Xiaomi Redmi Note 7 vs Xiaomi Redmi Note 11 Pro 5G Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Xiaomi Redmi Note 7 | Xiaomi Redmi Note 11 Pro 5G |
|
Released
·
Jan 15, 2019
|
Released
·
Feb 18, 2022
|
|
6.3-inch · 2340x1080px
|
6.7-inch · 2400x2080px
|
|
Dual camera
|
Triple camera
|
|
4GB · 128GB
|
6GB · 64GB
|
|
4000 mAh
|
5000 mAh
|
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Jan 10, 2019 | |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.27 x 2.96 x 0.32 inches 159.21 x 75.21 x 8.1 mm |
6.46 x 3.00 x 0.32 inches 164.19 x 76.1 x 8.12 mm |
| Weight | |
| 6.56 oz / 186.0 g | 7.13 oz / 202.0 g |
| Materials | |
| Back: Glass (Corning Gorilla Glass 5) | |
| Biometrics | |
| 2D Face unlock, Fingerprint (touch) | Fingerprint (touch) |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | Right: Volume control, Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Black, Blue, Red | Graphite Gray, Polar White, Atlantic Blue |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.3-inch, 81.37% screen-to-body | 6.7-inch, 113.62% screen-to-body |
| Type | |
| IPS LCD | Super AMOLED, 120Hz, HDR, 1200 nits |
| Resolution | |
| 2340x1080px, 19.5:9 ratio, 409 PPI | 2400x2080px, 20:9 ratio, 476 PPI |
| Protection | |
| Corning Gorilla Glass 5 | Corning Gorilla Glass 5 |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | Untested |
| Bright Min | |
| 1 (Excellent) | 2.4 (Average) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Snapdragon 660 SDM660 (14 nm) | Snapdragon 665G SM6375 (6 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 2200 MHz Kryo 260 |
Octa-core 2x2.2GHz Cortex-A78 6x1.7 GHz Cortex-A55 |
| GPU | |
| Adreno 512 | Adreno 619 |
| Memory | |
| 4GB (LPDDR4)/128GB 3GB/32GB 4GB/64GB |
6GB/64GB (UFS 2.2) 6GB/128GB 8GB/128GB |
| Storage expansion | |
| microSDXC up to 256 GB | microSDXC up to 1024 GB |
| OS | |
| Android (9.0 Pie) | Android (11) |
Battery
| Type | |
|---|---|
| 4000 mAh | 5000 mAh |
| Charging | |
| Qualcomm Quick Charge 4 | Fast charging |
| Charge speed | |
| Wired: 67.0W | |
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
Untested
Video
Untested
Gaming
Untested
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
Untested
Video
12h 17min
Gaming
Untested
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Dual camera | Triple camera |
| Main camera | |
| 48 MP (PDAF, CMOS image sensor, BSI sensor) Aperture size: F1.8 Sensor size: 1/2" Pixel size: 0.8 μm |
108 MP (PDAF) Aperture size: F1.9 Focal length: 26 mm Sensor size: 1/1.52” Pixel size: 0.7 μm |
| Second camera | |
| 5 MP (Depth information) Aperture size: F2.4 |
8 MP (Ultra-wide) |
| Third camera | |
| 2 MP (Macro) Aperture size: F2.4 Focal Length: 50 mm |
|
| Flash | |
| Dual LED | LED |
| Video recording | |
| 1080p (120 fps), 720p (120 fps) Continuous autofocus, EIS, Video calling, Video sharing |
4K UHD (30 fps), 1080p (120 fps), 720p (960 fps) |
| Front | |
| 13 MP (HDR) Video capture: 1080p (30 fps) |
16 MP |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.0 | 5.1 |
| WLAN | |
| dual-band Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac | dual-band Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 b, g, n, ac |
| USB | |
| Type-C | Type-C, USB 2.0 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| Infrared, VoIP, Tethering, Computer sync, OTA sync | NFC, Infrared |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| 3.5mm jack | 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Loudspeaker | Earpiece, Multiple speakers |
| Features | |
| Album art cover, Background playback | |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | Wireless screen share |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation | Noise cancellation |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n3, n5, n7, n8, n20, n28, n38, n40, n41, n66, n77, n78 | |
| LTE Bands | |
| 2, 3, 4, 5, 7, 8, 20 | 1, 3, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 26, 28, 32, 66 |
| TDD Bands | |
| 38, 40 | 38, 40, 41 |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 8 | 1, 3, 4, 5, 6, 8, 19 |
| Data Speed | |
| LTE-A Cat 9 (450/50 Mbit/s), HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s |
| Dual SIM | |
| Yes | Yes |
| SIM type | |
| Nano SIM | Nano SIM |
Alternative variants
with 64 GB storage
| Memory | 64GB |
|---|---|
With 128GB internal storage
| Memory | 128GB |
|---|---|
with 32 GB storage
| Memory | 3GB/32GB |
|---|---|
With 8GB RAM and 128GB internal storage
| Memory | 8GB/128GB |
|---|---|
Discover more
|
|