Google Pixel 8a vs Samsung Galaxy A56 5G Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Google Pixel 8a | Samsung Galaxy A56 5G |
|
Released
·
May 14, 2024
|
Released
·
Mar 27, 2025
|
|
6.1-inch · 2400x1080px
|
6.7-inch · 2340x1080px
|
|
Dual camera
|
Triple camera
|
|
8GB · 128GB
|
8GB · 128GB
|
|
4492 mAh
|
5000 mAh
|
| Check prices | |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| May 07, 2024 | Mar 01, 2025 |
| Prices (MSRP) | |
| 8GB/128GB - $499 | €549 | 8GB/128GB - $499 |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 5.99 x 2.84 x 0.35 inches 152.1 x 72.2 x 8.9 mm |
6.39 x 3.05 x 0.29 inches (~0.35 inches with camera bump) 162.2 x 77.5 x 7.4 mm (~8.9 mm with camera bump) |
| Weight | |
| 6.63 oz / 188.0 g | 6.98 oz / 198.0 g |
| Materials | |
| Back: Plastic Frame: Aluminum | Back: Glass (Corning Gorilla Glass Victus+) Frame: Aluminum |
| Resistance | |
| Water, Dust; IP67 | Water, Dust; IP67 |
| Biometrics | |
| Fingerprint (touch) | Optical in-screen fingerprint |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | Right: Volume control, Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Obsidian, Porcelain, Bay, Aloe | Pink, Olive, Graphite, Lightgray |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.1-inch, 81.28% screen-to-body | 6.7-inch, 87.64% screen-to-body |
| Type | |
| OLED, 120Hz, HDR, 2000 nits | Super AMOLED, 120Hz, HDR, 1900 nits |
| Resolution | |
| 2400x1080px, 20:9 ratio, 431 PPI | 2340x1080px, 19.5:9 ratio, 385 PPI |
| Protection | |
| Corning Gorilla Glass 3 | Corning Gorilla Glass Victus+ |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| 1903 (Excellent) | 1715 (Good) |
| Bright Min | |
| 1.8 (Good) | 1.6 (Good) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Google Tensor G3 (4 nm) | Samsung Exynos 1580 |
| Processor | |
| Nona-core 1x3.0GHz Cortex-X3 4x2.45GHz Cortex-A715 4x2.15GHz Cortex-A510 |
Octa-core 1x2.9GHz 3x2.6GHz 4x1.9GHz |
| GPU | |
| Immortalis-G715s MC10 | Xclipse 540 |
| Memory | |
| 8GB (LPDDR5X)/128GB (UFS 3.1) 8GB/256GB | 8GB (LPDDR4)/128GB (UFS 3.1) 8GB/256GB 12GB/256GB |
| Storage expansion | |
| not expandable | not expandable |
| OS | |
| Android (15, 14) | Android (15) |
PhoneArena Performance Test
| GeekBench 6 Single | |
|---|---|
| 1621 | 1361 |
| GeekBench 6 Multi | |
| 4277 | 3894 |
| 3D Mark High | |
| 2419 | 1322 |
| 3D Mark Low | |
| 1624 | 1313 |
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
Battery
| Type | |
|---|---|
| 4492 mAh, Li - Polymer | 5000 mAh, Li - Ion |
| Charging | |
| Fast charging Qi wireless charging |
Fast charging |
| Charge speed | |
| Wired: 18.0W Wireless: 7.5W |
Wired: 45.0W |
Battery Life Estimate
5h 51min
Browsing
13h 53min
Video
8h 34min
Gaming
7h 16min
Battery Life Estimate
7h 3min
Browsing
17h 46min
Video
9h 9min
Gaming
10h 11min
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Dual camera | Triple camera |
| Main camera | |
| 64 MP (OIS, PDAF) Aperture size: F1.9 Focal length: 26 mm Sensor size: 1/1.73" Pixel size: 0.8 μm |
50 MP (OIS, PDAF) Aperture size: F1.8 Sensor size: 1/1.56" Pixel size: 1.0 μm |
| Second camera | |
| 13 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Pixel size: 1.12 μm | 12 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Sensor size: 1/3.06" Pixel size: 1.12 μm |
| Third camera | |
| 5 MP (Macro) Aperture size: F2.4 |
|
| Flash | |
| LED | LED |
| Video recording | |
| 4K UHD (60 fps) | 4K UHD (30 fps) |
| Front | |
| 13 MP | 12 MP Video capture: 4K UHD (30 fps) |
134
Overall
142
Photo
127
Video
122
Overall
131
Photo
113
Video
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.3 | 5.3 |
| WLAN | |
| Wi-Fi 6,Wi-Fi 6E Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax | Wi-Fi 6 Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Type-C, USB 3.2 | Type-C, USB 2.0 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Barometer, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, QZSS, NavIC, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, QZSS, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC | NFC |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Multiple speakers | Earpiece, Multiple speakers |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n2, n3, n5, n7, n8, n20, n28, n48, n66, n71, n77, n78, n260, n261, SA, NSA, Sub-6, mmWave | n1, n3, n5, n7, n8, n20, n28, n38, n40, n41, n66, n77, n78, SA, NSA, Sub-6 |
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 17, 20, 25, 26, 28, 29, 30, 66, 71 | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 20, 25, 26, 28, 32, 66 |
| TDD Bands | |
| 38, 41 | 38, 40, 41 |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 6, 8 | 1, 2, 4, 5, 8 |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s |
| SIM type | |
| Nano SIM, eSIM | Dual Nano SIM + eSIM |
Alternative variants
With 256GB internal storage
| Memory | 256GB |
|---|---|
With 256GB internal storage
| Memory | 256GB |
|---|---|
With 12GB RAM and 256GB internal storage
| Memory | 12GB/256GB |
|---|---|
Discover more
|
|