Apple iPhone 12 vs Samsung Galaxy S25 Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Apple iPhone 12 | Samsung Galaxy S25 |
|
Released
·
Oct 23, 2020
|
Released
·
Feb 07, 2025
|
|
6.1-inch · 2532x1170px
|
6.2-inch · 2340x1080px
|
|
Dual camera
|
Triple camera
|
|
4GB · 64GB
|
12GB · 128GB
|
|
2815 mAh
|
4000 mAh
|
| Check prices | Check prices |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Oct 13, 2020 | Jan 22, 2025 |
| Prices (MSRP) | |
| 4GB/64GB - $829 | 12GB/128GB - $799 | €899 12GB/256GB - $859 12GB/512GB - $959 |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 5.78 x 2.81 x 0.29 inches (~0.35 inches with camera bump) 146.7 x 71.5 x 7.4 mm (~8.88 mm with camera bump) |
5.78 x 2.78 x 0.28 inches (~0.33 inches with camera bump) 146.9 x 70.5 x 7.2 mm (~8.45 mm with camera bump) |
| Weight | |
| 5.78 oz / 164.0 g | 5.71 oz / 162.0 g |
| Materials | |
| Back: Glass Frame: Aluminum | Back: Glass (Corning Gorilla Glass Victus 2) Frame: Aluminum |
| Resistance | |
| Water, Dust; IP68 | Water, Dust; IP68 |
| Biometrics | |
| 3D Face unlock | Ultrasonic in-screen fingerprint |
| Keys | |
| Left: Volume control, Other; Right: Lock/Unlock key | Right: Volume control, Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Black, White, Red, Green, Blue, Purple | Icy Blue, Mint, Navy, Silver Shadow |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.1-inch, 87.24% screen-to-body | 6.2-inch, 91.02% screen-to-body |
| Type | |
| OLED, 60Hz, HDR, 1200 nits | Dynamic AMOLED, 120Hz, HDR, 2600 nits |
| Resolution | |
| 2532x1170px, 19.5:9 ratio, 457 PPI | 2340x1080px, 19.5:9 ratio, 416 PPI |
| Protection | |
| Ceramic Shield | Corning Gorilla Glass Victus 2 |
| Features | |
| HDR support, Oleophobic coating, Scratch-resistant glass, Ambient light sensor, Proximity sensor | |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | 2394 (Excellent) |
| Bright Min | |
| 1.8 (Good) | 0.86 (Excellent) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Apple A14 Bionic (5 nm) | Snapdragon 8 Elite SM8750-AB (3 nm) |
| Processor | |
| Hexa-core 3100 MHz |
Octa-core 2x4.47GHz Oryon V2 PhoenixL 6x3.53GHz Oryon V2 PhoenixM |
| GPU | |
| Yes | Adreno 830 |
| Memory | |
| 4GB (LPDDR4)/64GB (NVMe) 4GB/128GB 4GB/256GB |
12GB (LPDDR5X)/128GB (UFS 4.0) 12GB/256GB 12GB/512GB |
| Storage expansion | |
| not expandable | not expandable |
| OS | |
| iOS (16.x, 15.x, 14.x) | Android (15), up to 7 OS updates |
PhoneArena Performance Test
| GeekBench 6 Single | |
|---|---|
| 2009 | 3031 |
| GeekBench 6 Multi | |
| 4369 | 9626 |
| 3D Mark High | |
| 2347 | 5959 |
| 3D Mark Low | |
| 1801 | 2500 |
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
Battery
| Type | |
|---|---|
| 2815 mAh, Li - Ion | 4000 mAh, Li - Ion |
| Charging | |
| USB Power Delivery Qi wireless charging, MagSafe wireless charging |
Fast charging Qi wireless charging, Reverse wireless charging |
| Charge speed | |
| Wireless: 15.0W | Wired: 25.0W Wireless: 15.0W |
Battery Life Estimate
4h 59min
Browsing
12h 33min
Video
6h 38min
Gaming
6h 46min
Battery Life Estimate
7h 6min
Browsing
18h 29min
Video
8h 1min
Gaming
12h 20min
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Dual camera | Triple camera |
| Main camera | |
