Apple iPad mini (2019) vs Apple iPad 11th Gen (A16, 2025) Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Apple iPad mini (2019) | Apple iPad 11th Gen (A16, 2025) |
|
Released
·
Mar 18, 2019
|
Released
·
Mar 12, 2025
|
|
7.9-inch · 2048x1536px
|
10.9-inch · 2360x1640px
|
|
Single camera
|
Single camera
|
|
3GB · 256GB
|
6GB · 128GB
|
|
5058 mAh
|
7698 mAh
|
| Check prices | |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Mar 18, 2019 | Mar 04, 2025 |
| Prices (MSRP) | |
| 3GB/256GB - $679 3GB/64GB - $529 Wi-Fi only version - $549 |
$349 |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 8 x 5.3 x 0.24 inches 203.2 x 134.6 x 6.1 mm |
9.79 x 7.07 x 0.28 inches 248.6 x 179.5 x 7 mm |
| Weight | |
| 10.87 oz / 308.2 g Wi-Fi only - 300.5 g |
16.97 oz / 481.0 g |
| Materials | |
| Back: Aluminum | Back: Aluminum Frame: Aluminum |
| Biometrics | |
| Fingerprint (touch) | Fingerprint (touch) |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | |
| Colors | |
| Gold, Gray, Silver | Silver, Blue, Pink, Yellow |
Display
| Size | |
|---|---|
| 7.9-inch, 70.65% screen-to-body | 10.9-inch, 80.44% screen-to-body |
| Type | |
| IPS LCD, 500 nits | IPS LCD, 60Hz, 500 nits |
| Resolution | |
| 2048x1536px, 4:3 ratio, 324 PPI | 2360x1640px, 264 PPI |
| Features | |
| Oleophobic coating, Scratch-resistant glass, Ambient light sensor | |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | 529 (Poor) |
| Bright Min | |
| 2 (Good) | 2 (Good) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Apple A12 Bionic APL1W81 (7 nm) | Apple A16 Bionic (4 nm) |
| Processor | |
| Octa-core Vortex and Tempest |
|
| GPU | |
| Apple 4-core GPU | Apple GPU 4-core |
| Memory | |
| 3GB (LPDDR4)/256GB 3GB/64GB |
6GB/128GB |
| OS | |
| iPadOS (13.x) | iPadOS (18.x) |
PhoneArena Performance Test
| GeekBench 6 Single | |
|---|---|
| Untested | 2464 |
| GeekBench 6 Multi | |
| Untested | 5837 |
| 3D Mark High | |
| Untested | 2538 |
| 3D Mark Low | |
| Untested | 2284 |
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
Battery
| Type | |
|---|---|
| 5058 mAh, Li - Polymer | 7698 mAh |
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
Untested
Video
Untested
Gaming
Untested
Battery Life Estimate
4h 36min
Browsing
10h 17min
Video
6h 20min
Gaming
7h 42min
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Single camera | Single camera |
| Main camera | |
| 8 MP (Autofocus, BSI sensor) Aperture size: F2.4 Focal length: 32 mm Pixel size: 1.12 μm |
12 MP Aperture size: F1.8 |
| Video recording | |
| 1080p (120 fps) Time-lapse video, EIS, Video calling, Video sharing |
Yes |
| Front | |
| 7 MP (HDR) Video capture: 1080p (30 fps) |
12 MP |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.0, Yes | 5.3 |
| WLAN | |
| dual-band MIMO 802.11 a, b, g, n, ac | Wi-Fi 6 Wi-Fi Direct 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Lightning | Type-C, USB 2.0 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Barometer, Ambient light sensor | Accelerometer, Ambient light sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass |
| Other | |
| UMA (Wi-Fi Calling), Tethering, Computer sync, OTA sync, AirDrop | Tethering, Computer sync, OTA sync |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Multiple speakers | Multiple speakers |
| Features | |
| Album art cover, Background playback | |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| 5G Ready | |
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 17, 18, 19, 20, 21, 25, 26, 29, 30, 66, 71 | |
| TDD Bands | |
| 34, 38, 39, 40, 41, 46 | |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 8 | |
| Data Speed | |
| LTE-A Pro Cat 16 (1000/150 Mbit/s), HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s, UMTS | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s |
| Dual SIM | |
| Yes | |
| SIM type | |
| Nano SIM, eSIM | eSIM |
Alternative variants
with 64 GB storage
| Memory | 64GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $529 |
Wi-Fi only with 64 GB storage
| Memory | 64GB |
|---|---|
| Weight | 10.60 oz / 300.5 g |
| Prices (MSRP) | $399 |
Wi-Fi only
| Weight | 10.60 oz / 300.5 g |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $549 |
Discover more
|
|