Google Pixel 8 Pro vs OnePlus 13 Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Google Pixel 8 Pro | OnePlus 13 |
|
Released
·
Oct 12, 2023
|
Released
·
Jan 07, 2025
|
|
6.7-inch · 2992x1344px
|
6.8-inch · 3168x1440px
|
|
Triple camera
|
Triple camera
|
|
12GB · 128GB
|
12GB · 256GB
|
|
5050 mAh
|
6000 mAh
|
| Check prices | Check prices |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Oct 04, 2023 | Oct 31, 2024 |
| Prices (MSRP) | |
| 12GB/128GB - $999 | €1099 | 12GB/256GB - $900 | €999 16GB/512GB - $1000 | €1049 |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.40 x 3.01 x 0.35 inches (~0.42 inches with camera bump) 162.6 x 76.5 x 8.8 mm (~10.56 mm with camera bump) |
6.41 x 3.01 x 0.33 inches 162.9 x 76.5 x 8.5 mm |
| Weight | |
| 7.51 oz / 213.0 g | 7.41 oz / 210.0 g |
| Materials | |
| Back: Glass (Corning Gorilla Glass Victus 2) Frame: Aluminum | Back: Glass Frame: Aluminum |
| Resistance | |
| Water, Dust; IP68 | Water, Dust; IP69 |
| Biometrics | |
| Optical in-screen fingerprint | Ultrasonic in-screen fingerprint |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | Right: Volume control, Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Obsidian, Porcelain, Bay | Black, Blue, White |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.7-inch, 87.10% screen-to-body | 6.8-inch, 90.88% screen-to-body |
| Type | |
| OLED, 120Hz, HDR, 2400 nits | AMOLED, 120Hz, 4500 nits |
| Resolution | |
| 2992x1344px, 20:9 ratio, 490 PPI | 3168x1440px, 20:9 ratio, 510 PPI |
| Protection | |
| Corning Gorilla Glass Victus 2 | Corning Gorilla Glass Victus 2 |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| 2055 (Excellent) | 2326 (Excellent) |
| Bright Min | |
| 1.9 (Good) | 1.8 (Good) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Google Tensor G3 (4 nm) | Snapdragon 8 Elite SM8750-AB (3 nm) |
| Processor | |
| Nona-core 1x3.0GHz Cortex-X3 4x2.45GHz Cortex-A715 4x2.15GHz Cortex-A510 |
Octa-core 2x4.32GHz Oryon V2 PhoenixL 6x3.53GHz Oryon V2 PhoenixM |
| GPU | |
| Immortalis-G715s MC10 | Adreno 830 |
| Memory | |
| 12GB (LPDDR5X)/128GB (UFS 3.1) 12GB/256GB 12GB/512GB 12GB/1024GB |
12GB (LPDDR5X)/256GB (UFS 4.0) 12GB/512GB 16GB/512GB 24GB/1024GB |
| Storage expansion | |
| not expandable | not expandable |
| OS | |
| Android (15, 14) | Android (15) |
PhoneArena Performance Test
| GeekBench 6 Single | |
|---|---|
| 1720 | 2967 |
| GeekBench 6 Multi | |
| 4268 | 9081 |
| 3D Mark High | |
| 2382 | 6330 |
| 3D Mark Low | |
| 1622 | 4452 |
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
Battery
| Type | |
|---|---|
| 5050 mAh, Li - Ion | 6000 mAh, Si - Carbon |
| Charging | |
| Fast charging Qi wireless charging | Fast charging Qi wireless charging, Reverse wireless charging |
| Charge speed | |
| Wired: 30.0W Wireless: 23.0W |
Wired: 100.0W Wireless: 50.0W |
Battery Life Estimate
7h 3min
Browsing
15h 51min
Video
10h 32min
Gaming
9h 35min
Battery Life Estimate
7h 30min
Browsing
21h 34min
Video
9h 12min
Gaming
8h 12min
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Triple camera | Triple camera |
| Main camera | |
| 50 MP (OIS, Laser and PDAF) Sensor name: Samsung S5KGM5 Aperture size: F1.7 Sensor size: 1/1.31" Pixel size: 1.2 μm |
50 MP (OIS, PDAF) Aperture size: F1.6 Focal length: 23 mm Sensor size: 1/1.43" Pixel size: 1.12 μm |
| Second camera | |
| 48 MP (Telephoto, OIS) Sensor name: Sony IMX787 Optical zoom: 5.0x Aperture size: F2.8 Sensor size: 1/2.55" Pixel size: 0.7 μm |
50 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.0 Focal Length: 15 mm |
| Third camera | |
| 48 MP (Ultra-wide, OIS, Autofocus) Aperture size: F1.9 Pixel size: 0.8 μm |
50 MP (Telephoto, Periscope, OIS, PDAF) Optical zoom: 3.0x Aperture size: F2.6 Focal Length: 73 mm |
| Flash | |
| LED | LED |
| Video recording | |
| 4K UHD (60 fps), 1080p (240 fps) | 8K UHD (30 fps), 4K UHD (60 fps), 1080p (240 fps) |
| Front | |
| 10.5 MP Video capture: 4K UHD (60 fps) |
32 MP Video capture: 4K UHD (30 fps) |
150
Overall
158
Photo
142
Video
145
Overall
149
Photo
141
Video
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.3 | 5.4 |
| WLAN | |
| Wi-Fi 6,Wi-Fi 7 Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax | Wi-Fi 6,Wi-Fi 7 Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Type-C, USB 3.1 | Type-C, USB 3.2 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Barometer, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC | NFC |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Multiple speakers | Earpiece, Multiple speakers |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n2, n3, n5, n7, n8, n12, n20, n25, n28, n29, n30, n38, n40, n41, n48, n66, n70, n71, n77, n78, n258, n260, n261, SA, NSA, Sub-6, mmWave | n1, n2, n3, n5, n7, n8, n12, n20, n25, n28, n30, n38, n40, n41, n48, n66, n71, n75, n77, n78 |
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 29, 30, 66, 71 | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 30, 32, 71 |
| TDD Bands | |
| 38, 39, 40, 41, 46, 48 | 38, 39, 40 |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 6, 8, 19 | |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s |
| SIM type | |
| Nano SIM, eSIM | eSIM, Dual Nano SIM |
Regulatory Approval
| FCC approval | |
|---|---|
| Date approved: Aug 30, 2023 FCC ID value: A4RG1MNW | |
| Measured SAR | |
| Head: 1.00 W/kg Body: 0.99 W/kg Simultaneous Transmission: 1.59 W/kg Wireless Router: 0.85 W/kg |
|
Alternative variants
With 256GB internal storage
| Memory | 256GB |
|---|---|
With 512GB internal storage
| Memory | 512GB |
|---|---|
With 512GB internal storage
| Memory | 512GB |
|---|---|
With 16GB RAM and 512GB internal storage
| Memory | 16GB/512GB |
|---|---|
With 1TB internal storage
| Memory | 1024GB |
|---|---|
With 24GB RAM and 1TB internal storage
| Memory | 24GB/1024GB |
|---|---|
Discover more
|
|