Google Pixel 8 Pro vs Samsung Galaxy S25 Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Google Pixel 8 Pro | Samsung Galaxy S25 |
|
Released
·
Oct 12, 2023
|
Released
·
Feb 07, 2025
|
|
6.7-inch · 2992x1344px
|
6.2-inch · 2340x1080px
|
|
Triple camera
|
Triple camera
|
|
12GB · 128GB
|
12GB · 128GB
|
|
5050 mAh
|
4000 mAh
|
| Check prices | Check prices |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Oct 04, 2023 | Jan 22, 2025 |
| Prices (MSRP) | |
| 12GB/128GB - $999 | €1099 | 12GB/128GB - $799 | €899 12GB/256GB - $859 12GB/512GB - $959 |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.40 x 3.01 x 0.35 inches (~0.42 inches with camera bump) 162.6 x 76.5 x 8.8 mm (~10.56 mm with camera bump) |
5.78 x 2.78 x 0.28 inches (~0.33 inches with camera bump) 146.9 x 70.5 x 7.2 mm (~8.45 mm with camera bump) |
| Weight | |
| 7.51 oz / 213.0 g | 5.71 oz / 162.0 g |
| Materials | |
| Back: Glass (Corning Gorilla Glass Victus 2) Frame: Aluminum | Back: Glass (Corning Gorilla Glass Victus 2) Frame: Aluminum |
| Resistance | |
| Water, Dust; IP68 | Water, Dust; IP68 |
| Biometrics | |
| Optical in-screen fingerprint | Ultrasonic in-screen fingerprint |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | Right: Volume control, Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Obsidian, Porcelain, Bay | Icy Blue, Mint, Navy, Silver Shadow |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.7-inch, 87.10% screen-to-body | 6.2-inch, 91.02% screen-to-body |
| Type | |
| OLED, 120Hz, HDR, 2400 nits | Dynamic AMOLED, 120Hz, HDR, 2600 nits |
| Resolution | |
| 2992x1344px, 20:9 ratio, 490 PPI | 2340x1080px, 19.5:9 ratio, 416 PPI |
| Protection | |
| Corning Gorilla Glass Victus 2 | Corning Gorilla Glass Victus 2 |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| 2055 (Excellent) | 2394 (Excellent) |
| Bright Min | |
| 1.9 (Good) | 0.86 (Excellent) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Google Tensor G3 (4 nm) | Snapdragon 8 Elite SM8750-AB (3 nm) |
| Processor | |
| Nona-core 1x3.0GHz Cortex-X3 4x2.45GHz Cortex-A715 4x2.15GHz Cortex-A510 |
Octa-core 2x4.47GHz Oryon V2 PhoenixL 6x3.53GHz Oryon V2 PhoenixM |
| GPU | |
| Immortalis-G715s MC10 | Adreno 830 |
| Memory | |
| 12GB (LPDDR5X)/128GB (UFS 3.1) 12GB/256GB 12GB/512GB 12GB/1024GB |
12GB (LPDDR5X)/128GB (UFS 4.0) 12GB/256GB 12GB/512GB |
| Storage expansion | |
| not expandable | not expandable |
| OS | |
| Android (15, 14) | Android (15), up to 7 OS updates |
PhoneArena Performance Test
| GeekBench 6 Single | |
|---|---|
| 1720 | 3031 |
| GeekBench 6 Multi | |
| 4268 | 9626 |
| 3D Mark High | |
| 2382 | 5959 |
| 3D Mark Low | |
| 1622 | 2500 |
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
Battery
| Type | |
|---|---|
| 5050 mAh, Li - Ion | 4000 mAh, Li - Ion |
| Charging | |
| Fast charging Qi wireless charging | Fast charging Qi wireless charging, Reverse wireless charging |
| Charge speed | |
| Wired: 30.0W Wireless: 23.0W |
Wired: 25.0W Wireless: 15.0W |
Battery Life Estimate
7h 3min
Browsing
15h 51min
Video
10h 32min
Gaming
9h 35min
Battery Life Estimate
7h 6min
Browsing
18h 29min
Video
8h 1min
Gaming
12h 20min
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Triple camera | Triple camera |
