Xiaomi Redmi Note 15 Pro vs Samsung Galaxy A36 5G Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Xiaomi Redmi Note 15 Pro | Samsung Galaxy A36 5G |
|
Released
·
Jan 06, 2026
|
Released
·
Mar 26, 2025
|
|
6.8-inch · 2392x1080px
|
6.7-inch · 2340x1080px
|
|
Dual camera
|
Triple camera
|
|
8GB · 256GB
|
6GB · 128GB
|
|
6500 mAh
|
5000 mAh
|
| Check prices | Check prices |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Dec 18, 2025 | Mar 01, 2025 |
| Prices (MSRP) | |
| 8GB/256GB - $400 | 6GB/128GB - $399 |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.43 x 3.00 x 0.31 inches 163.2 x 76.3 x 8 mm |
6.41 x 3.08 x 0.29 inches (~0.34 inches with camera bump) 162.9 x 78.2 x 7.4 mm (~8.7 mm with camera bump) |
| Weight | |
| 6.88 oz / 195.0 g | 6.88 oz / 195.0 g |
| Materials | |
| Back: Plastic Frame: Aluminum |
Back: Glass (Corning Gorilla Glass Victus+) Frame: Plastic |
| Resistance | |
| Water, Dust; IP65 | Water, Dust; IP67 |
| Biometrics | |
| Optical in-screen fingerprint | Optical in-screen fingerprint |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | Right: Volume control, Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Black, Glacier Blue, Titanium | Lavender, Black, White, Lime |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.8-inch, 89.11% screen-to-body | 6.7-inch, 86.51% screen-to-body |
| Type | |
| AMOLED, 120Hz, 3200 nits | Super AMOLED, 120Hz, HDR, 1900 nits |
| Resolution | |
| 2392x1080px, 20:9 ratio, 388 PPI | 2340x1080px, 19.5:9 ratio, 385 PPI |
| Protection | |
| Corning Gorilla Glass Victus 2 | Corning Gorilla Glass Victus+ |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| 3233 (Excellent) | 1748 (Good) |
| Bright Min | |
| 2.1 (Average) | 1.6 (Good) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| MediaTek Helio G200 Ultra (6 nm) | Snapdragon 6 Gen 3 (4 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 2x2.5GHz Cortex-A76 6x2.0GHz Cortex-A55 |
Octa-core 4x2.4GHz Cortex-A78 4x1.8GHz Cortex-A55 |
| GPU | |
| Mali-G57 MC2 | Adreno 710 |
| Memory | |
| 8GB/256GB (UFS 2.2) 12GB/256GB 12GB/512GB |
6GB (LPDDR4)/128GB (UFS 2.2) 8GB/128GB 8GB/256GB 12GB/256GB |
| Storage expansion | |
| not expandable | |
| OS | |
| Android (15) | Android (15) |
PhoneArena Performance Test
| GeekBench 6 Single | |
|---|---|
| 665 | 1019 |
| GeekBench 6 Multi | |
| 1830 | 2915 |
| 3D Mark High | |
| 378 | 914 |
| 3D Mark Low | |
| 375 | 909 |
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
Battery
| Type | |
|---|---|
| 6500 mAh, Li - Ion | 5000 mAh, Li - Ion |
| Charging | |
| Fast charging Reverse wired charging |
Fast charging |
| Charge speed | |
| Wired: 45.0W | Wired: 45.0W |
Battery Life Estimate
9h 39min
Browsing
23h 50min
Video
13h 54min
Gaming
11h 20min
Battery Life Estimate
6h 26min
Browsing
16h 53min
Video
8h 0min
Gaming
9h 8min
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Dual camera | Triple camera |
| Main camera | |
| 200 MP (OIS, PDAF) Aperture size: F1.7 Focal length: 23 mm Sensor size: 1/1.4" Pixel size: 0.56 μm |
50 MP (OIS, PDAF) Aperture size: F1.8 Sensor size: 1/1.96" |
| Second camera | |
| 8 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Focal Length: 15 mm Sensor size: 1/4" Pixel size: 1.12 μm | 8 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Sensor size: 1/4" Pixel size: 1.12 μm |
| Third camera | |
| 5 MP (Macro) Aperture size: F2.4 |
|
| Flash | |
| LED | LED |
| Video recording | |
| 1080p (60 fps) HDR |
4K UHD (30 fps) |
| Front | |
| 32 MP Video capture: 1080p (30 fps) |
12 MP Video capture: 4K UHD (30 fps) |
122
Overall
134
Photo
109
Video
120
Overall
126
Photo
114
Video
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.3 | 5.4 |
| WLAN | |
| Yes Wi-Fi Direct, Hotspot | Wi-Fi 6 Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Type-C, USB 2.0 | Type-C |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Hall (for flip covers), Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, QZSS, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC, Infrared | NFC |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Multiple speakers | Earpiece, Multiple speakers |
| Features | |
| Dolby Atmos | |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n3, n5, n7, n8, n20, n28, n38, n40, n41, n66, n77, n78, 5G Ready | |
| LTE Bands | |
| 1, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 20, 26, 28, 66 | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 20, 25, 26, 28, 32, 66 |
| TDD Bands | |
| 41 | 38, 40, 41 |
| 3G Bands | |
| 1, 3, 5, 8 | 1, 2, 4, 5, 8 |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s | |
| Dual SIM | |
| Yes | |
| SIM type | |
| Dual Nano SIM | Dual Nano SIM + eSIM |
Alternative variants
With 8GB RAM
| Memory | 8GB |
|---|---|
With 8GB RAM and 256GB internal storage
| Memory | 8GB/256GB |
|---|---|
With 12GB RAM and 256GB internal storage
| Memory | 12GB/256GB |
|---|---|
Discover more
|
|