Asus ROG Phone 3 vs RedMagic Astra Gaming Tablet Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Asus ROG Phone 3 | RedMagic Astra Gaming Tablet |
|
Released
·
Jul 23, 2020
|
Released
·
Jul 16, 2025
|
|
6.6-inch · 2340x1080px
|
9.1-inch · 240x1504px
|
|
Triple camera
|
Single camera
|
|
12GB · 128GB
|
12GB · 256GB
|
|
6000 mAh
|
8200 mAh
|
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Jul 22, 2020 | Jul 01, 2025 |
| Prices (MSRP) | |
| $499 | |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.73 x 3.07 x 0.39 inches 171 x 78 x 9.85 mm |
8.15 x 5.28 x 0.27 inches 207 x 134.2 x 6.9 mm |
| Weight | |
| 8.47 oz / 240.0 g | 13.05 oz / 370.0 g |
| Materials | |
| Back: Glass (Corning Gorilla Glass 3) Frame: Aluminum | Back: Aluminum Frame: Aluminum |
| Resistance | |
| Water; IP54 | |
| Biometrics | |
| Optical in-screen fingerprint | Fingerprint (touch) |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | |
| Colors | |
| Black glare | Eclipse, Starfrost |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.6-inch, 79.98% screen-to-body | 9.1-inch, 29.68% screen-to-body |
| Type | |
| AMOLED, 144Hz, HDR, 1000 nits | OLED, 165Hz, 1100 nits |
| Resolution | |
| 2340x1080px, 19.5:9 ratio, 391 PPI | 240x1504px, 16:10 ratio, 168 PPI |
| Protection | |
| Corning Gorilla Glass 6 | |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | 1036 (Average) |
| Bright Min | |
| 12 (Poor) | 2.5 (Average) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Snapdragon 865+ SM8250 (7 nm) | Snapdragon 8 Elite SM8750-AB (3 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 3090 MHz Kryo 585 |
Octa-core 2x4.32GHz Oryon V2 Phoenix L 6x3.53GHz Oryon V2 Phoenix M |
| GPU | |
| Yes | Adreno 830 |
| Memory | |
| 12GB (LPDDR5)/128GB (UFS 3.1) 12GB/256GB 12GB/512GB 16GB/512GB |
12GB/256GB |
| Storage expansion | |
| not expandable | |
| OS | |
| Android (11, 10) | Android (15) |
PhoneArena Performance Test
| GeekBench 6 Single | |
|---|---|
| Untested | 2676 |
| GeekBench 6 Multi | |
| Untested | 8292 |
| 3D Mark High | |
| Untested | 6778 |
| 3D Mark Low | |
| Untested | 5531 |
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
Battery
| Type | |
|---|---|
| 6000 mAh | 8200 mAh |
| Charging | |
| Qualcomm Quick Charge 3.0, Qualcomm Quick Charge 4, USB Power Delivery | |
| Charge speed | |
| Wired: 30.0W | |
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
Untested
Video
10h 41min
Gaming
7h 48min
Battery Life Estimate
5h 11min
Browsing
11h 8min
Video
8h 44min
Gaming
5h 26min
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Triple camera | Single camera |
| Main camera | |
| 64 MP (PDAF) Aperture size: F1.8 Focal length: 26 mm Sensor size: 1/1.7" Pixel size: 0.8 μm |
13 MP |
| Second camera | |
| 13 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.4 Focal Length: 11 mm |
|
| Third camera | |
| 5 MP (Macro) Aperture size: F2.0 |
|
| Flash | |
| LED | LED |
| Video recording | |
| 8K UHD (30 fps), 4K UHD (120 fps), 1080p (240 fps), 720p (480 fps) HDR, Time-lapse video, Hyperlapse, Picture-taking during video recording, EIS |
Yes |
| Front | |
| 24 MP | 9 MP |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.1 | 5.4 |
| WLAN | |
| Wi-Fi 6,dual-band MIMO, Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
Yes Wi-Fi Direct 802.11 a, b, g, n, ac |
| USB | |
| Type-C, USB 3.1 | Type-C, USB 3.2 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Hall (for flip covers), Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Ambient light sensor |
| Hearing aid compatible | |
| M3/T4 | |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning | |
| Other | |
| NFC | Tethering, Computer sync, OTA sync |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Multiple speakers | Loudspeaker |
| Features | |
| aptX, aptX-HD | Album art cover, Background playback |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation | |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n2, n3, n5, n28, n41, n66, n71, n77, n78, n79 | |
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 29, 30, 32, 66, 71 | |
| TDD Bands | |
| 34, 38, 39, 40, 41, 42, 48 | |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 6, 8 | |
| Data Speed | |
| LTE-A Pro Cat 20 (2000/150 Mbit/s), HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s | |
| Dual SIM | |
| Yes | |
| SIM type | |
| Nano SIM | |
Regulatory Approval
| FCC approval | |
|---|---|
| Date approved: Sep 22, 2020 FCC ID value: MSQI003D | |
| Measured SAR | |
| Head: 1.15 W/kg Body: 0.62 W/kg Simultaneous Transmission: 1.59 W/kg Wireless Router: 1.17 W/kg Phablet: 3.53 W/kg |
|
Alternative variants
with 256GB storage
| Memory | 256GB |
|---|---|
with 512GB storage
| Memory | 512GB |
|---|---|
with 16GB RAM
| Memory | 16GB/512GB |
|---|---|
Discover more
|
|