Google Pixel 9 Pro XL vs Nothing Phone (3a) Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Google Pixel 9 Pro XL | Nothing Phone (3a) |
|
Released
·
Aug 22, 2024
|
Released
·
Mar 11, 2025
|
|
6.8-inch · 2992x1344px
|
6.8-inch · 2392x1080px
|
|
Triple camera
|
Triple camera
|
|
16GB · 128GB
|
8GB · 128GB
|
|
5060 mAh
|
5000 mAh
|
| Check prices | Check prices |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Mar 04, 2025 | |
| Prices (MSRP) | |
| 16GB/128GB - $1099 | 8GB/128GB - €330 12GB/256GB - $379 | €379 |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.41 x 3.02 x 0.33 inches (~0.47 inches with camera bump) 162.8 x 76.6 x 8.5 mm (~12 mm with camera bump) |
6.44 x 3.05 x 0.33 inches 163.52 x 77.5 x 8.35 mm |
| Weight | |
| 7.80 oz / 221.0 g | 7.09 oz / 201.0 g |
| Materials | |
| Back: Glass (Corning Gorilla Glass Victus) | Back: Glass Frame: Plastic |
| Resistance | |
| Water, Dust; IP68 | Water, Dust; IP64 |
| Biometrics | |
| Ultrasonic in-screen fingerprint | Optical in-screen fingerprint |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | Left: Volume control; Right: Lock/Unlock key, Other |
| Colors | |
| Obsidian, Porcelain, Hazel, Rose Quartz | Black, White, Blue |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.8-inch, 89.28% screen-to-body | 6.8-inch, 87.32% screen-to-body |
| Type | |
| OLED, 120Hz, HDR, 3000 nits | OLED, 120Hz, 3000 nits |
| Resolution | |
| 2992x1344px, 20:9 ratio, 482 PPI | 2392x1080px, 20:9 ratio, 388 PPI |
| Protection | |
| Corning Gorilla Glass Victus 2 | Panda Glass |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| 2679 (Excellent) | 1184 (Average) |
| Bright Min | |
| 1.9 (Good) | 2.2 (Average) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Google Tensor G4 (4 nm) | Snapdragon 7s Gen 3 SM7635 (4 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 1x3.1GHz Cortex-X4 3x2.6GHz Cortex-A720 4x1.92GHz Cortex-A520 |
Octa-core 1x2.5GHz Cortex-A720 3x2.4GHz Cortex-A720 4x1.8GHz Cortex-A520 |
| GPU | |
| Mali-G715 MC7 | Adreno 710 |
| Memory | |
| 16GB (LPDDR5X)/128GB (UFS 3.1) 16GB/256GB 16GB/512GB 16GB/1024GB |
8GB/128GB 12GB/256GB |
| Storage expansion | |
| not expandable | not expandable |
| OS | |
| Android (15, 14) | Android (15) |
PhoneArena Performance Test
| GeekBench 6 Single | |
|---|---|
| 1967 | 1174 |
| GeekBench 6 Multi | |
| 4775 | 3337 |
| 3D Mark High | |
| 2569 | 1060 |
| 3D Mark Low | |
| 2044 | 1055 |
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
Battery
| Type | |
|---|---|
| 5060 mAh, Li - Ion | 5000 mAh |
| Charging | |
| Fast charging Qi wireless charging |
Fast charging Reverse wired charging |
| Charge speed | |
| Wired: 37.0W Wireless: 23.0W |
Wired: 50.0W |
Battery Life Estimate
7h 18min
Browsing
18h 52min
Video
9h 24min
Gaming
10h 4min
Battery Life Estimate
7h 38min
Browsing
17h 4min
Video
11h 6min
Gaming
11h 21min
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Triple camera | Triple camera |
| Main camera | |
| 50 MP (OIS, PDAF) Sensor name: Samsung GN1 Aperture size: F1.7 Sensor size: 1/1.31" Pixel size: 1.2 μm |
50 MP (OIS, PDAF) Aperture size: F1.9 Sensor size: 1/1.57" |
| Second camera | |
| 48 MP (Ultra-wide) Sensor name: Sony IMX858 Aperture size: F1.7 Sensor size: 1/2.55" |
8 MP (Ultra-wide) |
| Third camera | |
| 48 MP (Telephoto) Sensor name: Sony IMX858 Optical zoom: 5.0x Aperture size: F2.8 Focal Length: 113 mm Sensor size: 1/2.55" |
50 MP (Telephoto) Optical zoom: 2.0x Aperture size: F2.0 Sensor size: 1/2.74" |
| Flash | |
| LED | LED |
| Video recording | |
| 4K UHD (60 fps), 1080p (240 fps) | 4K UHD (30 fps), 1080p (120 fps) |
| Front | |
| 42 MP Video capture: 4K UHD (60 fps) |
32 MP |
151
Overall
159
Photo
142
Video
126
Overall
135
Photo
117
Video
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.3 | 5.4 |
| WLAN | |
| Wi-Fi 6,Wi-Fi 6E,Wi-Fi 7 Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax | Wi-Fi 6 Multiple antennas, MIMO, Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Type-C, USB 3.2 | Type-C |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Barometer, Emergency SOS via satellite (SMS sending/receiving), Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, QZSS, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC | NFC |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Multiple speakers | Earpiece, Multiple speakers |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n2, n3, n5, n7, n8, n12, n14, n20, n25, n28, n29, n30, n38, n40, n41, n48, n66, n70, n71, n77, n78, n258, n260, n261, mmWave | n1, n2, n3, n5, n7, n8, n12, n20, n28, n38, n40, n41, n48, n66, n77, n78, SA, NSA, Sub-6 |
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 14, 20, 25, 26, 28, 29, 30, 66, 71 | 1, 3, 4, 5, 7, 8, 18, 19, 20, 26, 28, 66 |
| TDD Bands | |
| 38, 40, 41, 48 | 38, 39, 40, 41, 42 |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 6, 8, 19 | 1, 4, 5, 6, 8, 19 |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s | |
| SIM type | |
| Nano SIM, eSIM | Dual Nano SIM |
Alternative variants
With 256GB storage
| Memory | 256GB |
|---|---|
With 12GB RAM and 256GB internal storage
| Memory | 12GB/256GB |
|---|---|
With 512GB internal storage
| Memory | 512GB |
|---|---|
With 1TB internal storage
| Memory | 1024GB |
|---|---|
Discover more
|
|