Apple iPad 10.2-inch vs Apple iPhone 11 Pro Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Apple iPad 10.2-inch | Apple iPhone 11 Pro |
|
Released
·
Sep 25, 2019
|
Released
·
Sep 20, 2019
|
|
10.2-inch · 2160x1620px
|
5.8-inch · 2436x1125px
|
|
Single camera
|
Triple camera
|
|
3GB · 128GB
|
4GB · 64GB
|
|
8827 mAh
|
3046 mAh
|
| Check prices | |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Sep 10, 2019 | Sep 10, 2019 |
| Prices (MSRP) | |
| 3GB/128GB - $559 3GB/32GB - $459 Wi-Fi only version - $429 |
4GB/64GB - $999 |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 9.8 x 6.8 x 0.29 inches 248.9 x 172.7 x 7.4 mm |
5.67 x 2.81 x 0.32 inches 144 x 71.4 x 8.1 mm |
| Weight | |
| 17.39 oz / 493.0 g Wi-Fi only version - 483 g |
6.63 oz / 188.0 g |
| Materials | |
| Back: Aluminum | Back: Glass Frame: Stainless steel |
| Resistance | |
| Water, Dust; IP68 | |
| Biometrics | |
| Fingerprint (touch) | 3D Face unlock |
| Keys | |
| Right: Volume control | Left: Volume control, Other; Right: Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Silver, Space gray, Gold | Gold, Silver, Space gray, Midnight green |
Display
| Size | |
|---|---|
| 10.2-inch, 74.94% screen-to-body | 5.8-inch, 80.37% screen-to-body |
| Type | |
| IPS LCD, 500 nits | OLED, HDR, 800 nits |
| Resolution | |
| 2160x1620px, 4:3 ratio, 265 PPI | 2436x1125px, 19.5:9 ratio, 463 PPI |
| Features | |
| Oleophobic coating, Ambient light sensor | HDR support, Oleophobic coating, Scratch-resistant glass, Ambient light sensor, Proximity sensor |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | Untested |
| Bright Min | |
| 1.3 (Good) | 1.9 (Good) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Apple A10 Fusion APL1W24 (16 nm) | Apple A13 Bionic APL1W85 (7 nm) |
| Processor | |
| Quad-core Hurricane and Zephy |
Hexa-core 2650 MHz Lightning and Thunde |
| GPU | |
| PowerVR 7XT GT7600 Plus | Apple-designed 4 core |
| Memory | |
| 3GB/128GB 3GB/32GB |
4GB (LPDDR4)/64GB (NVMe) 4GB/256GB 4GB/512GB |
| Storage expansion | |
| not expandable | |
| OS | |
| iPadOS (13.x) | iOS (15.x, 14.x, 13.x) |
PhoneArena Performance Test
| GeekBench 6 Single | |
|---|---|
| Untested | 1744 |
| GeekBench 6 Multi | |
| Untested | 4214 |
| 3D Mark High | |
| Untested | Untested |
| 3D Mark Low | |
| Untested | Untested |
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
Battery
| Type | |
|---|---|
| 8827 mAh, Li - Ion | 3046 mAh, Li - Ion |
| Charging | |
| USB Power Delivery Qi wireless charging |
|
| Charge speed | |
| Wired: 18.0W Wireless: 7.5W |
|
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
Untested
Video
Untested
Gaming
Untested
Battery Life Estimate
4h 13min
Browsing
8h 41min
Video
6h 27min
Gaming
6h 38min
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Single camera | Triple camera |
| Main camera | |
| 8 MP (Autofocus, BSI sensor) Aperture size: F2.4 |
12 MP (Sapphire crystal lens cover, OIS, PDAF) Aperture size: F1.8 Focal length: 26 mm Sensor size: 1/2.55" Pixel size: 1.4 μm |
| Second camera | |
| 12 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.4 Focal Length: 13 mm |
|
| Third camera | |
| 12 MP (Telephoto, Sapphire crystal lens cover, OIS, PDAF) Optical zoom: 2.0x Aperture size: F2.0 Focal Length: 52 mm Sensor size: 1/3.4" Pixel size: 1 μm |
|
| Flash | |
| Quad LED | |
| Video recording | |
| 1080p (30 fps), 720p (120 fps) Time-lapse video, EIS |
4K UHD (60 fps), 1080p (240 fps), 720p OIS, Time-lapse video, Continuous autofocus, Picture-taking during video recording |
| Front | |
| 1.2 MP (HDR) Video capture: 720p |
12 MP (EIS, HDR, Slow-motion videos) Video capture: 4K UHD (60 fps) |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 4.2 | 5.0 |
| WLAN | |
| dual-band MIMO, Wi-Fi Direct 802.11 a, b, g, n, ac | Wi-Fi 6,dual-band MIMO, Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Lightning | Lightning |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Barometer, Ambient light sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Barometer, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Hearing aid compatible | |
| M3/T4 | |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| UMA (Wi-Fi Calling) | NFC, UMA (Wi-Fi Calling) |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Multiple speakers | Earpiece, Multiple speakers |
| Features | |
| Dolby Atmos | |
Cellular
| LTE Bands | |
|---|---|
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 17, 18, 19, 20, 21, 25, 26, 29, 30, 66, 71 | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 29, 30, 66, 71 |
| TDD Bands | |
| 34, 38, 39, 40, 41 | 34, 38, 39, 40, 41, 42, 46, 48 |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 8 | 1, 2, 4, 5, 8 |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s, UMTS | LTE-A Pro Cat 19 (1600/150 Mbit/s), HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s, UMTS |
| Dual SIM | |
| Yes | Yes |
| SIM type | |
| Nano SIM, eSIM | Nano SIM, eSIM |
| HD Voice | |
| Yes | |
| VoLTE | |
| Yes | |
Regulatory Approval
| FCC approval | |
|---|---|
| Date approved: Sep 25, 2019 FCC ID value: BCG-E3305A | |
| Measured SAR | |
| Head: 0.90 W/kg Body: 1.00 W/kg Simultaneous Transmission: 1.48 W/kg Wireless Router: 1.00 W/kg |
|
Alternative variants
Wi-Fi only
| Weight | 17.04 oz / 483.0 g |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $429 |
with 512 GB storage
| Memory | 512GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $1349 |
with 32 GB storage
| Memory | 32GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $459 |
with 256 GB storage
| Memory | 256GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $1149 |
with 32 GB storage, Wi-Fi only
| Memory | 32GB |
|---|---|
| Weight | 17.04 oz / 483.0 g |
| Prices (MSRP) | $329 |
Discover more
|
|