vivo X100 vs vivo X200 Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| vivo X100 | vivo X200 |
|
Released
·
Nov 21, 2023
|
Released
·
Oct 19, 2024
|
|
6.8-inch · 2800x1280px
|
6.7-inch · 2800x1260px
|
|
Triple camera
|
Triple camera
|
|
12GB · 256GB
|
12GB · 256GB
|
|
5000 mAh
|
5800 mAh
|
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Prices (MSRP) | |
|---|---|
| €1100 | |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.46 x 2.96 x 0.33 inches 164.1 x 75.2 x 8.5 mm |
6.31 x 2.94 x 0.31 inches 160.3 x 74.8 x 8 mm |
| Weight | |
| 7.13 oz / 202.0 g | 6.95 oz / 197.0 g |
| Materials | |
| Back: Glass Frame: Aluminum |
|
| Resistance | |
| Yes; IP68 | Yes; IP69 |
| Biometrics | |
| Optical in-screen fingerprint | Fingerprint (touch) |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | |
| Colors | |
| Black, White, Blue, Orange | Blue, Black, White, Titanium |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.8-inch, 90.90% screen-to-body | 6.7-inch, 89.74% screen-to-body |
| Type | |
| AMOLED, 120Hz, 3000 nits | AMOLED, 120Hz, 4500 nits |
| Resolution | |
| 2800x1280px, 20:9 ratio, 454 PPI | 2800x1260px, 20:9 ratio, 460 PPI |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | 1501 (Good) |
| Bright Min | |
| Untested | 1.7 (Good) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| MediaTek Dimensity 9300 MT6989 (4 nm) | Mediatek Dimensity 9400 (3 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 1x3.25GHz Cortex-X4 3x2.85GHz Cortex-X4 4x2.0GHz Cortex-A720 |
Octa-core 1x3.63GHz Cortex-X925 3x3.3GHz Cortex-X4 4x2.4GHz Cortex-A720 |
| GPU | |
| Immortalis-G720 MC12 | Immortalis-G925 |
| Memory | |
| 12GB/256GB (UFS 4.0) 16GB/256GB 16GB/512GB 16GB/1024GB |
12GB/256GB |
| Storage expansion | |
| not expandable | not expandable |
| OS | |
| Android (14) | Android (15) |
PhoneArena Performance Test
| GeekBench 6 Single | |
|---|---|
| Untested | 2523 |
| GeekBench 6 Multi | |
| Untested | 7454 |
| 3D Mark High | |
| Untested | 6253 |
| 3D Mark Low | |
| Untested | 3216 |
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
Battery
| Type | |
|---|---|
| 5000 mAh | 5800 mAh |
| Charging | |
| Fast charging Reverse wired charging | Reverse wired charging |
| Charge speed | |
| Wired: 120.0W | Wired: 90.0W |
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
Untested
Video
Untested
Gaming
Untested
Battery Life Estimate
7h 54min
Browsing
18h 20min
Video
10h 56min
Gaming
12h 9min
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Triple camera | Triple camera |
| Main camera | |
| 50 MP (OIS, Laser autofocus) Aperture size: F4.6 Sensor size: 1/1.49" |
50 MP (OIS, PDAF) Aperture size: F1.6 Focal length: 23 mm Sensor size: 1/1.56" |
| Second camera | |
| 64 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.0 Focal Length: 15 mm Sensor size: 1/2.76" | 50 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.0 Focal Length: 15 mm Sensor size: 1/2.76" |
| Third camera | |
| 64 MP (Telephoto, Periscope, OIS, PDAF) Optical zoom: 3.0x Aperture size: F2.6 Focal Length: 70 mm Sensor size: 1/2" |
50 MP (Telephoto, Periscope) Optical zoom: 3.0x Aperture size: F2.6 Focal Length: 70 mm |
| Flash | |
| LED | LED |
| Video recording | |
| 4K UHD, 1080p | Yes |
| Front | |
| 32 MP | 32 MP |
N/A
Overall
N/A
Photo
N/A
Video
140
Overall
147
Photo
133
Video
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.4 | 5.4 |
| WLAN | |
| Wi-Fi 6,Wi-Fi 7 Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax | Wi-Fi 6,Wi-Fi 7 Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Type-C, USB 2.0 | Type-C |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, QZSS, NavIC, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, QZSS, NavIC, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC, Infrared | NFC, Infrared |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Multiple speakers | Earpiece, Multiple speakers |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation | |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n3, n5, n8, n28, n38, n40, n41, n77, n78, SA, NSA | 5G Ready |
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 18, 19, 26, 28 | |
| TDD Bands | |
| 34, 38, 39, 40, 41 | |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 6, 8 | |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s | |
| SIM type | |
| Dual Nano SIM | |
Alternative variants
With 16GB RAM
| Memory | 16GB |
|---|---|
With 16GB RAM and 512GB internal storage
| Memory | 16GB/512GB |
|---|---|
With 16GB RAM and 1TB internal storage
| Memory | 16GB/1024GB |
|---|---|
Discover more
|
|