| Main camera | |
| 50 MP (OIS, Laser and PDAF) Sensor name: Samsung S5KGM5 Aperture size: F1.7 Sensor size: 1/1.31" Pixel size: 1.2 μm |
50 MP (OIS, PDAF) Sensor name: Samsung GN3 Aperture size: F1.8 Focal length: 24 mm Sensor size: 1/1.56" Pixel size: 1.0 μm |
| Second camera | |
| 48 MP (Telephoto, OIS) Sensor name: Sony IMX787 Optical zoom: 5.0x Aperture size: F2.8 Sensor size: 1/2.55" Pixel size: 0.7 μm |
12 MP (Ultra-wide) Sensor name: Sony IMX564 Aperture size: F2.2 Focal Length: 13 mm Sensor size: 1/2.55" Pixel size: 1.4 μm |
| Third camera | |
| 48 MP (Ultra-wide, OIS, Autofocus) Aperture size: F1.9 Pixel size: 0.8 μm |
10 MP (Telephoto) Sensor name: Samsung S5K3K1 Optical zoom: 3.0x Aperture size: F2.4 Focal Length: 67 mm Sensor size: 1/3.94" Pixel size: 1.0 μm |
| Flash | |
| LED | LED |
| Video recording | |
| 4K UHD (60 fps), 1080p (240 fps) | 8K UHD (30 fps), 4K UHD (60 fps), 1080p (240 fps) HDR, Continuous autofocus, Picture-taking during video recording |
| Front | |
| 10.5 MP Video capture: 4K UHD (60 fps) | 12 MP (HDR) Video capture: 4K UHD (60 fps) |
150
Overall
158
Photo
142
Video
147
Overall
151
Photo
142
Video
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.3 | 5.4 |
| WLAN | |
| Wi-Fi 6,Wi-Fi 7 Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax | Wi-Fi 6,Wi-Fi 6E,Wi-Fi 7 Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Type-C, USB 3.1 | Type-C, USB 3.2 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Barometer, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Barometer, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Hearing aid compatible | |
| M3/T4 | |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC | NFC, Ultra Wideband (UWB) |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Multiple speakers | Earpiece, Multiple speakers |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n2, n3, n5, n7, n8, n12, n20, n25, n28, n29, n30, n38, n40, n41, n48, n66, n70, n71, n77, n78, n258, n260, n261, SA, NSA, Sub-6, mmWave | n1, n2, n5, n7, n25, n28, n41, n66, n71, n258, n260, n261, SA, NSA, Sub-6, mmWave, 5G Ready |
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 29, 30, 66, 71 | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 19, 20, 25, 28, 30, 71 |
| TDD Bands | |
| 38, 39, 40, 41, 46, 48 | 38, 39, 40, 41 |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 6, 8, 19 | 1, 2, 4, 5, 8 |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s | LTE-A Pro Cat 20 (2000/150 Mbit/s) |
| SIM type | |
| Nano SIM, eSIM | Nano SIM, eSIM |
Regulatory Approval
| FCC approval | |
|---|---|
| Date approved: Aug 30, 2023 FCC ID value: A4RG1MNW | Date approved: Nov 26, 2024 FCC ID value: A3LSMS931U |
| Measured SAR | |
| Head: 1.00 W/kg Body: 0.99 W/kg Simultaneous Transmission: 1.59 W/kg Wireless Router: 0.85 W/kg |
Head: 1.13 W/kg Body: 0.81 W/kg Simultaneous Transmission: 1.08 W/kg |
Alternative variants
With 256GB internal storage
| Memory | 256GB |
|---|---|
With 256GB internal storage
| Memory | 256GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $860 |
With 512GB internal storage
| Memory | 512GB |
|---|---|
With 512GB internal storage
| Memory | 512GB |
|---|---|
With 1TB internal storage
| Memory | 1024GB |
|---|---|
Discover more
|
|