Google Pixel 9 Pro vs OnePlus 15R Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Google Pixel 9 Pro | OnePlus 15R |
|
Released
·
Sep 04, 2024
|
Released
·
Dec 22, 2025
|
|
6.3-inch · 2856x1280px
|
6.8-inch · 2800x1272px
|
|
Triple camera
|
Dual camera
|
|
16GB · 128GB
|
12GB · 256GB
|
|
4700 mAh
|
7400 mAh
|
| Check prices | Check prices |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Aug 13, 2024 | |
| Prices (MSRP) | |
| 16GB/128GB - $999 | €1229 | 12GB/256GB - €700 |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.02 x 2.83 x 0.33 inches (~0.47 inches with camera bump) 152.8 x 72.0 x 8.5 mm (~12 mm with camera bump) |
6.43 x 3.03 x 0.32 inches 163.4 x 77 x 8.1 mm |
| Weight | |
| 7.02 oz / 199.0 g | 7.51 oz / 213.0 g |
| Materials | |
| Back: Glass (Corning Gorilla Glass Victus) Frame: Aluminum | Back: Glass Frame: Aluminum |
| Resistance | |
| Water, Dust; IP68 | Water, Dust; IP69 |
| Biometrics | |
| Ultrasonic in-screen fingerprint | Ultrasonic in-screen fingerprint |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | Right: Volume control, Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Obsidian, Porcelain, Hazel, Rose Quartz | Charcoal Black, Mint Breeze, Electric Violet |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.3-inch, 86.95% screen-to-body | 6.8-inch, 90.16% screen-to-body |
| Type | |
| OLED, 120Hz, HDR, 3000 nits | AMOLED, 165Hz, HDR10+, 3600 nits |
| Resolution | |
| 2856x1280px, 20:9 ratio, 497 PPI | 2800x1272px, 20:9 ratio, 450 PPI |
| Protection | |
| Corning Gorilla Glass Victus 2 | Corning Gorilla Glass 7i |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| 2655 (Excellent) | 3507 (Excellent) |
| Bright Min | |
| 2 (Good) | 1.9 (Good) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Google Tensor G4 (4 nm) | Snapdragon 8 Gen 5 (3 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 1x3.1GHz Cortex-X4 3x2.6GHz Cortex-A720 4x1.92GHz Cortex-A520 |
Octa-core 2x3.8GHz Oryon V3 Phoenix L 6x3.32GHz Oryon V3 Phoenix M |
| GPU | |
| Mali-G715 MC7 | Adreno 840 |
| Memory | |
| 16GB (LPDDR5X)/128GB (UFS 3.1) 16GB/256GB 16GB/512GB 16GB/1024GB |
12GB (LPDDR5X)/256GB (UFS 4.0) 12GB/512GB |
| Storage expansion | |
| not expandable | not expandable |
| OS | |
| Android (15, 14) | Android (16) |
PhoneArena Performance Test
| GeekBench 6 Single | |
|---|---|
| 1843 | 2604 |
| GeekBench 6 Multi | |
| 3951 | 6802 |
| 3D Mark High | |
| 2548 | 4994 |
| 3D Mark Low | |
| 1673 | 3064 |
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
Battery
| Type | |
|---|---|
| 4700 mAh, Li - Ion | 7400 mAh, Li - Polymer |
| Charging | |
| Fast charging Qi wireless charging, Reverse wireless charging |
Fast charging |
| Charge speed | |
| Wired: 27.0W Wireless: 21.0W |
Wired: 80.0W |
Battery Life Estimate
6h 53min
Browsing
17h 0min
Video
10h 11min
Gaming
7h 21min
Battery Life Estimate
8h 47min
Browsing
18h 10min
Video
13h 0min
Gaming
14h 40min
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Triple camera | Dual camera |
| Main camera | |
| 50 MP (OIS, PDAF) Sensor name: Samsung GNK Aperture size: F1.7 Focal length: 25 mm Sensor size: 1/1.31" Pixel size: 1.2 μm |
50 MP (OIS, PDAF) Aperture size: F1.8 Focal length: 24 mm Sensor size: 1/1.56" Pixel size: 1.0 μm |
| Second camera | |
| 48 MP (Ultra-wide) Sensor name: Sony IMX858 Aperture size: F1.7 Sensor size: 1/2.55" |
8 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Focal Length: 16 mm Sensor size: 1/4" Pixel size: 1.12 μm |
| Third camera | |
| 48 MP (Telephoto) Sensor name: Sony IMX858 Optical zoom: 5.0x Aperture size: F2.8 Focal Length: 113 mm Sensor size: 1/2.55" |
|
| Flash | |
| LED | LED |
| Video recording | |
| 4K UHD (60 fps), 1080p (240 fps) | 4K UHD (120 fps), 1080p (240 fps) |
| Front | |
| 42 MP (PDAF) Video capture: 4K UHD (60 fps) |
32 MP Video capture: 4K UHD (30 fps) |
151
Overall
159
Photo
142
Video
130
Overall
139
Photo
122
Video
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.3 | 6.0 |
| WLAN | |
| Wi-Fi 6,Wi-Fi 6E,Wi-Fi 7 Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
Wi-Fi 6,Wi-Fi 7 Wi-Fi Direct, Hotspot |
| USB | |
| Type-C, USB 3.2 | Type-C, USB 2.0 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Barometer, Emergency SOS via satellite (SMS sending/receiving), Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Hearing aid compatible | |
| M3/T4 | |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC | NFC, Infrared |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Multiple speakers | Earpiece, Multiple speakers |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n2, n3, n5, n7, n8, n12, n14, n20, n25, n28, n29, n30, n38, n40, n41, n48, n66, n70, n71, n258, n260, n261, mmWave International version - n1, n2, n3, n5, n7, n8, n12, n14, n20, n25, n28, n30, n38, n40, n41, n66, n71, n75, n77, n78, n79, SA, NSA, Sub-6 |
5G Ready |
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 29, 30, 66, 71 International version - 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 17, 18, 19, 20, 21, 25, 26, 28, 29, 30, 32, 66, 71 |
|
| TDD Bands | |
| 38, 40, 41, 48 International version - 38, 39, 40, 41, 42, 48 |
|
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 6, 8, 19 | |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s |
| SIM type | |
| Nano SIM, eSIM | Dual Nano SIM |
Alternative variants
With 256GB internal storage
| Memory | 256GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $1099 |
With 512GB internal storage
| Memory | 512GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $1219 |
With 1TB internal storage
| Memory | 1024GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $1449 |
International
| 5G Bands | n1, n2, n3, n5, n7, n8, n12, n14, n20, n25, n28, n30, n38, n40, n41, n66, n71, n75, n77, n78, n79, SA, NSA, Sub-6 |
|---|---|
| LTE Bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 17, 18, 19, 20, 21, 25, 26, 28, 29, 30, 32, 66, 71 |
| TDD Bands | 38, 39, 40, 41, 42, 48 |
Discover more
|
|