40, 41 | 34, 38, 39, 40, 41, 42, 46, 48 International version - 34, 38, 39, 40, 41, 42, 46, 48 |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 8 Global version - 5, 8, 1 |
1, 2, 4, 5, 6, 8 |
| Data Speed | |
| LTE-A Cat 6 (300/50 Mbit/s), HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s | LTE-A Pro Cat 18 (1200/150 Mbit/s), HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s |
| Dual SIM | |
| Yes | Yes |
| SIM type | |
| Nano SIM | Nano SIM, eSIM |
| HD Voice | |
| Yes | |
| VoLTE | |
| Yes | |
Regulatory Approval
| FCC approval | |
|---|---|
| Date approved: Sep 14, 2021 FCC ID value: BCG-E3997A | |
| Measured SAR | |
| Head: 0.96 W/kg Body: 0.96 W/kg Simultaneous Transmission: 1.45 W/kg Wireless Router: 0.96 W/kg |
|
Alternative variants
Global version
| LTE Bands | 1, 3, 5, 7, 8, 20, 28 |
|---|---|
| 3G Bands | 5, 8, 1 |
| Other | NFC |
With 256GB internal storage
| Memory | 256GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $899 |
with 64 GB storage
| Memory | 4GB/64GB |
|---|---|
With 512GB internal storage
| Memory | 512GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $1099 |
International
| 5G Bands | n1, n2, n3, n5, n7, n8, n12, n20, n25, n28, n29, n30, n38, n40, n41, n48, n66, n71, n77, n78, n79, SA, NSA, Sub-6 |
|---|---|
| LTE Bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 17, 18, 19, 20, 21, 25, 26, 28, 29, 30, 32, 66, 71 |
| TDD Bands | 34, 38, 39, 40, 41, 42, 46, 48 |
Discover more
|
|