Apple iPad 10.2-inch vs Apple iPad (2020) Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Apple iPad 10.2-inch | Apple iPad (2020) |
|
Released
·
Sep 25, 2019
|
Released
·
Sep 18, 2020
|
|
10.2-inch · 2160x1620px
|
10.2-inch · 2160x1620px
|
|
Single camera
|
Single camera
|
|
3GB · 128GB
|
3GB · 32GB
|
|
8827 mAh
|
8827 mAh
|
| Check prices | |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Sep 10, 2019 | Sep 15, 2020 |
| Prices (MSRP) | |
| 3GB/128GB - $559 3GB/32GB - $459 Wi-Fi only version - $429 |
3GB/32GB - $459 3GB/128GB - $559 Wi-Fi only version - $329 |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 9.8 x 6.8 x 0.29 inches 248.9 x 172.7 x 7.4 mm |
9.87 x 6.85 x 0.30 inches 250.6 x 174.1 x 7.5 mm |
| Weight | |
| 17.39 oz / 493.0 g Wi-Fi only version - 483 g |
17.46 oz / 495.0 g Wi-Fi only version - 490 g |
| Materials | |
| Back: Aluminum | Back: Aluminum |
| Biometrics | |
| Fingerprint (touch) | Fingerprint (touch) |
| Keys | |
| Right: Volume control | Right: Volume control |
| Colors | |
| Silver, Space gray, Gold | Silver, Space gray, Gold |
Display
| Size | |
|---|---|
| 10.2-inch, 74.94% screen-to-body | 10.2-inch, 73.86% screen-to-body |
| Type | |
| IPS LCD, 500 nits | IPS LCD, 500 nits |
| Resolution | |
| 2160x1620px, 4:3 ratio, 265 PPI | 2160x1620px, 4:3 ratio, 265 PPI |
| Features | |
| Oleophobic coating, Ambient light sensor | Oleophobic coating, Ambient light sensor |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | Untested |
| Bright Min | |
| 1.3 (Good) | 1.7 (Good) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Apple A10 Fusion APL1W24 (16 nm) | Apple A12 Bionic APL1W81 (7 nm) |
| Processor | |
| Quad-core Hurricane and Zephy |
Quad-core Vortex and Tempest |
| GPU | |
| PowerVR 7XT GT7600 Plus | Apple G11P |
| Memory | |
| 3GB/128GB 3GB/32GB |
3GB/32GB 3GB/128GB |
| Storage expansion | |
| not expandable | |
| OS | |
| iPadOS (13.x) | iPadOS (14.x) |
Battery
| Type | |
|---|---|
| 8827 mAh, Li - Ion | 8827 mAh, Li - Ion |
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
Untested
Video
Untested
Gaming
Untested
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
Untested
Video
11h 13min
Gaming
4h 50min
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Single camera | Single camera |
| Main camera | |
| 8 MP (Autofocus, BSI sensor) Aperture size: F2.4 | 8 MP (Autofocus, BSI sensor) Aperture size: F2.4 |
| Video recording | |
| 1080p (30 fps), 720p (120 fps) Time-lapse video, EIS | 1080p (30 fps), 720p (120 fps) Time-lapse video, EIS |
| Front | |
| 1.2 MP (HDR) Video capture: 720p | 1.2 MP (HDR) Video capture: 720p |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 4.2 | 4.2 |
| WLAN | |
| dual-band MIMO, Wi-Fi Direct 802.11 a, b, g, n, ac | dual-band MIMO 802.11 a, b, g, n, ac |
| USB | |
| Lightning | Lightning |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Barometer, Ambient light sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Barometer, Ambient light sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| UMA (Wi-Fi Calling) | UMA (Wi-Fi Calling) |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| 3.5mm jack | 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Multiple speakers | Multiple speakers |
Cellular
| LTE Bands | |
|---|---|
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 17, 18, 19, 20, 21, 25, 26, 29, 30, 66, 71 | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 17, 18, 19, 20, 21, 25, 26, 29, 30, 66, 71 |
| TDD Bands | |
| 34, 38, 39, 40, 41 | 34, 38, 39, 40, 41 |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 8 | 1, 2, 4, 5, 8 |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s, UMTS | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s, UMTS |
| Dual SIM | |
| Yes | Yes |
| SIM type | |
| Nano SIM, eSIM | Nano SIM, eSIM |
Alternative variants
Wi-Fi only
| Weight | 17.04 oz / 483.0 g |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $429 |
with 128GB storage
| Memory | 128GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $559 |
with 32 GB storage
| Memory | 32GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $459 |
Wi-Fi only
| Weight | 17.28 oz / 490.0 g |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $329 |
with 32 GB storage, Wi-Fi only
| Memory | 32GB |
|---|---|
| Weight | 17.04 oz / 483.0 g |
| Prices (MSRP) | $329 |
Wi-Fi only with 128GB storage
| Memory | 128GB |
|---|---|
| Weight | 17.28 oz / 490.0 g |
| Prices (MSRP) | $429 |
Discover more
|
|