Google Pixel Tablet vs Apple iPad mini (A17 Pro) Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Google Pixel Tablet | Apple iPad mini (A17 Pro) |
|
Released
·
Jun 20, 2023
|
Released
·
Oct 23, 2024
|
|
10.9-inch · 2560x1600px
|
8.3-inch · 2266x1488px
|
|
Single camera
|
Single camera
|
|
8GB · 128GB
|
8GB · 128GB
|
|
7020 mAh
|
5078 mAh
|
| Check prices | Check prices |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| May 10, 2023 | |
| Prices (MSRP) | |
| $499 | 8GB/128GB - $499 |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 10.16 x 6.65 x 0.32 inches 258 x 169 x 8.1 |
7.69 x 5.31 x 0.25 inches 195.4 x 134.8 x 6.3 mm |
| Weight | |
| 17.39 oz / 493.0 g | 10.48 oz / 297.0 g |
| Materials | |
| Frame: Aluminum | Back: Aluminum Frame: Aluminum |
| Biometrics | |
| Fingerprint (touch) | Fingerprint (touch) |
| Keys | |
| Right: Volume control | |
| Colors | |
| Porcelain, Hazel, Rose | Blue, Purple, Starlight, Space Gray |
| Tablet dock | |
| Yes | |
Display
| Size | |
|---|---|
| 10.9-inch, 79.76% screen-to-body | 8.3-inch, 77.41% screen-to-body |
| Type | |
| IPS LCD, 60Hz | IPS LCD, 60Hz, HDR, 500 nits |
| Resolution | |
| 2560x1600px, 16:10 ratio, 276 PPI | 2266x1488px, 327 PPI |
| Features | |
| HDR support, Oleophobic coating, Ambient light sensor | |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | Untested |
| Bright Min | |
| 1.8 (Good) | 2.1 (Average) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Google Tensor G2 (5 nm) | Apple A17 pro (3 nm) |
| Processor | |
| Octa-core | Hexa-core 2x3.78GHz 4x2.11GHz |
| GPU | |
| Yes | Apple GPU 6-core |
| Memory | |
| 8GB (LPDDR5)/128GB (UFS 3.1) | 8GB/128GB 8GB/256GB 8GB/512GB |
| Storage expansion | |
| not expandable | not expandable |
| OS | |
| Android (13) | iPadOS (18.x) |
PhoneArena Performance Test
| GeekBench 6 Single | |
|---|---|
| 1468 | 2860 |
| GeekBench 6 Multi | |
| 3866 | 7002 |
| 3D Mark High | |
| 1858 | 3069 |
| 3D Mark Low | |
| 1848 | 2583 |
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
Battery
| Type | |
|---|---|
| 7020 mAh | 5078 mAh, Li - Polymer |
| Charging | |
| Qi wireless charging | |
Battery Life Estimate
4h 42min
Browsing
6h 48min
Video
9h 12min
Gaming
6h 37min
Battery Life Estimate
5h 28min
Browsing
9h 12min
Video
10h 9min
Gaming
7h 9min
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Single camera | Single camera |
| Main camera | |
| 8 MP Aperture size: F2.0 Sensor size: 1/4" Pixel size: 1.12 μm |
12 MP |
| Flash | |
| Quad LED | |
| Video recording | |
| 1080p (30 fps) | 4K UHD (60 fps), 1080p (240 fps) |
| Front | |
| 8 MP Video capture: 1080p (30 fps) |
12 MP Video capture: 1080p (60 fps) |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.2 | 5.3 |
| WLAN | |
| Wi-Fi 6 Wi-Fi Direct 802.11 a, b, g, n, ac, ax | Wi-Fi 6,Wi-Fi 6E MIMO, Wi-Fi Direct 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Type-C, Proprietary, USB 3.2 | Type-C, USB 3.1 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Hall (for flip covers), Ambient light sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Barometer, Ambient light sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS | GPS, A-GPS |
| Other | |
| Tethering, Computer sync, OTA sync | Tethering, Computer sync, OTA sync |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Multiple speakers | Loudspeaker |
| Features | |
| Album art cover, Background playback | Dolby Atmos, Album art cover, Background playback |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n2, n3, n5, n7, n8, n12, n14, n20, n25, n28, n29, n30, n38, n40, n41, n48, n66, n70, n71, n75, n77, n78, n79 | |
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 17, 18, 19, 20, 21, 25, 26, 28, 29, 30, 32, 66, 71 | |
| TDD Bands | |
| 34, 38, 39, 40, 41, 42, 48 | |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 8 | |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s | |
| Dual SIM | |
| Yes | |
| SIM type | |
| eSIM | |
Alternative variants
Wi-Fi Only
| Weight | 10.34 oz / 293.0 g |
|---|---|
With 256GB internal storage
| Memory | 256GB |
|---|---|
With 512GB internal storage
| Memory | 512GB |
|---|---|
Discover more
|
|