Xiaomi Redmi Note 14 Pro vs Samsung Galaxy A57 5G Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Xiaomi Redmi Note 14 Pro | Samsung Galaxy A57 5G |
|
Released
·
Jan 16, 2025
|
Announced
·
Mar 25, 2026
|
|
6.7-inch · 2400x1080px
|
6.7-inch · 2340x1080px
|
|
Triple camera
|
Triple camera
|
|
8GB · 128GB
|
8GB · 128GB
|
|
5500 mAh
|
5000 mAh
|
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Jan 10, 2025 | Mar 25, 2026 |
| Prices (MSRP) | |
| 8GB/128GB - $349 | 8GB/128GB - $550 |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.39 x 2.95 x 0.32 inches 162.2 x 74.9 x 8.2 mm |
6.36 x 3.02 x 0.27 inches (~0.38 inches with camera bump) 161.5 x 76.8 x 6.9 (~9.7 mm with camera bump) |
| Weight | |
| 6.35 oz / 180.0 g | 6.31 oz / 179.0 g |
| Materials | |
| Back: Plastic Frame: Aluminum | Back: Glass (Corning Gorilla Glass Victus+) Frame: Aluminum |
| Resistance | |
| Water, Dust; IP64 | Water, Dust; IP67 |
| Biometrics | |
| Optical in-screen fingerprint | Optical in-screen fingerprint |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | Right: Volume control, Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Midnight Black, Aurora Purple, Ocean Blue | Awesome Navy, Awesome Grey, Awesome Icyblue, Awesome Lilac |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.7-inch, 87.43% screen-to-body | 6.7-inch, 87.64% screen-to-body |
| Type | |
| AMOLED, 120Hz, 1800 nits | Super AMOLED Plus, 120Hz, HDR, 1900 nits |
| Resolution | |
| 2400x1080px, 20:9 ratio, 395 PPI | 2340x1080px, 19.5:9 ratio, 385 PPI |
| Protection | |
| Corning Gorilla Glass Victus 2 | Corning Gorilla Glass Victus+ |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| 1591 (Good) | Untested |
| Bright Min | |
| 1.8 (Good) | Untested |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| MediaTek Helio G100 Ultra (6 nm) | Exynos 1680 (4 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 2x2.2GHz Cortex-A76 6x2.0GHz Cortex-A55 |
Octa-core 1x 2.9 GHz Cortex-A720 4x 2.6 GHz Cortex-A720 3x 1.95 GHz Cortex-A520 |
| GPU | |
| Mali-G57 MC2 | Samsung Xclipse 550 |
| Memory | |
| 8GB/128GB (UFS 2.2) 8GB/256GB 12GB/256GB 12GB/512GB |
8GB (LPDDR5X)/128GB (UFS 3.1) 8GB/256GB |
| Storage expansion | |
| microSDXC | not expandable |
| OS | |
| Android (14) | Android (16), up to 7 OS updates |
PhoneArena Performance Test
| GeekBench 6 Single | |
|---|---|
| 708 | Untested |
| GeekBench 6 Multi | |
| 1977 | Untested |
| 3D Mark High | |
| 347 | Untested |
| 3D Mark Low | |
| 343 | Untested |
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
Battery
| Type | |
|---|---|
| 5500 mAh, Li - Ion | 5000 mAh, Li - Ion |
| Charging | |
| Fast charging | Fast charging |
| Charge speed | |
| Wired: 45.0W | Wired: 45.0W |
Battery Life Estimate
7h 9min
Browsing
14h 26min
Video
12h 15min
Gaming
8h 18min
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
Untested
Video
Untested
Gaming
Untested
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Triple camera | Triple camera |
| Main camera | |
| 200 MP (OIS, PDAF) Aperture size: F1.7 Focal length: 23 mm Sensor size: 1/1.4" Pixel size: 0.56 μm |
50 MP (OIS, PDAF) Aperture size: F1.8 Sensor size: 1/1.56" Pixel size: 1.0 μm |
| Second camera | |
| 8 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Focal Length: 15 mm Sensor size: 1/4.4" Pixel size: 1.0 μm |
13 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Sensor size: 1/3.2" Pixel size: 1.12 μm |
| Third camera | |
| 2 MP (Macro) Aperture size: F2.4 | 5 MP (Macro) Aperture size: F2.4 |
| Flash | |
| LED | LED |
| Video recording | |
| 1080p (60 fps) HDR |
4K UHD (30 fps) |
| Front | |
| 32 MP Video capture: 1080p (30 fps) |
12 MP Video capture: 4K UHD (30 fps) |
122
Overall
136
Photo
108
Video
N/A
Overall
N/A
Photo
N/A
Video
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.3 | 5.3 |
| WLAN | |
| Yes Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac | Wi-Fi 6 Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Type-C, USB 2.0 | Type-C, USB 2.0 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Hearing aid compatible | |
| M3/T4 | |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, QZSS, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC, Infrared | NFC |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Multiple speakers | Earpiece, Multiple speakers |
| Features | |
| Dolby Atmos | |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n3, n5, n7, n8, n20, n28, n66 | |
| LTE Bands | |
| 1, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 20, 26, 28, 66 | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 20, 25, 26, 28, 66 |
| TDD Bands | |
| 41 | 38, 40, 41 |
| 3G Bands | |
| 1, 3, 5, 8 | 1, 2, 4, 5, 8 |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s | |
| SIM type | |
| Dual Nano SIM | Dual Nano SIM + eSIM |
Alternative variants
With 256GB internal storage
| Memory | 256GB |
|---|---|
With 12GB RAM and 256GB internal storage
| Memory | 12GB/256GB |
|---|---|
With 12GB RAM and 512GB internal storage
| Memory | 12GB/512GB |
|---|---|
Discover more
|
|