Apple iPhone SE (2022) vs Google Pixel 9a Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Apple iPhone SE (2022) | Google Pixel 9a |
|
Released
·
Mar 18, 2022
|
Released
·
Mar 26, 2025
|
|
4.7-inch · 1334x750px
|
6.3-inch · 2424x1080px
|
|
Single camera
|
Dual camera
|
|
4GB · 64GB
|
8GB · 128GB
|
|
2018 mAh
|
5100 mAh
|
| Check prices | Check prices |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Mar 08, 2022 | Mar 19, 2025 |
| Prices (MSRP) | |
| $429 | 8GB/128 - $499 | €599 8GB/256GB - $599 | €649 |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 5.45 x 2.65 x 0.29 inches 138.4 x 67.3 x 7.3 mm |
6.09 x 2.88 x 0.35 inches (~0.37 inches with camera bump) 154.7 x 73.2 x 8.9mm (~9.4 mm with camera bump) |
| Weight | |
| 5.08 oz / 144.0 g | 6.56 oz / 186.0 g |
| Materials | |
| Back: Ceramic Frame: Aluminum | Back: Plastic Frame: Aluminum |
| Resistance | |
| Water, Dust; IP67 | Water, Dust; IP68 |
| Biometrics | |
| Fingerprint (touch) | Optical in-screen fingerprint |
| Keys | |
| Left: Volume control, Other; Right: Lock/Unlock key | Right: Volume control, Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Obsidian, Porcelain, Iris, Peony | |
Display
| Size | |
|---|---|
| 4.7-inch, 65.34% screen-to-body | 6.3-inch, 79.39% screen-to-body |
| Type | |
| IPS LCD, 625 nits | P-OLED, 120Hz, HDR, 2700 nits |
| Resolution | |
| 1334x750px, 16:9 ratio, 326 PPI | 2424x1080px, 20:9 ratio, 421 PPI |
| Protection | |
| Ceramic Shield | Corning Gorilla Glass 3 |
| Features | |
| Oleophobic coating | |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | 2561 (Excellent) |
| Bright Min | |
| 3.1 (Poor) | 1.8 (Good) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Apple A15 Bionic (5 nm) | Google Tensor G4 (4 nm) |
| Processor | |
| Hexa-core 3220 MHz Avalanche and Blizzard |
Octa-core 1x3.1GHz Cortex-X4 3x2.6GHz Cortex-A720 4x1.92GHz Cortex-A520 |
| GPU | |
| Apple 4-core | Mali-G715 MC7 |
| Memory | |
| 4GB/64GB 4GB/128GB 4GB/256GB |
8GB (LPDDR5X)/128GB (UFS 3.1) 8GB/256GB |
| Storage expansion | |
| not expandable | not expandable |
| OS | |
| iOS (15.x) | Android (15) |
PhoneArena Performance Test
| GeekBench 6 Single | |
|---|---|
| 2234 | 1687 |
| GeekBench 6 Multi | |
| 5168 | 4385 |
| 3D Mark High | |
| 2382 | 2625 |
| 3D Mark Low | |
| 1737 | 2124 |
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
Battery
| Type | |
|---|---|
| 2018 mAh, Li - Ion | 5100 mAh, Li - Ion |
| Charging | |
| USB Power Delivery Qi wireless charging | Fast charging Qi wireless charging |
| Charge speed | |
| Wired: 18.0W Wireless: 7.5W | Wired: 23.0W Wireless: 7.5W |
Battery Life Estimate
3h 57min
Browsing
11h 53min
Video
4h 28min
Gaming
4h 28min
Battery Life Estimate
8h 11min
Browsing
19h 39min
Video
10h 57min
Gaming
12h 30min
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Single camera | Dual camera |
| Main camera | |
| 12 MP (OIS, PDAF) Aperture size: F1.8 |
48 MP (OIS, PDAF) Aperture size: F1.7 Focal length: 25 mm Sensor size: 1/2" Pixel size: 0.8 μm |
| Second camera | |
| 13 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Sensor size: 1/3.1" Pixel size: 1.12 μm |
|
| Flash | |
| LED | Dual LED |
| Video recording | |
| 4K UHD (60 fps), 1080p (240 fps), 720p (30 fps) | 4K UHD (60 fps), 1080p (240 fps) |
| Front | |
| 7 MP | 13 MP Video capture: 4K UHD (30 fps) |
N/A
Overall
N/A
Photo
N/A
Video
134
Overall
143
Photo
126
Video
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.0 | 5.3 |
| WLAN | |
| Wi-Fi 6 Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax | Wi-Fi 6,Wi-Fi 6E Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Lightning | Type-C, USB 3.2 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Barometer, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Barometer, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Hearing aid compatible | |
| M3/T4 | |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, QZSS, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, QZSS, NavIC, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC | NFC |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Loudspeaker | Earpiece, Multiple speakers |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation | |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n2, n3, n5, n8, n20, n25, n28, n38, n40, n41, n48, n66, n71, n77, n78, n79 | n1, n2, n3, n5, n7, n8, n20, n28, n48, n66, n71, n77, n78, n260, n261, SA, NSA, Sub-6, mmWave |
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 17, 18, 19, 20, 21, 25, 26, 28, 29, 30, 32, 66, 71 | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 17, 20, 25, 26, 28, 29, 30, 66, 71 |
| TDD Bands | |
| 38, 41 | |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 6, 8 | |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s |
| SIM type | |
| Nano SIM | Nano SIM, eSIM |
| HD Voice | |
| Yes | |
| VoLTE | |
| Yes | |
Alternative variants
With 128GB internal storage
| Memory | 128GB |
|---|---|
With 512GB internal storage
| Memory | 512GB |
|---|---|
With 256GB internal storage
| Memory | 256GB |
|---|---|
Discover more
|
|