| 12 MP (Sapphire crystal lens cover, OIS, PDAF) Aperture size: F1.6 Focal length: 26 mm |
50 MP (OIS, PDAF) Sensor name: Samsung GN3 Aperture size: F1.8 Focal length: 24 mm Sensor size: 1/1.56" Pixel size: 1.0 μm |
| Second camera | |
| 12 MP (Ultra-wide, Sapphire crystal lens cover) Aperture size: F2.4 Focal Length: 13 mm | 12 MP (Ultra-wide) Sensor name: Sony IMX564 Aperture size: F2.2 Focal Length: 13 mm Sensor size: 1/2.55" Pixel size: 1.4 μm |
| Third camera | |
| 10 MP (Telephoto) Sensor name: Samsung S5K3K1 Optical zoom: 3.0x Aperture size: F2.4 Focal Length: 67 mm Sensor size: 1/3.94" Pixel size: 1.0 μm |
|
| Flash | |
| LED | LED |
| Video recording | |
| 4K UHD (60 fps), 1080p (240 fps) OIS, HDR, Time-lapse video, Continuous autofocus, Picture-taking during video recording | 8K UHD (30 fps), 4K UHD (60 fps), 1080p (240 fps) HDR, Continuous autofocus, Picture-taking during video recording |
| Front | |
| 12 MP (EIS, HDR, Slow-motion videos) Video capture: 4K UHD (60 fps) | 12 MP (HDR) Video capture: 4K UHD (60 fps) |
N/A
Overall
N/A
Photo
N/A
Video
147
Overall
151
Photo
142
Video
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.0 | 5.4 |
| WLAN | |
| Wi-Fi 6,dual-band MIMO, Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax | Wi-Fi 6,Wi-Fi 6E,Wi-Fi 7 Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Lightning | Type-C, USB 3.2 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Barometer, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Barometer, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Hearing aid compatible | |
| M3/T4 | M3/T4 |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, QZSS, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC, UMA (Wi-Fi Calling) | NFC, Ultra Wideband (UWB) |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Multiple speakers | Earpiece, Multiple speakers |
| Features | |
| Dolby Atmos | |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n2, n3, n5, n7, n8, n12, n20, n25, n28, n38, n40, n41, n66, n71, n77, n78, n79, n260, n261, Sub-6, mmWave | n1, n2, n5, n7, n25, n28, n41, n66, n71, n258, n260, n261, SA, NSA, Sub-6, mmWave, 5G Ready |
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 14, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 29, 30, 32, 66, 71 | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 19, 20, 25, 28, 30, 71 |
| TDD Bands | |
| 34, 38, 39, 40, 41, 42, 46, 48 | 38, 39, 40, 41 |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 8 | 1, 2, 4, 5, 8 |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s | LTE-A Pro Cat 20 (2000/150 Mbit/s) |
| Dual SIM | |
| Yes | |
| SIM type | |
| Nano SIM, eSIM | Nano SIM, eSIM |
| HD Voice | |
| Yes | |
| VoLTE | |
| Yes | |
Regulatory Approval
| FCC approval | |
|---|---|
| Date approved: Nov 26, 2024 FCC ID value: A3LSMS931U | |
| Measured SAR | |
| Head: 1.13 W/kg Body: 0.81 W/kg Simultaneous Transmission: 1.08 W/kg |
|
Alternative variants
with 128GB storage
| Memory | 128GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $879 |
With 256GB internal storage
| Memory | 256GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $860 |
with 256GB storage
| Memory | 256GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $979 |
With 512GB internal storage
| Memory | 512GB |
|---|---|
Discover more
|
|