Xiaomi Redmi Note 14 Pro vs Xiaomi Poco M7 Pro Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Xiaomi Redmi Note 14 Pro | Xiaomi Poco M7 Pro |
|
Released
·
Jan 16, 2025
|
Released
·
Dec 20, 2024
|
|
6.7-inch · 2400x1080px
|
6.7-inch · 2400x1080px
|
|
Triple camera
|
Dual camera
|
|
8GB · 128GB
|
6GB · 128GB
|
|
5500 mAh
|
5110 mAh
|
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Jan 10, 2025 | Dec 20, 2024 |
| Prices (MSRP) | |
| 8GB/128GB - $349 | 6GB/128GB - €200 |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.39 x 2.95 x 0.32 inches 162.2 x 74.9 x 8.2 mm |
6.39 x 2.98 x 0.31 inches 162.4 x 75.7 x 8 mm |
| Weight | |
| 6.35 oz / 180.0 g | 6.70 oz / 190.0 g |
| Materials | |
| Back: Plastic Frame: Aluminum |
|
| Resistance | |
| Water, Dust; IP64 | Water, Dust; IP64 |
| Biometrics | |
| Optical in-screen fingerprint | Optical in-screen fingerprint |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | Right: Volume control, Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Midnight Black, Aurora Purple, Ocean Blue | Lavender Frost, Lunar Dust, Olive Twilight |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.7-inch, 87.43% screen-to-body | 6.7-inch, 87.43% screen-to-body |
| Type | |
| AMOLED, 120Hz, 1800 nits | AMOLED, 120Hz, 2100 nits |
| Resolution | |
| 2400x1080px, 20:9 ratio, 395 PPI | 2400x1080px, 20:9 ratio, 395 PPI |
| Protection | |
| Corning Gorilla Glass Victus 2 | Corning Gorilla Glass 5 |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| 1591 (Good) | 1831 (Excellent) |
| Bright Min | |
| 1.8 (Good) | 2.7 (Average) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| MediaTek Helio G100 Ultra (6 nm) | MediaTek Dimensity 7025 Ultra (6 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 2x2.2GHz Cortex-A76 6x2.0GHz Cortex-A55 |
Octa-core 2x2.5GHz Cortex-A78 6x2.0GHz Cortex-A55 |
| GPU | |
| Mali-G57 MC2 | IMG BXM-8-256 |
| Memory | |
| 8GB/128GB (UFS 2.2) 8GB/256GB 12GB/256GB 12GB/512GB |
6GB/128GB (UFS 2.2) 8GB/256GB |
| Storage expansion | |
| microSDXC | microSDXC not expandable |
| OS | |
| Android (14) | Android (14) |
PhoneArena Performance Test
| GeekBench 6 Single | |
|---|---|
| 708 | 951 |
| GeekBench 6 Multi | |
| 1977 | 2316 |
| 3D Mark High | |
| 347 | Untested |
| 3D Mark Low | |
| 343 | Untested |
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
Battery
| Type | |
|---|---|
| 5500 mAh, Li - Ion | 5110 mAh, Li - Ion |
| Charging | |
| Fast charging | Fast charging |
| Charge speed | |
| Wired: 45.0W | Wired: 45.0W |
Battery Life Estimate
7h 9min
Browsing
14h 26min
Video
12h 15min
Gaming
8h 18min
Battery Life Estimate
7h 5min
Browsing
15h 23min
Video
11h 3min
Gaming
9h 16min
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Triple camera | Dual camera |
| Main camera | |
| 200 MP (OIS, PDAF) Aperture size: F1.7 Focal length: 23 mm Sensor size: 1/1.4" Pixel size: 0.56 μm |
50 MP (OIS, PDAF) Aperture size: F1.5 Focal length: 26 mm |
| Second camera | |
| 8 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Focal Length: 15 mm Sensor size: 1/4.4" Pixel size: 1.0 μm |
2 MP (Depth information) Aperture size: F2.4 |
| Third camera | |
| 2 MP (Macro) Aperture size: F2.4 |
|
| Flash | |
| LED | LED |
| Video recording | |
| 1080p (60 fps) HDR |
1080p (30 fps) |
| Front | |
| 32 MP Video capture: 1080p (30 fps) |
20 MP |
122
Overall
136
Photo
108
Video
101
Overall
111
Photo
90
Video
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.3 | 5.0 |
| WLAN | |
| Yes Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac | Yes Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac |
| USB | |
| Type-C, USB 2.0 | Type-C |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC, Infrared | Infrared |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Multiple speakers | Earpiece, Multiple speakers |
| Features | |
| Dolby Atmos | |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| 5G Ready | |
| LTE Bands | |
| 1, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 20, 26, 28, 66 | |
| TDD Bands | |
| 41 | |
| 3G Bands | |
| 1, 3, 5, 8 | |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s | |
| SIM type | |
| Dual Nano SIM | Dual Nano SIM |
Alternative variants
With 256GB internal storage
| Memory | 256GB |
|---|---|
With 8GB RAM and 256GB internal storage
| Memory | 8GB/256GB |
|---|---|
With 12GB RAM and 256GB internal storage
| Memory | 12GB/256GB |
|---|---|
With 12GB RAM and 512GB internal storage
| Memory | 12GB/512GB |
|---|---|
Discover more
|
|