Huawei Pura X vs Honor Magic V5 Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Huawei Pura X | Honor Magic V5 |
|
Released
·
Mar 20, 2025
|
Released
·
Jul 02, 2025
|
|
6.3-inch · 2120x1320px
|
8.0-inch · 2352x2172px
|
|
Triple camera
|
Triple camera
|
|
12GB · 256GB
|
12GB · 256GB
|
|
4720 mAh
|
5820 mAh
|
| Check prices | |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Mar 20, 2025 | Jul 02, 2025 |
| Prices (MSRP) | |
| 12GB/256GB - $1037 | €1999 |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 5.64 x 3.61 x 0.28 inches 143.2 x 91.7 x 7.2 mm |
6.17 x 5.74 x 0.16 inches 156.8 x 145.9 x 4.1 mm |
| Folded | |
| 3.61 x3.61 x0.59 inches (91.7 x 91.7 x 15.1 mm) | (156.8 x 74.3 x 8.8 mm) |
| Weight | |
| 6.81 oz / 193.0 g | 7.65 oz / 217.0 g |
| Materials | |
| Back: Glass Frame: Aluminum |
|
| Resistance | |
| Water; IPX8 | Water, Dust; IP59 |
| Biometrics | |
| Fingerprint (touch) | Fingerprint (touch) |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | |
| Colors | |
| Red, Green, Gray, White, Black | Black, Ivory White, Dawn Gold, Reddish Brown |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.3-inch, 87.47% screen-to-body | 8.0-inch, 88.95% screen-to-body |
| Type | |
| OLED, 120Hz, 2500 nits | AMOLED, 120Hz, HDR, 5000 nits |
| Resolution | |
| 2120x1320px, 16:10 ratio, 396 PPI | 2352x2172px, 403 PPI |
| Features | |
| Folding inside the device | Folding inside the device, HDR support, Dolby Vision, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Front cover display | |
| 3.5 inches 980 x980 px OLED 120Hz refresh rate | 6.4 inches 2376 x1060 px OLED 120Hz refresh rate, HDR support |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | 1188 (Average) |
| Bright Min | |
| Untested | 1.6 (Good) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Kirin 9020 (7 nm) | Snapdragon 8 Elite SM8750-AB (3 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 1x2.50GHz TaishanV121 3x2.15GHz TaishanV120 4x1.60GHz Taishan-Little |
Octa-core 1x3.3GHz Cortex-X4 3x3.2GHz Cortex-A720 2x3.0GHz Cortex-A720 2x2.3 GHz Cortex-A520 |
| GPU | |
| HiSilicon Maleoon 920 | Adreno 750830 |
| Memory | |
| 12GB/256GB 12GB/512GB 16GB/512GB 16GB/1024GB |
12GB/256GB 16GB/512GB 16GB/1TB |
| Storage expansion | |
| not expandable | |
| OS | |
| HarmonyOS | Android (15) |
PhoneArena Performance Test
| GeekBench 6 Single | |
|---|---|
| Untested | 3094 |
| GeekBench 6 Multi | |
| Untested | 9257 |
| 3D Mark High | |
| Untested | 5065 |
| 3D Mark Low | |
| Untested | 4443 |
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
Battery
| Type | |
|---|---|
| 4720 mAh, Li - Ion | 5820 mAh, Si - Carbon |
| Charging | |
| Fast charging Qi wireless charging, Reverse wireless charging, Reverse wired charging | Fast charging Qi wireless charging, Reverse wired charging |
| Charge speed | |
| Wired: 66.0W Wireless: 40.0W |
Wired: 66.0W Wireless: 50.0W |
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
Untested
Video
Untested
Gaming
Untested
Battery Life Estimate
6h 21min
Browsing
13h 5min
Video
9h 47min
Gaming
9h 48min
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Triple camera | Triple camera |
| Main camera | |
| 50 MP (OIS, PDAF) Aperture size: F1.6 Focal length: 23 mm | 50 MP (OIS, Laser and PDAF) Aperture size: F1.6 Focal length: 23 mm |
| Second camera | |
| 8 MP (Telephoto, OIS, PDAF) Optical zoom: 3.5x Aperture size: F2.4 Focal Length: 80 mm |
50 MP (Ultra-wide, Autofocus) Aperture size: F2.0 Focal Length: 13 mm |
| Third camera | |
| 40 MP (Autofocus) Aperture size: F2.2 Focal Length: 13 mm |
64 MP (Telephoto, Periscope, OIS, PDAF) Optical zoom: 3.0x Aperture size: F2.5 Focal Length: 70 mm Sensor size: 1/2" |
| Flash | |
| LED | LED |
| Video recording | |
| Yes | 4K UHD (60 fps) |
| Front | |
| 10.7 MP | 20 MP Folded: 20 MP |
N/A
Overall
N/A
Photo
N/A
Video
140
Overall
150
Photo
129
Video
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.2 | 6.0 |
| WLAN | |
| Wi-Fi 6,Wi-Fi 7 Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax | Wi-Fi 6,Wi-Fi 6E,Wi-Fi 7 Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Type-C, USB 3.1 | Type-C, USB 3.1 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, QZSS, NavIC, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, QZSS, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC, Infrared | NFC, Infrared |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Multiple speakers | Earpiece, Multiple speakers |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| 5G Ready | n1, n3, n5, n8, n28, n38, n41, n77, n78, 5G Ready |
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 18, 19, 20, 26, 28, 66 | |
| TDD Bands | |
| 34, 38, 39, 40, 41 | |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 6, 8 | |
| Data Speed | |
| LTE-A | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s |
| SIM type | |
| Dual Nano SIM | eSIM, Dual Nano SIM |
Alternative variants
With 512GB internal storage
| Memory | 512GB |
|---|---|
With 16GB RAM and 512GB internal storage
| Memory | 16GB/512GB |
|---|---|
With 16GB RAM and 1TB internal storage
| Memory | 16GB/1024GB |
|---|---|
Discover more
|
|