vivo X50 vs Samsung Galaxy A02s Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| vivo X50 | Samsung Galaxy A02s |
|
Released
·
Jul 24, 2020
|
Released
·
Jan 04, 2021
|
|
6.6-inch · 2376x1080px
|
6.5-inch · 1600x720px
|
|
Quad camera
|
Triple camera
|
|
8GB · 128GB
|
3GB · 32GB
|
|
4200 mAh
|
5000 mAh
|
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Nov 24, 2020 | |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.28 x 2.97 x 0.30 inches 159.54 x 75.39 x 7.55 mm |
6.46 x 2.99 x 0.36 inches 164.2 x 75.9 x 9.1 mm |
| Weight | |
| 6.16 oz / 174.5 g | 6.91 oz / 196.0 g |
| Materials | |
| Back: Glass Frame: Aluminum |
Back: Plastic Frame: Plastic |
| Biometrics | |
| Optical in-screen fingerprint | |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | Right: Volume control, Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Frost blue, Glaze black | Black, White, Blue |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.6-inch, 86.92% screen-to-body | 6.5-inch, 81.80% screen-to-body |
| Type | |
| AMOLED, 90Hz, HDR | IPS LCD, 60Hz |
| Resolution | |
| 2376x1080px, 398 PPI | 1600x720px, 20:9 ratio, 270 PPI |
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Snapdragon 765G SM7250-AB (7 nm) | Snapdragon 450 SDM450 (14 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 2400 MHz Kryo 475 |
Octa-core 8x1.8GHz Cortex-A53 |
| GPU | |
| Adreno 620 | Adreno 506 |
| Memory | |
| 8GB (LPDDR4)/128GB (UFS 2.1) 8GB/256GB |
3GB/32GB (eMMC 5.1) 4GB/64GB |
| Storage expansion | |
| not expandable | microSDXC up to 1024 GB |
| OS | |
| Android (10) | Android (12, 11, 10) |
Battery
| Type | |
|---|---|
| 4200 mAh | 5000 mAh, Li - Polymer |
| Charging | |
| Fast charging | Samsung Adaptive Fast Charging |
| Charge speed | |
| Wired: 33.0W | Wired: 15.0W |
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Quad camera | Triple camera |
| Main camera | |
| 48 MP (OIS, PDAF) Aperture size: F1.6 Focal length: 26 mm Pixel size: 0.8 μm |
13 MP (Autofocus) Aperture size: F2.2 |
| Second camera | |
| 8 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Focal Length: 16 mm Sensor size: 1/4" Pixel size: 1.12 μm |
2 MP (Macro) Aperture size: F2.4 |
| Third camera | |
| 13 MP (Telephoto, PDAF) Optical zoom: 2.0x Aperture size: F2.5 Focal Length: 50 mm Sensor size: 1/2.8" Pixel size: 0.8 μm |
2 MP (Depth information) Aperture size: F2.4 |
| Fourth camera | |
| 5 MP (Macro) Aperture size: F2.5 |
|
| Flash | |
| Dual LED | LED |
| Video recording | |
| 4K UHD (30 fps), 1080p (30 fps) Time-lapse video, EIS |
1080p (30 fps) |
| Front | |
| 32 MP Video capture: 1080p (30 fps) |
5 MP |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.1 | 4.2 |
| WLAN | |
| Wi-Fi 6,dual-band MIMO, Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
Yes Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 b, g, n |
| USB | |
| Type-C, USB 2.0 | Type-C, USB 2.0 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC | |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Loudspeaker | Earpiece, Loudspeaker |
| Features | |
| aptX-HD | |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation | |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n3, n28, n41, n77, n78, n79, SA, NSA, Sub-6 | |
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 28 | 1, 3, 5, 7, 8, 20, 28 |
| TDD Bands | |
| 34, 38, 39, 40, 41 | 38, 40, 41 |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 8 | 1, 5, 8 |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s | LTE Cat 4 (150/50 Mbit/s), HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s |
| Dual SIM | |
| Yes | Yes |
| SIM type | |
| Nano SIM | Nano SIM |
Regulatory Approval
| FCC approval | |
|---|---|
| Date approved: Feb 07, 2021 FCC ID value: ZCASMA025U | |
| Measured SAR | |
| Head: 1.00 W/kg Body: 0.85 W/kg Simultaneous Transmission: 1.40 W/kg Wireless Router: 0.85 W/kg |
|
Alternative variants
with 256GB storage
| Memory | 256GB |
|---|---|
with 64GB storage
| Memory | 4GB/64GB |
|---|---|
Discover more
|
|