Honor MagicPad 2 12.3 vs Huawei MatePad Pro 13.2 PaperMatte (2025) Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Honor MagicPad 2 12.3 | Huawei MatePad Pro 13.2 PaperMatte (2025) |
|
Released
·
Sep 16, 2024
|
Released
·
Dec 26, 2024
|
|
12.3-inch · 3000x1920px
|
13.2-inch · 2880x1920px
|
|
Single camera
|
Dual camera
|
|
12GB · 256GB
|
12GB · 256GB
|
|
10050 mAh
|
10100 mAh
|
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Prices (MSRP) | |
|---|---|
| $600 | 12GB/256GB - €1049 |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 10.81 x 7.11 x 0.23 inches 274.5 x 180.5 x 5.8 mm |
11.38 x 7.72 x 0.22 inches 289.1 x 196.1 x 5.5 mm |
| Weight | |
| 19.58 oz / 555.0 g | 20.46 oz / 580.0 g LTE version - 590 g |
| Biometrics | |
| Fingerprint (touch) | |
| Colors | |
| Moonlight White, Sky Blue, Starry Black | Black, White, Gold |
Display
| Size | |
|---|---|
| 12.3-inch, 89.37% screen-to-body | 13.2-inch, 91.54% screen-to-body |
| Type | |
| OLED, 144Hz, 1600 nits | OLED, 144Hz, HDR, 1000 nits |
| Resolution | |
| 3000x1920px, 290 PPI | 2880x1920px, 3:2 ratio, 262 PPI |
| Features | |
| HDR support, Ambient light sensor | |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | 776 (Poor) |
| Bright Min | |
| 1.9 (Good) | 1.9 (Good) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Snapdragon 8s Gen 3 SM8635 (4 nm) | Kirin T92 |
| Processor | |
| 1x3.0GHz Cortex-X4 4x2.8GHz Cortex-A720 3x2.0GHz Cortex-A520 |
Octa-core |
| GPU | |
| Adreno 735 | Yes |
| Memory | |
| 12GB/256GB | 12GB/256GB 12GB/512GB 16GB/1024GB |
| Storage expansion | |
| not expandable | |
| OS | |
| Android (14) | HarmonyOS |
PhoneArena Performance Test
| GeekBench 6 Single | |
|---|---|
| 1968 | 1575 |
| GeekBench 6 Multi | |
| 5164 | 4536 |
| 3D Mark High | |
| 3051 | 1840 |
| 3D Mark Low | |
| 2233 | 1835 |
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
Battery
| Type | |
|---|---|
| 10050 mAh | 10100 mAh |
| Charging | |
| Fast charging Reverse wired charging |
|
| Charge speed | |
| Wired: 66.0W | Wired: 100.0W |
Battery Life Estimate
4h 40min
Browsing
8h 36min
Video
7h 14min
Gaming
8h 38min
Battery Life Estimate
4h 32min
Browsing
7h 47min
Video
6h 36min
Gaming
10h 11min
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Single camera | Dual camera |
| Main camera | |
| 13 MP Aperture size: F2.0 |
50 MP (PDAF) Aperture size: F1.8 |
| Second camera | |
| 8 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 |
|
| Flash | |
| LED | LED |
| Video recording | |
| Yes | 4K UHD (30 fps) |
| Front | |
| 9 MP | 16 MP Video capture: 1080p (30 fps) |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.1 | 5.2 |
| WLAN | |
| Wi-Fi 6 Wi-Fi Direct 802.11 a, b, g, n, ac, ax | Wi-Fi 6 Wi-Fi Direct 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Type-C, USB 2.0 | Type-C, USB 3.1 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Ambient light sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou | |
| Other | |
| Tethering, Computer sync, OTA sync | Tethering, Computer sync, OTA sync |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | |
| Speakers | |
| Multiple speakers | Multiple speakers |
| Features | |
| Album art cover, Background playback | Album art cover, Background playback |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | |
Alternative variants
With 512GB internal storage
| Memory | 512GB |
|---|---|
With 16GB RAM and 1TB internal storage
| Memory | 16GB/1024GB |
|---|---|
With LTE
| Weight | 20.81 oz / 590.0 g |
|---|---|
| 3G Bands | 1, 2, 5, 8 |
| Data Speed | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s |
| SIM type | Nano SIM |
Discover more
|
|