Xiaomi Redmi Note 14 5G vs Samsung Galaxy A26 5G Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Xiaomi Redmi Note 14 5G | Samsung Galaxy A26 5G |
|
Released
·
Jan 16, 2025
|
Released
·
Mar 28, 2025
|
|
6.7-inch · 2400x1080px
|
6.7-inch · 2400x1080px
|
|
Triple camera
|
Triple camera
|
|
6GB · 128GB
|
6GB · 128GB
|
|
5110 mAh
|
5000 mAh
|
| Check prices | Check prices |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Mar 01, 2025 | |
| Prices (MSRP) | |
| €299 | 6GB/128GB - $299 |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.39 x 2.98 x 0.31 inches 162.4 x 75.7 x 8 mm |
6.46 x 3.05 x 0.30 inches (~0.38 inches with camera bump) 164 x 77.5 x 7.7 mm (~9.7 mm with camera bump) |
| Weight | |
| 6.70 oz / 190.0 g | 7.05 oz / 200.0 g |
| Materials | |
| Back: Plastic | Back: Glass (Corning Gorilla Glass Victus+) Frame: Plastic |
| Resistance | |
| Water, Dust; IP64 | Water, Dust; IP67 |
| Biometrics | |
| Optical in-screen fingerprint | Fingerprint (touch) |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | Right: Volume control, Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Midnight Black, Lavender Purple, Coral Green | Black, White, Mint, Peach Pink |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.7-inch, 87.43% screen-to-body | 6.7-inch, 85.26% screen-to-body |
| Type | |
| AMOLED, 120Hz, 2100 nits | Super AMOLED, 120Hz, HDR |
| Resolution | |
| 2400x1080px, 20:9 ratio, 395 PPI | 2400x1080px, 20:9 ratio, 393 PPI |
| Protection | |
| Corning Gorilla Glass 5 | Corning Gorilla Glass Victus+ |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| 1915 (Excellent) | 1083 (Average) |
| Bright Min | |
| 2.6 (Average) | 1.7 (Good) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| MediaTek Dimensity 7025 Ultra (6 nm) | Exynos 1380 (5 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 2x2.5GHz Cortex-A78 6x2.0GHz Cortex-A55 |
Octa-core 2x2.4GHz Cortex-A78 6x2.0GHz Cortex-A55 |
| GPU | |
| IMG BXM-8-256 | Mali-G68 |
| Memory | |
| 6GB/128GB (UFS 2.2) 8GB/256GB 12GB/256GB |
6GB (LPDDR4X)/128GB (UFS) 8GB/128GB 8GB/256GB |
| Storage expansion | |
| microSDXC | microSDXC up to 1024 GB |
| OS | |
| Android (14) | Android (15) |
PhoneArena Performance Test
| GeekBench 6 Single | |
|---|---|
| 842 | 1013 |
| GeekBench 6 Multi | |
| 2176 | 2821 |
| 3D Mark High | |
| Untested | 796 |
| 3D Mark Low | |
| Untested | 789 |
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
Battery
| Type | |
|---|---|
| 5110 mAh, Li - Ion | 5000 mAh, Li - Ion |
| Charging | |
| Fast charging | Fast charging |
| Charge speed | |
| Wired: 45.0W | Wired: 25.0W |
Battery Life Estimate
6h 14min
Browsing
12h 42min
Video
10h 17min
Gaming
8h 6min
Battery Life Estimate
5h 21min
Browsing
11h 14min
Video
9h 19min
Gaming
5h 9min
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Triple camera | Triple camera |
| Main camera | |
| 108 MP (PDAF) Aperture size: F1.7 Sensor size: 1/1.67" Pixel size: 0.7 μm |
50 MP (OIS, Autofocus) Aperture size: F1.8 Focal length: 27 mm Sensor size: 1/2.76" Pixel size: 0.64 μm |
| Second camera | |
| 8 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 | 8 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Sensor size: 1/1.4" Pixel size: 1.12 μm |
| Third camera | |
| 2 MP (Macro) Aperture size: F2.4 | 2 MP (Macro) Aperture size: F2.4 |
| Flash | |
| LED | LED |
| Video recording | |
| 1080p (30 fps) HDR | 4K UHD (30 fps) HDR, Continuous autofocus, Picture-taking during video recording |
| Front | |
| 20 MP Video capture: 1080p (30 fps) | 13 MP Video capture: 1080p (30 fps) |
118
Overall
135
Photo
102
Video
122
Overall
127
Photo
117
Video
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.3 | 5.3 |
| WLAN | |
| Yes Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac | Yes Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac |
| USB | |
| Type-C, USB 2.0 | Type-C, USB 2.0 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC, Infrared | NFC |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Multiple speakers | Earpiece, Multiple speakers |
| Features | |
| Dolby Atmos | |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | |
| Radio | |
| FM, Stereo, RDS | |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation | |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n2, n3, n5, n7, n8, n12, n20, n28, n38, n40, n41, n48, n66, n77, n78, SA, NSA, Sub-6 | n1, n3, n5, n7, n8, n12, n13, n20, n28, n38, n40, n41, n66, SA, NSA, Sub-6 |
| LTE Bands | |
| 1, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 26, 28, 32, 66 | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 20, 26, 28, 66 |
| TDD Bands | |
| 38, 40, 41, 48 | 38, 40, 41 |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 5, 6, 8 | 1, 2, 4, 5, 8 |
| Data Speed | |
| LTE-A Pro Cat 18 (1200/150 Mbit/s) | |
| SIM type | |
| Dual Nano SIM | Dual Nano SIM |
Alternative variants
With 8GB RAM and 256GB internal storage
| Memory | 8GB/256GB |
|---|---|
With 8GB RAM
| Memory | 8GB |
|---|---|
With 12GB RAM and 512GB internal storage
| Memory | 12GB/256GB |
|---|---|
With 8GB RAM and 256GB internal storage
| Memory | 8GB/256GB |
|---|---|
Discover more
|
|